2020.04.01. 14:01
Orvos indította el a tapsot, estéről estére állnak ki az emberek
Több mint egy hete Baranyában is estéről estére kiállnak az emberek az ablakokba, hogy tapssal hálálják meg az egészségügyben dolgozók és a napi ellátást biztosító emberek önfeláldozó munkáját. A megyei mozgalmat egy Facebook-csoport létrehozásával dr. Cholnoky Eszter indította el.
– Miről szól ez az összefogás?
– Minden nap 20 órakor egyre többen tapsolnak az ablakokba kiállva, hogy megköszönjék a munkájukat a járvány ellen a frontvonalban küzdőknek. Olasz és spanyol mintára néhányan spontán kiálltak már tapsolni március közepén, én pedig úgy éreztem, valamiképp össze kell ezt fogni. Március 22-én indult a Facebook-csoport és négy nap alatt 11 ezren csatlakoztak hozzá. Ki kell emelnem továbbá Patartics Zorán nevét, aki a Facebook-oldal szervezésében segít, és Gilbert Ákost, ő a grafikát készítette.
– Vannak itt szabályok?
– A hálataps az egészségügyi dolgozóknak, az eladóknak, pékeknek, sofőröknek, önkéntes segítőknek, benzinkutasoknak, postásoknak szól, mindenkinek, aki értünk dolgozik. Ez a kör pedig egyre bővül, naponta kapunk új bejegyzéseket, hogy ide tartoznak például a szociális gondozók, ételfutárok, az időseknek bevásárlók is. Másrészt külön kérésünk mindenki felé a politikamentesség.
– Maga is orvos, gyermekradiológus és otthonról végzi a képalkotó elemzéseket. Ez mennyire játszott közre a csoport megszületésében?
– Szerepe volt, de nem ez a fő mozgatóerő. Másrészt a szolgálat után az egészségügyben tevékenykedők maguk is kiállnak és esténként megtapsolják a többieket.
– Mi az, ami különösen szíven ütötte a visszajelzésekből?
– Egyrészt a csatlakozók gyorsan növekvő száma, továbbá, hogy a bejegyzések többsége a biztatásról szól, az összefogásról, a háláról. Azt gondolom, napjainkban éppen ezek az értékek a legfontosabbak.
– Hetven évvel ezelőtt tanított és rektor is volt a Pécsi Tudományegyetemen egy Kossuth-díjas kémikus, dr. Cholnoky László.
– Ő a nagyapám, azóta a családunk többsége az orvosi pályát választotta. Egyik nagymamám az első pécsi orvosok közt diplomázott, édesanyám, édesapám és a nővérem is orvosként végzett.
Szerzetes volt öt éven át
Dr. Cholnoky Eszter 1963-ban született Pécsett. Szombathelyen nőtt fel, az ottani Nagy Lajos Gimnáziumban érettségizett, a POTE-n diplomázott. Öt évet Szent Ferenc Kisnővérei közt töltött szerzetesként, majd visszatért az orvosi pályára. Addiktológiát végzett, drogambulancián dolgozott, a gyermekklinikán 15 éve gyermekradiológiával foglalkozik, de napjainkban már a 400 ágyas klinikán is radiológusként tevékenykedik. Két lánya van, Monika (23) és Katalin (21), az édesapjuk holland, így mindketten magyar–holland anyanyelvűek és most az ELTE-re járnak.
Koronavírus Baranyában
- Pécsett továbbra is emelkedik a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja
- Jakab Ferenc kérdéseire válaszolt a Nobel-díjas Karikó Katalin Stockholmban
- Szinte egyedülállóan magas Pécsett a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja
- „Nem félni, hanem érteni kell a vírust” - mondja Kemenesi Gábor virológus
- A megyei kórházból a Fogászati Klinika Dischka utcai épületébe költözik át a pécsi oltópont