2 órája
Korszakváltó Kerekasztal: erős válasz Péterffynek
A pécsi önkormányzat működésképtelenség elkerülése érdekében, az átláthatóság jegyében, a politikai háttéralkuk helyett nyílt tárgyalásra hívja a közgyűlési szereplőket Csizmadia Péter. A nemzeti oldal politikusa korszakváltó kerekasztalt rendez kedden a Városházán.
Miután megírtuk, hogy működésképtelenné is válhat az önkormányzat, a baloldali pécsi polgármester, Péterffy Attila saját propagandalapjában jelentetett meg egy írást arról, hogy ő amúgy kész lenne együttműködni. Ám mint ismert, az első, alakuló közgyűlésen a Szervezeti és Működési Szabályzatot és a MSZP-s, DK-s alpolgármesterekre tett baloldali javaslatot nem fogadta el az új, zömében jobboldali többség. A második, az alakuló közgyűlés után egy héttel megtartott ülés előtt pedig érdemi egyeztetések nem voltak a felek között. Ekkor már alpolgármesteri javaslattal nem is próbálkozott Péterffy, de a Szervezeti és Működési Szabályzat kapcsán ugyanazt az indítványt vitte a testület elé, amit már pár nappal korábban sem fogadtak el. Ezt a módszert a közgyűlésben diktátumnak nevezték, hiszen érdemi tárgyalások mellőzésével akarta érvényesíteni a kisebbségbe szorult baloldal érdekeit.
Kompromisszumos javaslatokat mutat be a Fidesz
Csizmadia Péter fideszes frakcióvezető csütörtökön nyílt levélben fogalmazta meg, hogy korszakváltó kerekasztalt szervez jövő keddre, amelyre várja a mandátumot nyert szervezetek képviselőit, valamint Péterffy Attila polgármestert is.
Kifejtette:
- Világossá vált az elmúlt hetekben, hogy a polgármester képtelen az egység, a többség megteremtésére a közgyűlésben.
- Elodázhatatlan, hogy mindazok, akik tenni tudnak és akarnak a változásért, egy asztalhoz üljenek, és megállapodjanak a tennivalók pécsi minimumáról.
- Részükről mélyen elkötelezettek az önkormányzat működőképességének biztosítása mellett.
- A kerekasztalon ismertetik a kompromisszumos javaslataikat.
Ezért szükséges a korszakváltó kerekasztal
„A kialakult válságon csak átlátható szakmai egyeztetéssel juthatunk túl, elkerülve, hogy a polgármester a városért valóban tenni akarókat különalkukkal meg tudja osztani, szét tudja forgácsolni” – fogalmazott.
Konszenzusos SZMSZ-t szeretne a Mi Hazánk
Csütörtök reggel Varga Tamás, a Mi Hazánk pécsi képviselője közleményben tudatta, hogy a választói akarat szerint több pártnak és egyesületnek kell vezetnie a várost. Ugyanakkor eddig Péterffy Attila polgármester a saját baloldali koalíciójának a SZMSZ-javaslatát szavaztatta volna meg, és a Fidesz is, de szerintük ez a szabályozás nem kedvezhet egyik oldalnak sem.
– A Mi Hazánk képviselőjeként elvárom, hogy a bizottságok összetétele a választói akaratot reprezentálja. A Mi Hazánk a jövő hét folyamán saját javaslatokkal áll elő – mondta.
Lapunknak a Fidesz kerekasztal összehívására vonatkozó elképzelésével kapcsolatban elmondta azt is, hogy természetesen minden ilyen egyeztetésen részt kívánnak venni a konszenzus érdekében.
A Kétfarkú párt is ott lesz
Hankó Viktória, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt képviselője szintén leszögezte: természetesen részt vesz a kerekasztalon.
A Tiszta Kezek szintén megjelenik
Bognár Szilvia, a A Tiszta Kezek Egyesület képviselője közölte, mindig is a párbeszéd híve volt. Ahogy Péterffy Attilával is egyeztetett, úgy nyilvánvalóan a másik, jelenleg nagyobb politikai erőt képviselőkkel is leülnek egyeztetni.
A Mindenki Pécsért úgy reagált, ahogy
Talabér Ádám, a Mindenki Pécsért Egyesület városházi képviselője azt mondta, hogy "egyelőre úgy látom, hogy hivatalosan nem jelent meg ez a nyílt levél és a Fidesz hozzánk sem juttatta el. Megvárnánk, amíg megjelenik nyilvánosan vagy megkapom, megkapjuk a szervezőktől a meghívást és utána természetesen reagálok".
Korábban amúgy éppen ők hangsúlyozták az együttműködés fontosságát és azt, hogy a civileknek teret kell engedni az önkormányzatnál.
A polgármester nem szólalt meg
Kerestük a polgármestert is, akinek köztudottan a kisebb szervezettekkel szemben külön sajtós-propaganda csapata van, amire évente 10 milliók mennek el, ő mégsem tudott válaszolni.