2024.06.09. 06:00
Bezártak a szavazóhelyiségek – Kövesse velünk az eseményeket!
A bama.hu-n egész nap követjük a baranyai eseményeket az önkormányzati és európai parlamenti választásokon, majd este beszámolunk az eredményekről is.
Fotó: Löffler Péter
A mai nap a választásoké: ma eldől, hogy a településeket kik vezetik 2029-ig, illetve arra is választ kapunk, hogy hány képviselőt küldhetnek a pártok, pártszövetségek az Európai Parlamentbe. Összeszedtük azokat a neveket, akikre a nagyobb településeken voksolhatunk. A fejleményekről, érdekességekről, rendkívüli eseményekről honlapunkon folyamatosan beszámolunk – ha kíváncsi a baranyai helyzetre, akkor tartson velünk, kövesse folyamatosan frissülő hírfolyamunkat!
Élő közvetítésünket lejjebb görgetve olvashatják.
Kezdődik az esti hírfolyamunk
Kérjük kedves olvasóinkat, kattintsanak ide, hiszen mostantól az eredményvárásra koncentrálunk.
Tartson velünk az urnazárás után is – merthogy este hét után, ahogy jönnek az eredmények, hírdömpinggel jelentkezünk.
Túl az ötven százalékon 18:30-kor
18:30-ig 55,39 százaléknyian mentek el választani Baranyában. Pécsen 51,2 százalék járult az urnákhoz.
Elmúlt hét óra, véget ért a választás
Most kezdődik a szavazatszámlálók munkája. A tervek szerint este nyolctól jönnek az első eredmények. Amint tudunk valamit, beszámolunk róla.
Délelőtt lelkesebbek voltunk
A délelőtti gyors növekedés után délutánra kissé alább hagyott a lelkesedés, öt órakor Baranya vármegye még mindig csak közelít az ötven százalékos részvétel felé. A pontos adatok szerint öt órakor 49,88 százalékon állunk, pontosan 150 616 választópolgár adta le szavazatát. Pécsen a választásra jogosultak 45,58 százaléka adta le döntését, egészen pontosan 52 662 fő.
Hivatalos: tömegesen sértették meg a választási törvényt Péterffy érdekében
A Pécsi Helyi Választási Bizottság részben helyt adott annak a beadványnak, amely szerint a Péterffy Attilát polgármestert indító Pécs Jövőjéért Egyesület megsértette a választási eljárásról szóló törvényt. Részleteket ITT olvashat.
Van, aki kivár a véghajráig
A pécsi Pláza bevásárlóközpont ételudvarában eszegetett egy fiatalokból álló társaság. Mellettük ülve nem kellett hallgatózni, így is lehetett érteni minden szót, olyan kedélyesen, fennhangon beszélgettek. S természetesen a választás is szóba került. Kiderült, épp most jöttek ki a moziból, majd evés után indulnak szavazni, ki-ki a saját választókörzetébe. Így lehet, hogy este 7 előtt egy kicsivel érnek csak oda, ám mint fogalmaztak: „Nem is baj, a véghajrá úgyis a legizgalmasabb.”
Délutáni szieszta
Délután 4 órakor ugyanolyan csend és nyugalom honolt a Kossuth téri szavazókörnél Pécsett, és a belváros többi helyszínén is alig-alig lézengett szavazó. A Janus Pannonius Gimnázium előtt épp egy idős hölgy várakozott és telefonált. A vonal másik végén lévőtől - feltételezhetően egy barátnő - azt kérdezte: Hol vagy már Marika? Négy órát beszéltünk.
Minden bizonnyal sikerült megnyugtatni a hölgyet, mert sokkal kedélyesebb hangnemet ütött meg ezután. Folytatva sétánkat, ellátogattunk a Leőwey Klára Gimnáziumban helyet kapott szavazókörhöz is, ahol a Szent István téren szavazatukat már leadott fiatalok diskuráltak a szavazás jelentőségéről.
Ejnye
Úgy látszik, Komlón volt olyan, aki nem titkolta, kire adta le a voksát. De lehet csak azt fejezte ki, kit nem szeretne a város élén látni.
Közel a fele
A vasárnapi ebéd után jó program a voksolás, Baranya vármegyében délután háromig 124 515 ember szavazott a helyi önkormányzati választásokon, amely a szavazásra jogosultak 41,24 százaléka. Pécsen kicsit elmaradt ennek aránya, 38,19 százalék, azaz 44 117 fő adta le döntését. Érdekesség továbbá, hogy az országos részvételi adatok szerint a 2019-es szavazáshoz képest 8 százalékkal aktívabbak voltak idén az állampolgárok.
A mozgáskorlátozottakra is gondoltak
A Kossuth téren mozgáskorlátozottak, tolószékkel közlekedők is könnyedén tudnak szavazni (fotó), az akadálymentesített helyszínnek köszönhetően. A koradélutáni órákban itt viszonylag szellősen, de folyamatosan érkeznek a szavazók. Volt ugyanakkor olyan is, akiről mire sorra került, kiderült, tévesen érkezett e helyszínre, lakóhelye alapján ugyanis másik intézményben tudja leadni a voksát.
Orfűn már előre tekintenek
Nincsenek illúzióink: azok, akikkel napközben Orfűn találkoztunk, sanszosan inkább fürdeni, mintsem szavazni igyekeztek. De ez nem jelenti azt, hogy egy mondattal ne dobhatnák fel a kedvünket. Kollégánk ugyanis – lazára véve a vasárnapot – Expolited-pólóban sétált a szavazásra kijelölt hely mellett, amikor egy éppen onnan kilépő rámutatott, és csak annyit mondott: „Király a pólód! Toxic-ra jössz?” Igen volt a válasz, meg egy összebólintás. (Ha nem lenne világos a rövid párbeszéd: nagyjából egy hónap múlva lesz Orfűn a Toxic Fesztivál, amelyen a legendás punk-csapat, az Exploited is fellép. És ezek szerint két rajongó biztosan ott lesz.)
Pécs 080. számú szavazókör
Pécsett a 80-as számú szavazókörben a legtöbb a választópolgárok száma, 2062 fő. A 13 órás adatok szerint itt jóval kevesebb is a részvételi arány, csupán a 15,96 százalékuk jött el szavazni, míg ez a szám a többi szavazókörben általában 20, vagy 30 százalék fölött van.
Letehetem ide a Mercedesemet?
Ezt kérdezte egy idős hölgy az egyik pécsi szavazókörben humorosan. A Mercedes ugyanis egy gurulós bevásárlókocsi volt. A vidám hölgy miután megkapta a parkolási engedélyt, nyugodtan leszavazott.
Követi az országos átlagot Baranya is
Baranya vármegyében a 13 órakor érkező adatok szerint 98 906 fő adta le szavazatát, ami a választásra jogosultak 32,76 százaléka. Pécsen 30,85 százalék tudta le a voksolást, azaz 35 643 személy.
A látszat néha csal
A kép megtévesztő tud lenni, de a komlói 15. választókörben várják a szavazókat. Nagyon kedvesek az ott dolgozók, azt is behívják, aki csak arra felé sétál.
Vannak települések, ahol nem is kell gondolkodni
Nem egy, és nem kettő olyan baranyai település van, ahol nem kell azon mélázni a papír fölött, hogy hova is tegyük az ikszet. Itt össze is szedtük ezeket.
A pécsi belvárosban is aktívak az urnák körül
A Széchenyi Gimnáziumban szavaz a belvárosiak nagy része. A késő délelőtti órákban lassan, de biztosan érkeztek a választók. Több idős, sőt néhány mozgásukban korlátozott szavazó is megjelent. Elkapott beszélgetésfoszlányokból és néhányukkal beszélgetve azt tudtuk meg, hogy legtöbbjük gyermekeik és unokáik jövőjét szem előtt tartva érkezett szavazni, számukra szeretne élhető jövőt elősegíteni szavazatával.
A helyszínről többen a Lyceum-templomban zajló szentmisére mentek a szavazófülkékből.
Ilyen a hangulat Komlón
Komlón nyugalommal teli, szokásos vasárnap délelőtti hangulat uralkodott a szavazóköröknél. 10. számú választókörnél várakozni sem kell, így az itt lévők megbeszélhették a vasárnapi menü összetételét. Többen kisgyermekükkel érkeztek, ezzel már szoktatva őket arra, fontos elmenni szavazni.
Az 1. számú választókörnél egy idősebb úr panaszkodott, hogy a boltban kevesebbet kell várnia, pedig kettő percnél tovább senkinek sem kellett várakoznia itt sem.
A 3. és 4. számú választókörnél 11 óra felé volt egy kisebb sor, ám itt is inkább a legizgalmasabb kérdés, kinek melyik terembe kell menni.
A választási értesítőt nem kell vinni
A pécsi Testvérvárosok Terei Általános Iskola környékén élők közül is sokan megejtették a szavazást még ebéd előtt. Dél előtt nem sokkal értünk mi is a szavazókörletbe, ahol sokan várakoztak. Az időseket, kisgyermekeseket a legtöbbször előre engedték.
Mint egy ellőttük várakozó középkorú hölgy megjegyezte: „Még soha nem álltam sorba szavazásnál, nem emlékszem, hogy valaha is ennyien mentek volna voksolni. ”
Érdekesség, hogy a személyi igazolvány, lakcímkártya mellett többen magukkal vitték a választási értesítőt is. Ám ez nem szükséges a szavazáshoz.
Kisherenden rosszul lett a bizottság egy tagja
A választás.hu rendkívüli hírei közt olvasható, hogy Kisherenden a választási bizottság egy tagja rosszullétre hivatkozva hazament. A szavazás menetét ez nem befolyásolja, mint írják, a HVB létszáma továbbra is 5 fő.
Néhány településen már a szavazatra jogosult lakosság fele túl van a vokson ebéd előtt
Husztót élen jár: a szavazásra jogosultak 55,77 százaléka már szavazott, bár tudni érdemes, hogy a település lakossága nem túl magas, így tehát ez a szám nem több 29 főnél. Baranyahídvégen 11 óráig már a jogosultak 47,22 százaléka voksolt, de magas a részvételi arány többek közt Szentegát, Tarrós és Páprád településeken is.
Magas részvételi adatokkal zárul a délelőtt
Baranya vármegye majdnem egynegyede leszavazott délelőtt 11 óráig. A jogosultak 23,81 százaléka, azaz 71 892 fő már ikszelt a fülkékben. Pécsen ez a részvételi arány hasonló, 21,53 százalék, ami pontosan 24 874 főt jelent.
Hoppál Péter országgyűlési képviselő is voksolt
Valaki felkészülten érkezett
Az egyik pécsi szavazóhelyiséghez egy idős férfi összecsukható sámlival érkezett. Nem volt rá szüksége, mivel nagyon gyorsan sorra került.
A reggelhez képest most már több lakó igyekszik leadni szavazatát, de úgy tűnik, hogy a többség inkább ebéd után fog útnak indulni.
Baranyában is volt rendkívüli esemény
Szemelyen a kora reggeli órákban áramszünet volt a szavazóhelyiségben. Hála a nyári világosságnak, ez különösebben nem zavarta a szavazás menetét. A felelősök felvették a kapcsolatot az áramszolgáltatóval, és hamarosan helyreállítják a hibát.
Van, aki csak egy szavazólapot kapott
Délelőtt 10 óra körül a Lauber Dezső sportcsarnokban is várták a szavazókat, ahol jelenleg gyorsan sorra lehet kerülni. A körzethez tartozók mellett az átjelentkezőket is itt fogadták. Ők csak az Európai Parlamenti választásokon szavazhattak, a lakhelyükhöz tartozó önkormányzati választásokon nem.
Úgy tudjuk, több mint háromszáz átjelentkező adta le az igényét arra, hogy Pécsen szavazzon az EP-választásokon.
Őri László, a Baranya Vármegyei Önkormányzat elnöke is leadta szavazatát
Így indult a reggel
A legkisebbek, akik nem sietnek
Népességük szerint Baranya három legkisebb települése Szárász, Horváthertelend és Tengeri. Úgy tűnik, a települések lakói nem hamarkodják el a döntést. Szárászon és Horváthertelenden 8 ember tette le még csak a voksát, Tengeri pedig 13 szavazójával vezeti a TOP 3-at ebben a körben.
Jó reggelt, szavazók!
A kilenc órai statisztikák szerint a vármegyében a jogosultak 11,16 százaléka, azaz 33 689 fő már leadta döntését. Pécsen ez 10 846 embert jelent, ami a választásra jogosultak 9,39 százaléka.
A vasárnap tényleg ünnepnap
A pécsi Bártfa utcában, a szavazóhely környékén nehéz parkolni - merthogy a templomban éppen elsőáldozás van, sok gyerekkel, meg több rokonnal. Amúgy a korai időpont ellenére viszonylag sokan vannak a voksolók, kisebb sor is kialakult a szavazásra váróknál, de feszültségnek nyoma sincs.
Csizmadia Péter polgármesterjelölt is leadta a voksát
Ne hagyjuk otthon a személyi igazolványt!
Egy negyvenes éveiben járó férfi sebesen haladt át a pécsi Endresz György utcán. A telefonba erősen gesztikulálva mondta: ,,Vissza kellett fordulnom félúton, mert nyilván otthon hagytam a személyimet. Lehoznád kérlek?” Ennek tanulsága, ma mindenkinél legyenek ott az iratai!
Nem mindenhol vannak korán kelők
Az első egy órában azért nem minden településen aktivizálódtak az emberek, Ellenden például senkit sem vert fel a választási kakas kukorékolása, Óbányán és Nagypallon pedig mindössze egy-egy ember állt oda az urnákhoz.
Friss részvételi adatok
Baranya vármegyében is vannak korán kelők, az első egy órában már 2,07 százalék, azaz 6243 szavazó már leadta voksát. Ebből Pécsen a jogosultak 1,65 százaléka, azaz 1908 ember volt ott az urnáknál reggel 6 és 7 között.
Reggeli nyugalom
Az ajtó mindkét szárnya nyitva a Kossuth téri 047. szavazókörnél Pécsen, de még csend és nyugalom honol körülötte. Egy-két ember ugyan már leadta itt voksát, de a szokásos kígyózó sor még úgy tűnik, hogy várat magára.
Minden kezdet nehéz, de király
Reggel 6 óra előtt Pécsen, a 61-es, 62-es, 63-as szavazóhelyiségnél néhány ember lézengett, hogy leadja szavazatát. De sorban állásról szó sem volt.
Egy hölgy 6 óra előtt pár perccel kijött az épületből, hogy megkérdezze, hogy mi már szavazni jöttünk-e. Miután az egyöntetű válasz az volt, hogy igen, csak ennyit kaptunk, hogy ,,Király".
Kollégánk szemtanúja lehetett annak, hogy Pécsen a 61-es szavazókörzetben az első szavazó leadja döntését. Az első szavazónak mindig kicsivel több feladata van, mint a többieknek. Elhangzott egy mondat, ami egy igazi örök igazság, mely itt is megállja helyét: ,,Minden kezdet nehéz”.
Gördülékeny átjelentkezés
Kollégánk a választás előtt két hónappal a Nemzeti Választási Irodánál kérvényt nyújtott be, hogy az állandó lakcíme helyett Pécsett szavazhasson. Természetesen az engedélyt megadták, de a történet érdekessége, hogy a kérés vasárnap történt online, és pár percen belül megérkezett a válasz. Úgy látszik, manapság már hétvégén is lehet ügyet intézni akadályok és várakozások nélkül.