1 órája
Brit demográfus Pécsen: Globális probléma a népesedési válság, a migráció nem megoldás
A köztudatban az az elgondolás áll, a kevés gyermekszám csak a gazdag európaiakat érinti, ez azonban nem igaz. Így indította előadását Paul Morland brit demográfus a Mathias Corvinus Collegium pécsi központjában november 5-én. A szakértő többek között elmondta, globális problémát jelent, hogy nem születik elég gyerek, s ha így haladunk, egyre nehezebb lesz az életünk gazdasági szempontból is.
Paul Morland demográfus elmondta, a népesedési válság problémája, miszerint túl kevés gyermek születik, világszintű. Egyedül Afrika egyes területein konstans a teljes termékenységi arányszám (ez azt mutatja meg, ha az adott év termékenységi adatai állandósulnának, akkor egy nő élete folyamán átlagosan hány gyermeknek adna életet), a legtöbb országban azonban csökken a gyermekvállalási kedv.
Ha pedig így folytatódik a tendencia, az elöregedő társadalmakban egyre kevesebb aktív korú állampolgár fog jutni egy-egy 65 év felettire, ami hosszútávon komoly gazdasági problémákhoz, az államadósságok növekedéséhez fog vezetni
– magyarázta a kutató.
Ennek sötét következményei pedig azt is jelenthetik, hogy egyre kevésbé lesz cél az idősek védelme, s az, hogy magas életkort érjenek el. Ha csak nyűgöt jelentenek a közösségnek, az akár az eutanáziák számának emelkedésben is megmutatkozhat.
Paul Morland demográfus a leggyakoribb ellenérveket is megkísérelte megcáfolni. Gyakran ugyanis pont, hogy a bolygó túlnépesedéséről hallhatunk aggódó hangokat, s nem fordítva. Ezt illetően azt hangsúlyozta, az, hogy a bolygó hány ember jelenlétét bírja el, nem kőbe vésett szám. A mezőgazdasági technológiák fejlesztése által például egyszerűbben lehet nagyobb mennyiségű ételt termelni, azonban minden innovációhoz életerős, képzett fiatalokból álló társadalomra van szükség.
Azt is hangsúlyozta, a tömeges migráció nem jelent hosszútávú megoldást a népesedési problémákra, hiszen a legtöbb kibocsátó országban is csökken a termékenységi arányszám.
– Hajlamosak vagyunk azt gondolni, a mesterséges intelligencia majd megoldást jelent a népesség csökkenésére, de ez csupán egyszerűbbé tehet folyamatokat. Olyan rövid távú, gyors fejlődést e téren nem várhatunk, ami helyettesítené például az orvosok és ápolók munkáját – hangsúlyozta Paul Morland.
Paul Morland demográfus szerint újra fel kell fedezni a családalapítás örömét
A demográfus kiemelte, a megoldás az lenne, ha minél többen minél fiatalabb korban vállalnának gyermeket, még akkor is, ha ez esetenként a jelenleg berögzült életút modell változásával jár. Ehhez persze szükséges az államok támogatása, illetve az, hogy a társadalmi diskurzusban fontos és pozitív szerepet kapjon a családalapítás témája.
– Emelem kalapom a magyar kormány előtt, hogy egyike azon kevés országoknak, amely komolyan veszi ezt a kérdést – jegyezte meg a szakértő.
Morland azt is leszögezte, az elhangzottak semmiképp sem jelentik azt, hogy a cél a hagyományos családmodell évtizedekkel, évszázadokkal ezelőtti állapotához való visszatérés lenne.
Olyan világra van szükségünk, ahol ünneplik a férfiakkal egyenjogú nőket, akik egyszerre bontakozhatnak ki karrierjükben és az anyaságban. Ehhez elengedhetetlen a társadalmi támogatás, illetve az, hogy a férfiak is komolyan vegyék apai szerepüket, s kellő részt vállaljanak a gyereknevelés feladataiból
– összegzett a vendégelőadó.