2024.11.06. 17:30
Nem egyszerű bűnügyben nyomoznak a pécsi önkormányzati cég körül
Nem csupán arról lehet szó, hogy valakik néha letettek némi hulladékot a Biokom által kezelt területre, hanem folyamatosan végezhettek illegális hulladékgazdálkodási tevékenységet Pécs szívében. A rendőrségi gyanú ugyanis erről tanúskodik a bűnügy kapcsán.
"A Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitánysághoz érkezett megkeresésére válaszolva tájékoztatjuk, hogy a Pécsi Rendőrkapitányság 2024. október 29-én feljelentés alapján nyomozást rendelt el nyilvántartásba vétel vagy bejelentés nélkül, illetve engedély nélkül vagy az engedély kereteit túllépve végzett hulladékgazdálkodási tevékenységgel elkövetett hulladékgazdálkodás rendje megsértésének bűntette miatt ismeretlen tettes ellen. A nyomozás érdekeire való tekintettel bővebb tájékoztatást nem kívánunk adni" – közölte lapunkkal a hatóság a bűnügy kapcsán. A rendőrség arra reagálva szólalt meg, hogy lapunkhoz is eljutott az a bejelentés, amely szerint a pécsi Biokom által használt önkormányzati területen megkérdőjelezhető módszerrel történt hatalmas feltöltés Tüskésréten, a Városi Csemetekert mögött.
Bűnügy: hogyan került oda a hulladék?
Az állampolgári bejelentés szerint ugyanis a területre építési törmelék is került, amelyről aztán lapunk munkatársa a helyszínen meg is győződött. Ehhez képest
- a vasbeton elemek,
- betondarabok,
- téglák mellett
- veszélyes hulladéknak minősülő kátránypapírt és aszfaltot is felleltünk.
Egyelőre nem lehet megbecsülni, hogy mennyi hulladék került be az egyébként természeti értékeket is képviselő nádasba, amelyet több méter magasan, több száz négyzetméternyi területen tüntettek el.
A rendőrök ismeretlen tettes ellen nyomoznak, mindenesetre a terület a Biokom Nkft. őrzése, felügyelete alatt áll, olyannyira, hogy múlt héten ottjártunkkor még a biokomos őr is kijelentette, hogy ez a cég "földdepója", az ügyfélszolgálaton is arra utaltak, hogy oda csak Biokom szállít anyagot. A területre amúgy gépjárművel nem is lehet behajtani, hiszen lezárt sorompó állja útját a behajtóknak, máshonnan pedig nem lehet megközelíteni a területet, a nyomozók sem tudtak behajtani éppen emiatt. Illetéktelenek részéről tehát kicsi lehet az esélye annak, hogy oda szemetet gépjárművel bevigyenek. A kérdés tehát az, hogy hogyan került oda ilyen mennyiségű hulladék?
Ez nem csak egy föld
Fotók: MWMiről árulkodik a rendőrségi gyanú?
A rendőrségi gyanú egyébként azt erősíti meg, hogy nem egyszeri és egyszerű hulladéklerakásról van szó, hiszen "hulladékgazdálkodási tevékenységgel" elkövetett bűntett miatt nyomoznak. Úgy tudjuk, hogy időközben a bejelentők a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-t, valamint a régiós hulladékszállítást, -kezelést végző Kaposvári Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft.-t, a Nemzeti Nyomozó Irodát, a Pécsi Tudományegyetemet, a Központi Nyomozó Főügyészséget, valamint a katasztrófavédelmet is értesítették a botrányról.
Az építési törmeléknek ugyanis a hulladéklerakóba kellett volna kerülnie, ami után megfelelő összegű lerakási díjat kellett volna megfizetni. Mivel nem lehet megbecsülni, hogy milyen mértékben helyeztek el törmeléket illegálisan a pécsi tüskésréti nádasban, így pontos összeget nem is lehet mondani. Egy tonna leadása a kökényi lerakóba 45 ezer forintba kerül, ezek alapján pedig akár több százmilliót is spórolhattak azok, akik illegálisan a nádasba hordták a törmeléket. Egyébként Kökényben nem is fogadnak veszélyes hulladékkal szennyezett anyagot, tehát olyat, amit találtunk Tüskésréten, a biokomos területen.
Sokkal kisebb tétel is 16 millióba került
A jogszabályok szerint ráadásul az illegálisan lerakott hulladékot a tulajdonosnak kell eltávolítania, ez esetben ez az önkormányzat. A pécsi közgyűlésen nemrég egy jóval kisebb illegális hulladékhegy ügyét tárgyalták. Akkor kiderült, hogy 1500 tonnát kell elvitetni egy önkormányzati területről a Hársfa utcából, ez nagyjából 16 millió forintjába kerül a városnak.