2023.04.13. 07:00
A komlói városkép is megsínylette a szúfertőzést
Szúfertőzés támadta meg a tavalyi szárazság következtében a komlói fenyőfákat – a megbetegedett növények jelentős részét már a téli időszakban kivágták, de a közeljövőben is folytatódnak még a munkálatok. A tönkrement növényeket a szélsőséges időjárási viszonyokhoz jobban alkalmazkodó fajtákkal pótolják.
Illusztráció
Fotó: Henrik Larsson
Megsínylették a város zöldterületei a tavalyi szárazságot – rengeteg fa ment tönkre, ezek jelentős részét már kivágták, de a munkálatok a közeljövőben is tovább folytatódnak.
Ahogy arról a Dunántúli Napló hasábjain beszámoltunk, az elmúlt nyári aszályt követően egy rendkívül kártékony szúféle terjedt el Komlón. A fertőzés elsősorban a fenyőket támadta meg, ennek többek közt a Városház tér ikonikus, hatalmas tűlevelűje is áldozatul esett.
Mint azt Polics József, Komló polgármestere lapunk érdeklődésére elmondta, a Bányász parkban és Arborétum területén is nagyon sok fa betegedett meg, százas nagyságrendű az emiatt kivágásra ítélt növények száma. A munkálatok nagy része a téli időszakban megtörtént, vannak azonban még helyek, ahol az elkövetkezendő időszakban felbőgnek majd a fűrészek.
A szakemberek megállapításai szerint a szárazság miatt az örökzöldek nem tudtak elegendő, a kártevők elleni védekezésüket szolgáló gyantát termelni. A fertőzés első jeleként a növények felülről indultak száradásnak, a szú ugyanis a fa víz- és tápanyagszállító rendszerét tette tönkre. A károkozás a törzsben történt, ezért a problémát nem lehet orvosolni az elszáradt ágak lemetszésével, hanem a teljes növényt ki kell vágni, majd azonnal felaprítani, vagy elégetni, így elejét véve a rovarok kirajzásának.
Polics József kiemelte, a szúfertőzést sajnos megszenvedte a városkép, viszont a fakivágásokkal párhuzamosan a pótlások nagy része már tavaly elkezdődött – a szélsőséges időjárásnak jobban ellenálló, szárazságtűrőbb növényeket telepítenek a tönkrement fák helyére.