Szenátusi ülés

2023.10.15. 17:50

A száz évvel ezelőtti tanévkezdetre emlékeztek

A Pécsi Tudományegyetem centenáriumi programsorozatának záróeseményeinek részeként 2023. október 14-én emléktábla-avatással egybekötött Centenáriumi Szenátusi Ülésre került sor a Rektori Kabinet Szenátusi Termében, amellyel a gr. Klebelsberg Kunó vallás- és közoktatásügyi miniszter által 100 éve ezen a napon megnyitott első pécsi egyetemi tanév kezdetére emlékeztek a PTE szenátorai és a meghívottak - olvasható az egyetem közleményében.

Bama.hu

Fotó: PTE

- Elképzelem, hogy 100 évvel ezelőtt hogyan gyűltek össze a kollégák. Azok az oktatók, kutatók, akik a pozsonyi lét, majd a pesti átmeneti állapot után Pécsett nyertek új otthonra, nagyobb kihívásokkal néztek szembe, mint mi most. Nem lehetett könnyű – szögezte le dr. Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora. Így folytatta: „Azt is be kell ismernünk, hogy ha a történelem és külső környezetünk nem, akkor általában magunknak okozunk kisebb-nagyobb gondokat. Egy egyetem mindenkori vezetésének egyik legfontosabb feladata ezek kezelése. Valahogyan mindig lehetett menedzselni a problémákat. Futballos hasonlattal élve: függetlenül attól, hogy milyen a felállás, lehet motiváltan és jól, de enerváltan és kedvetlenül is játszani.” A Pécsi Tudományegyetem integrált működése kapcsán dr. Miseta Attila arra hívta fel a figyelmet, milyen nagyléptékű fejlesztések zajlottak csak az elmúlt másfél évtizedben, nem csak infrastrukturális szinten. „Fontosnak gondolom,” – folytatta – „hogy csapatként gondoljunk magukra, keresztényi szellemben nézzük el egymás hibáit, és törekedjünk arra, hogy összetartsunk, támogassuk a tehetségeket, feleljünk meg a kihívásoknak, követelményeknek. Öröm, hogy mindezt Magyarország egyik, ha nem a legszebb városában tehetjük meg. Elődeink az egyetem hajóját mindig előre kormányozták. Bízom benne, hogy a segítségetekkel ezt továbbra is meg fogjuk tudni tenni” – zárta beszédét a PTE első embere.

 

- Akik jelen vannak, ismerik ennek az egyetemnek a történetét – kezdte beszédét dr. Bódis József rector emeritus, az UQA elnöke, aki úgy fogalmazott: az UQA nevében köszönti a másodszorra alapított egyetemet.” Elmondta: „Száz éve sem volt könnyebb a helyzet, és mégis, a kulcsemberek jól döntöttek. Bódis elnök aláhúzta: Abba a döntésbe, hogy miért éppen Pécsre költözhetett a pozsonyi egyetem, egészen biztosan közrejátszott az 1367-es  egyetemalapítás ténye, még akkoris, ha a középkori egyetem rövid ideig működött, mert szellemiségében az egyetem 1367 óta jelen van a városban. A centenáriumra visszatérve és gróf Klebelsberg Kunó híres Heidelberget említő beszédére utalva kijelentette: Szerintem nem lettünk Heidelberg, ahogy nem lettünk Oxford sem. De maradtunk Pécsi Tudományegyetem. Ne becsüljük ezt le, komoly dolog ez egy olyan városban, melynek történelme kétezer éves, és mely sokféle kultúrájáról híres. Több, mint tíz éve pedig a PTE nemzetközi egyetemmé is vált, a külföldi hallgatók magas létszáma a városra is visszahat, nemzetközivé emelve azt. A legjobban úgy tudunk tisztelegni elődeink előtt, ha a ma egyetemének jövőbeni programját úgy határozzuk meg, hogy száz év múlva azt is méltón lehet ünnepelni.  – zárta beszédét dr. Bódis József.

- Napra pontosan 100 éve nyitotta meg első tanévét Pécsett az Erzsébet Tudományegyetem. Ekkortól folyamatos a felsőoktatás a városban, és immár huszonhárom éve integrált tudományegyetemként várja intézményünk a tanulni vágyókat” – mondta el dr. Fedeles Tamás. Azt is hozzátette, hogy nem véletlen, hogy a centenáriumi programsorozatnak a „Múltból a jövő felé” mottót választották, jelezve, hogy a múltról való méltó megemlékezés mellett az ünnepnek a jövő felé való nyitottság is része

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában