Elhozta Abaligetre Angliát

2023.09.25. 14:00

Baranya lehet a cidertermelés egyik fontos hazai központja

Mihez kezd egy Angliát megjárt, kétgyermekes édesanya, aki beleszeretett a valódi, brit vidéken kóstolt almaborba, a ciderbe?

Mohay Réka

Hogy más mit tenne, nem tudjuk, Gergely Anikó viszont Abaligeten alakított ki egy műhelyt a magas minőségi cider termeléséhez, amelyet a körforgásos gazdaság jegyében működtet, de még további terveket is sző.

Az Abaliget Garden Projects keretén belül, amelyet Anikó és családja művel, a természet és a mezőgazdaság találkozik. A kis farm területén lovak, tehenek és birkák is otthonra találtak, s itt készítette el Gergely Anikó 2018-ban az első ciderét, amely rögtön ezüst minősítést szerzett egy angliai versenyen. Azóta folyamatosan kísérletezett különböző almafajtákkal és élesztőkkel, hagyományos kézi technológiával dolgozva. 

– Az alapanyagokat környező kis falvakból gyűjtöm be, gyakran megmentve az egyébként fel nem használandó almákat. Fontosnak tartom a fenntarthatóságot, és hogy az alapanyagok közelről érkezzenek, s ne tartalmazzanak vegyszereket – mondta Gergely Anikó. 

Sokféle almafajtát használ a készítés során, összehasonlítva az ízeket. Tapasztalatai alapján a kanizsai alma adja az egyik legfinomabb cidert. Folyamatosan kísérletezik újításokkal és variációkkal, például hozzáad különböző gyümölcsöket vagy komlót az erjedés során. 

Az Abaliget Garden Projects területén kialakított egy fajtagyűjteményt és faiskolát is Angliából hozott fajtákból, amelyben jelenleg 420 almafajta és 120 körtefajta található. Ezek a leendő ciderkészítők számára is elérhetőek oltványok formájában. A gyűjteményben rég elfeledett történelmi fajták is helyet kaptak, például az 1600-as évek francia fajtái vagy 18. századi angol fajták. 

Az Abaliget Garden Projects és Gergely Anikó ciderműhelye egy teljes körforgásos gazdaság része. Az állatok trágyáját használják a termőföldre, az almából visszamaradt törkölyt pedig takarmányként adják az állatoknak, így minimalizálva a vegyszerhasználatot és támogatva a fenntartható mezőgazdaságot. 

Nemzetközi kapcsolatokat is kialakított

Gergely Anikó a bristoli ciderszalon idei kiállításán találkozott az amerikai Brighid O’Keane-nel, aki az Észak-Amerikai Cider Intézet ügyvezető igazgatója. Brighid egy másik, Rigában rendezett esemény előtt Magyarországon töltött néhány hetet, és Anikó meghívására ellátogatott Baranyába, ahol megismerte az abaligeti cidertermelés mellett a pécsi egyetemi borbirtokot, illetve villányi és hosszúhetényi bortermelőkkel találkozott. 

Anikó azt is elmondta, Magyarországon jelenleg mintegy hat cidertermelő működik, de ők most egy közös célon dolgoznak: a Magyar Cider Egyesület megalapításán. A szervezet létrehozásával tervezik erősíteni a cideripar jelenlétét Magyarországon, és közösen képviselni az érdekeiket. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában