2024.10.14. 22:16
Pergetőverseny: 8 centis halért is járt díj Malomvölgyben
Öt óra alatt 42 halat fogtak a Pécsi Horgász Egyesület (PHE) kezelésében álló Malomvölgyi II-es horgásztavon a hétvégén megrendezett pergetőverseny résztvevői.
A pergetőverseny hajnalán még süvített a szél, azonban a dudaszóra kisimult a víz. A pontozás a minél sokoldalúbb pergetőknek kedvezett, ugyanis a centiméter-pontokon kívül halfajonként az első két egyedért 200 bónuszpont járt – ismertette az 1954-ben alapított egyesület.
Mint hozzátették, a malomvölgyi pergetőverseny pontrendszere arra késztette a horgászokat, hogy ne álljanak meg egyféle hal horgászata mellett, a jó eredmény érdekében törekedniük kellett több faj megfogására is.
Pergetőverseny: több tucat halat akasztottak
Összesítésük szerint a pergetőverseny öt órája alatt 13 csuka, 18 csapó sügér, 6 balin, 4 fogas süllő, egy harcsa került a partra. A PHE kitért arra is, hogy a magyar vizekben ritkaságnak számító, eredetileg amerikai eredetű, betelepített pisztrángsügereik túlzottan óvatosnak bizonyultak, nem úgy, mint a vörösszárnyúak és a naphalak, amelyek nem számítottak bele a pontozásba.
A legnagyobb hal egy 70 centiméter hosszúságú harcsa volt, amelyet Vajda Csabának sikerült becserkésznie. A legkisebb hal díjat Dienes Gábor vitte el egy 8 centiméteres sügérrel. A pergetőversenyt Tihanyi Péter nyerte 1242 ponttal, második lett Schmidt József 1182 ponttal, a harmadik helyet Farkas Levente szerezte meg 1009 ponttal.
Pergetőverseny: az alkalmazott módszerről
Az Epeca nevű horgászportál ismertetése szerint a pergetés egy olyan horgászati stílus vagy módszer, amivel a rabló halakat és a ragadozó halakat vesszik üldözésbe. Ilyenek például a csuka, harcsa, balin, süllő. Ezek csontosabb, keményebb szájú jószágok. Viszont pergetnek a domolykóra, jászra, márnára is, ők a mindenevő kategóriába tartoznak.
A pergetés nevet valószínűleg onnan kapta, hogy vannak olyan műcsalik, amit ha eldobás, majd a vízbe érkezés után elkezdenek bevontatni folyamatosan tekerve az orsót, akkor azok pergő-forgó mozgást végeznek. Ez a vibráció, illetve villanó fény kelti fel a ragadozó halak étvágyát. Azért fogják megtámadni, mert össze fogják téveszteni egy bármilyen takarmány hallal, ami a vízben él.