2024.06.10. 17:40
Elvesztette a többségét Péterffy, példátlan idők jöhetnek
A jelenlegi állás szerint a pécsi közgyűlésben mindössze kilenc vele teljesen lojális képviselője lesz Péterffy Attilának a 25 fős testületben, miközben csak a Fidesz-KDNP-ÖPE szövetségnek tizenegy. További négyet olyan szereplők adnak össze, akiket a polgármester erős kritikusainak tartanak. A polgármester hátterét adó baloldali koalíció kisebbségbe szorult.
Péterffy Attilát választották meg Pécs polgármestének
Fotó: Löffler Péter
Rendkívül beszédes volt az a két sajtótájékoztató, amelyet két legnagyobb rivális, a Gyurcsány Ferenccel szövetséges Péterffy Attila és a Fidesz-KDNP-ÖPE polgármesterjelöltje, Csizmadia Péter tartott hétfőre virradó éjjel a választás éjszakáján. A Bama.hu-n is megtalálható videofelvételek alapján látszik, hogy a polgármestert nem adó nemzeti oldalon visszafogottan ugyan, de mégis kedvezőnek tartották az eredményt, addig a baloldaliaknál szinte vesztes hangulat uralkodott. Péterffy pedig azt állította, hogy a pécsiek elismerték a munkáját, ám aligha számíthatott arra, hogy elveszti azt a többségét, amellyel gyakorlatilag kézivezérléssel utasítgathatott bárkit Pécsen. Jelenleg 11 képviselőt ad a Fidesz-KDNP-ÖPE szövetség a pécsi közgyűlésnek, és csak 9-et a Péterffy-féle baloldali tömb, amelynek fő támogatója Gyurcsány Ferenc.
Mi lesz ebből?
Egy körzetben szavazategyenlőség alakult ki, amire Pécsen tudomásunk szerint eddig nem volt példa. Ez azt jelenti, hogy abban a kertvárosi körzetben, ahol Fidesz-KDNP-ÖPE jelöltje, Vörösné Deák Andrea és Gyurcsány Ferenc-féle baloldal jelöltje, Fürj Csaba mérkőzött meg, várhatóan meg kell ismételni a választást, időközi voksolást tarthatnak ősszel. Hacsak a következő napokban nem történik más jellegű jogi lépés – újraszámolás, vagy óvás –, ami miatt mégsem kerül erre sor. Várhatóan egyébként ennek a voksolásnak vége nem befolyásolja a mostani erőviszonyokat a töredékszavazatok miatt.
Négyen egyesével
A közgyűlésbe listáról új szereplőként bekerült a Mi Hazánk részéről Varga Tamás, aki karakteres szereplője lehet a közgyűlésnek, és várhatóan kemény kritikusává válik a DK-vezette baloldali csoportnak, illetve Péterffynek. A Tiszta Kezek Egyesülettől Bognár Szilvia is ott lesz a testületben, aki az elmúlt években megtapasztalhatta azt, hogy milyen amikor a DK-s közeg céltáblájává válik az, aki nem hajlandó a mutyizásokban részt venni. Várhatóan számos kétes ügyben fog átvilágításokat kezdeményezni és a baloldali holdudvart kisöpörni a városházáról, amit az elmúlt időszakban Mutyiházaként kezdtek el emlegetni. A Mindenki Pécsért Egyesület részéről Talabér Ádám szerzett mandátumot listáról. Az LMP-s támogatottságú szervezet is erős kritikával illette a városvezetést, ahogyan a Magyar Kétfarkú Kutyapárt is. Az MKKP-nek is lesz egy képviselője, méghozzá Hankó Viktória személyében. Érdekesség, hogy a baloldal részéről rögtön az MKKP-t kezdték el hibáztatni az elbukott többség miatt.
Új helyzetben még alpolgármesterekről sem dönthet
A jelenlegi városvezető számára alighanem befejeződött az az időszak, amikor kézivezérléssel irányíthatott, utasítgathatott az önkormányzati szférában, hiszen a többség hiányában még alpolgármestereket sem tud kinevezni. Az egyik legsúlyosabb kérdéskör az lehet, hogy Péterffynek milyen jogosítványai maradnak – akár kimondva, akár kimondatlanul. A többséggel ugyanis a háta mögött nem egyszer hozhatott meg olyan döntéseket, amit a saját koalíciós társai sem néztek jó szemmel, elég a rágalmazásért jogerősen elítélt, cégeket bedöntő MSZP-s alpolgármester, Nyőgéri Lajos, vagy éppen a propagandacég vezetőjének, Póré Lászlónak a kinevezésére gondolni.
Visszarendezhetik a korábbi demokratikus gyakorlatot
Azontúl, hogy a Gyurcsány Ferenc irányvonalának megfelelő propagandát folytató önkormányzati kiadványok, városházi sajtócsapat tekintetében is változások lehetnek, várhatóan a pécsi közgyűlésben is vissza kell állítani a korábbi demokratikus gyakorlatot a felszólalások, bizottsági helyek tekintetében, és a felügyelőbizottsági helyek elosztását is át kell rendezni. Nem kizárt az sem, hogy a pécsi önkormányzat szervezeti és működési szabályzatát is felül fogják vizsgálni, amit Péterffy nem tud megakadályozni majd.
A városi cégvezetők, káderek alkalmasságát is vizsgálhatják
Az elmúlt években a baloldaliak olyan klientúrát építettek ki az önkormányzati szférában, ahol szinte elegendő volt az is, hogyha az adott személy baloldali, a polgármester volt erőműves munkatársa, vagy éppen a lejárató baloldali újság tulajdonosa, mint amilyen a PSN Zrt. vezére is. Várhatóan ezt a politikai káderpolitikát is kénytelenek megszüntetni, arról nem is beszélve, hogy a pécsi önkormányzat cégeinél megkötött szerződéseket, megállapodásokat is górcső alá vehetik, aminek meggátolását szintén nem tudja elérni a polgármester.
Átvilágíthatják az átvilágítókat
Várhatóan több olyan közgyűlési szereplő is lesz, amely valóban átláthatóságot fog megkövetelni Péterffytől, így annak a baloldali ügyvédi körnek az elszámoltatását is kezdeményezhetik, amely 600 milliós megbízást kapott az elmúlt években a baloldali polgármestertől. Ez az a csoportosulás, amelynek tagjai számos önkormányzati céghez bekerültek, ám például a 100 millióba kerülő átvilágítások kapcsán nem voltak hajlandóak bemutatni egyetlen teljesítési igazolást sem az illetékes bizottságnak.
Nem titkolhatják tovább
A 2019 óta Pécset vezető baloldaliak eddig a számukra kényelmetlen kérdéseket igyekeztek a szőnyeg alá söpörni, vagy nem válaszoltak ezekre, vagy pedig támadásba lendülve lejárató anyagokat jelentettek meg különböző portálokon. Az egyik titkos üzletüket a pécsi repülőtér menetrendszerinti járata kapcsán kötötték meg, amelyről nem voltak hajlandóak elárulni, hogy a pécsieknek mennyibe is kerül mindez. Ugyanakkor a hírhedtté vált egymilliárdos zebraprojekt ügyében pedig teljes átláthatóságot kérhetnek a jobboldali, a baloldali és a centrumot képviselő erők, de számos, egyelőre még nem ismert megbízási szerződés áttekintésének jogát követelhetik meg, amit nem tagadhatnak meg mondvacsinált okokra hivatkozva.