Az összetartozásra emlékezünk

2024.06.04. 15:30

A trianoni események is azt üzenik, ki kell maradnunk a háborúból - galéria

A nemzeti összetartozás napjára emlékeztek, trianon 104. évfordulóján a pécsi Trianon-keresztnél, a Kálvária-dombon. A Történelmi Vitézi Rend és a Baranya Vármegyei Önkormányzat szervezésében tartott megemlékezésen és koszorúzáson Kisóvári-Németh Norbert református lelkész, a Történelmi Vitézi Rend törzskapitánya és Kövesi Ferenc, római katolikus plébános mondott köszöntőt, illetve áldást.

Mohay Réka

A megemlékezés alkalmából dr. Őri László felidézte, hogy 2018-ban a Történelmi Vitézi Renddel és az 56-os Szövetség baranyai csoportjával együttműködve azért állították fel a Trianon-keresztet a Kálvária-dombon, hogy legyen belvárosban is egy hely, ahol a nemzeti összetartozás napján a pécsiek összegyűlve együtt tudják megélni a nemzeti összetartozás érzését a trianoni eseményekre emlékezve. 

trianoni
Trianoni megemlékezést tartottak.
Fotó: Löffler P.

– A mai napon emlékezünk egy nagyhatalmi politikai döntésre, a trianoni tragédiára. Ezzel együtt felidézhetjük az első és a második világháború tanulságait, amelyeket az számunkra, a magyarok számára jelentett. Ezen események a mai generáció számára azt üzenik, hogy minden körülmények között kötelességünk kiállni a magyar szabadság és a magyar szuverenitás megvédésért, amely ma azt jelenti, hogy mindent meg kell tennünk azért, hogy kimaradjunk a háborúból 

– fogalmazott Őri László.

– Az európai elit ugyanis egy háborús pszichózisban él, mi magyarok azonban tudjuk, hogy ebből a most készülődő háborúból ki kell maradnunk, hiszen ebben a háborúban Magyarország semmit sem nyerhet, de mindent elveszíthet. Ezért soha ilyen fontos nem volt, hogy megőrizzük Magyarország és a Kárpát-medence békéjét és biztonságát, hiszen ma ez a magyar érdek

 – hangsúlyozta a vármegyei elnök.

– Kedves emlékező, kinek ne lenne érintettsége Trianonnal? Kinek ne lenne a családi gyökerei között olyan település, amely a mostani határokon túl esik. Talán még annak az életét is meghatározza Trianon napjainkban, aki már túl van azon, hogy Trianon idejére visszatekintsen. Az is érintett, aki nem érzi magát érintettnek. Trianon hatalmas romlás volt. Valami olyasmi, mint amit megélt az ószövetség népe Jeruzsálem pusztulásával és a babiloni fogsággal

 – fogalmazott Kisóvári-Német Norbert.

A lelkipásztor és a Történelmi Vitézi Rend törzskapitánya személyes visszaemlékezésében kiemelte, bár ő már Baranyában született, családja a Felvidékről származik, s a mai napig őrzi és ápolja ezt az identitást, ahogyan gyermekei is tovább viszik az örökséget.

Az esemény a magyar és a székely himnusz eléneklésével, koszorúk elhelyezésével zárult.

A trianoni kereszt lángokat és könnyeket ábrázol

A trianoni emlékmű faragott keresztje eredetileg 2007-ben készült két erdélyi származású fafaragó, Barics József és fia, ifj. Barics József által, rajta a trianoni tűz lángjaival és a gyászt jelző könnycseppekkel. A kereszt a Pius-templom kertjében állt, kevéssé ismert és elérhető helyen, ám itt nem volt elég hely a nagyobb létszámú megemlékezések tartására, ezért egyházi engedéllyel állították fel 2018-ban a Kálvária-dombon.
 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában