2024.11.03. 20:21
Fejlesztések: nyolc pécsi projektbe száll be az állam
Az állam nyolc pécsi projektről nyilatkozott úgy, hogy azok megvalósítása során a beruházásban részt kíván venni. Ez háttérgaranciát is jelenthet a TOP Pluszos fejlesztések esetében.
Az Építési és Közlekedési Minisztérium hét projekt vonatkozásában döntött úgy, hogy azok megvalósításában a pécsi önkormányzat mellett konzorciumi partnerként részt vesz, egy nyolcadikban pedig egy másik állami szereplő lesz a város társa a TOP Plusz programon belül. Csizmadia Péter a Fidesz-KNDP frakcióvezetője azt mondta, hogy a fejlesztések megvalósításában mérföldkő a konzorciumi megállapodás.
Az alábbi fejlesztések mellé állt oda az állam:
- Szivárvány Gyermekház felújítása
2. Az egészségügyi alapellátás fejlesztése Pécsett
3. Integrált Nappali Szociális Intézmény (INSZI) egységeinek belső kialakításához kapcsolódó fejlesztések
4. A pécsi vásártér funkcióbővítő rekonstrukciója, fejlesztése
5. ÁPER laktanya, mint barnamezős ipari terület fejlesztése
6. Déli ipari park fejlesztése
7. Mecsek/Misina élményerdő kialakítás
+ 1. A „Kertváros-Belváros kerékpárút megvalósítása” esetében a Minisztérium által kijelölt Magyar Közút NZrt. lesz a konzorciumi partnere a városnak.
Ezeket tervezik a következő években
A projekteket korábban a Fenntartható Városfejlesztési Stratégiában nevesítették, abban vázolták fel a fejlesztések céljait. A bezárt Szivárvány Gyermekház tartószerkezetének a megerősítése mellett a tervezett komplex megújítással az épületben új funkciókat alakítanák ki. A meglévő főbejáratot megszüntetnék, az árkád beépítésével egy használható méretű és osztható aula jöhetne létre.
Az egészségügyi alapellátás fejlesztése több orvosi rendelő felújítását foglalja magában, illetve akár bővítést is. Az Integrált Nappali Szociális Intézmény (INSZI) Apáca utcai és Felsőbalokány utcai egységei külső és belső infrastrukturális beavatkozásokon esnének át.
A Pécsi Vásártéren korszerűsítés, a vendéglátó egységek felújítása, a parkolási és megközelíthetőségi feltételek javítása is indokolt. A stratégiai dokumentumban az szerepel, hogy az eddigi, többségében heti nyitvatartás helyett funkcióbővítéssel olyan közösségi és gazdasági teret hoznának létre, amely szélesebb szolgáltatási palettával, hosszabb nyitvatartással működik.
A volt Áper laktanya funkcióváltásával vállalkozói parkot és inkubációs központot szeretnének létrehozni. Ehhez a meglévő épületeket, az infrastruktúra jó részét el kell bontani, új, a beruházói igényekhez illeszkedő telkeket kell kialakítani, szükséges utakat, közműveket kiépíteni. A volt laktanyából a kis- és középvállalkozói szektor számára vállalkozói parkot hoznának létre, amelyet például a városban szétszórt telephellyel rendelkező cégek vehetnének igénybe, illetve a cégek egymáshoz kapcsolódó vagy közös fejlesztéseket valósíthatnak meg. Ezek mellett át- és továbbképző központ, inkubátorház és központi képzőhely kialakítása szintén az elképzelések között szerepel.
A Déli Ipari Parkban további területek vásárlása, területelőkészítés, csarnoképítés a cél.
A Mecsek/Misina Élményerdő projekt keretében mountain bike túraútvonalak kialakítása mellett libegő létrehozása is szerepel, ami a Misina tetőre vinne fel a Niké szobortól. Az indító állomásnál park és rendezvénytér jönne létre panoráma teraszos vendéglátó egységgel. A sípályát télen-nyáron használhatóvá tennék, például mountain bike parkkal, vagy műanyag sípálya lerakásával. A TV torony fejlesztése is az elgondolások között van, ám ehhez a tulajdonos Antenna Hungáriával szükséges egyeztetni.
A Kertváros-Belváros kerékpárút fejlesztése a 2014-2020-as ciklusban elmaradt. Ennek megépítésével a város déli zónáját és vonzáskörzetét kötnék össze a Belvárossal és a kelet-nyugati kerékpáros folyosóval.