2024.10.24. 20:00
Szabálysértés, környezetvédelem vagy biznisz?
Egyre többen járják az utcákat Baranyában is üres üvegek után kutatva. A betétdíjas PET-palackokkal „üzletelni” népszerű lett, ám sokan nem tudják, hogy tettük tulajdon elleni szabálysértésnek minősül.
Ápolt külső, tisztának tűnő ruházat, márkás sportcipő. Ha az utcán elmenne mellettünk egy ilyen kinézetű ember, valószínűleg meg sem mondanánk róla, hogy fél órája még a kukában turkált. Csak a nagy szatyor PET-palack árulkodna arról, hogy a szemetesből származik a fizetéskiegészítés. Vármegyénkben is egyre több ember gyűjti össze mintegy mellékállásként az utcákat járva a gazdátlan műanyag üvegeket. De ezek a palackok vajon tényleg gazdátlanok? A rendőrség, és a törvény szerint nem.
Mint arról a közelmúltban több hírportál is beszámolt, akár 65 ezer forintos bírságot, vagy elzárást is kaphatnak azok, akik a visszaváltható palackokat kukákból gyűjtik össze. Ám felmerülhet a kérdés, hogy ki és hogyan ellenőrzi a guberálást. A témában hiteles információt kérve a Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitánysághoz fordultunk. Ők arról tájékoztattak, hogy a rendőrség álláspontjáról közleményt adott ki, ez az irányadó.
A rendőrség közleménye a PET-palackokkal kapcsolatban
Ez arról szól, hogy közös érdekünk, hogy a lehető legtöbb hulladék visszakerüljön a körforgásba újrafeldolgozásra. Aki ebben azzal működik közre, hogy a mások által kidobott visszaváltható palackokat összegyűjti, és elviszi a gyűjtőpontra, nem büntetést, hanem tulajdonképpen köszönetet érdemel. De annyit mindenképpen, hogy önmagában ezen tevékenységéért ne kelljen rendőri fellépéssel számolnia.
– A rendőrség minden esetben szem előtt tartja, hogy melyek a törvényi szabályozás mögött húzódó valós társadalmi érdekek. Éppen ezért pusztán az, hogy ha valaki mások által elhagyott, eldobott visszaváltható palackokat gyűjt, nem ad okot rendőri intézkedésre. Utóbbival csak annak kell számolnia, aki mindezt nem a társadalmi együttélés szabályai szerint teszi: aki kiborítja a kuka tartalmát, megrongálja a tárolót, a lakóközösséget zavarva, hangoskodva, megbotránkoztató módon viselkedik
– áll a részünkre küldött közleményben.
Ötven forintért sokaknak megéri
Mint ismert, a PET-palackok visszaváltásának rendszere az idei évtől megváltozott, fokozatosan átálltunk egy újfajta, visszaváltási díjas szisztémára. Július 1-től kötelező a gyártóknak a visszaváltáshoz szükséges kódot feltüntetni a PET-palackokon, az alumíniumdobozokon és az üvegpalackokon egyaránt.
Azóta már szinte az összes ital megvételekor 50 forintos betétdíjat kell fizetnünk. Ezt pedig csak úgy kaphatjuk vissza, ha a kiürült üveget elvisszük egy csomagolás visszaváltó pontra, úgynevezett REpontra. Ilyen automatákat Baranya vármegyében is telepítettek a legtöbb szupermarketben. Működésük többé-kevésbé zavartalanul halad. S személyes tapasztalatok alapján elmondható, hogy igen népszerűek. A forgalmasabb helyeken lévő bevásárlóközpontokban gyakran kígyózó sorokban várakoznak az automata előtt az emberek. Néhány szatyor palack visszaváltásával akár több ezer forint is ütheti a markunkat, ezért is szedik össze egyre többen az utcán az üvegeket.