2019.08.27. 20:00
Jó szakember válhat azokból, akiket nem vettek fel egyetemre
Nem kell csüggednie annak a több száz baranyai diáknak, akiknek nem sikerült az idei egyetemi felvételi, számukra az OKJ-s szakképesítés megszerzése is jó alternatíva lehet.
Több mint ötezeren jutottak be idén a PTE-re, az első körben felvételt nem nyert jelentkezők a pótfelvételi eljárás során jelentkezhettek újra. Azoknak sincs okuk aggodalomra azonban, akiket most nem vettek fel. Ha a leérettségizett fiatal úgy dönt, hogy még tanulni szeretne, akkor jelentkezhet az Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) felsorolt tanfolyamok egyikére. De nem árt igyekezni, ugyanis az ingyenes OKJ-s képzések többsége szintén szeptemberben indul, vagy keresztféléves képzés esetén februárban.
Baranyában több lehetőség is van a frissen érettségizettek számára. Ha a diák előrelátó szeretne lenni, olyan szakmát választ, mely hiányszakmának számít. Az építőipari szakemberek – víz-, csatorna-, villany- és közműszerelő – mindig keresettek és nem utolsó szempont, hogy egy jó szaki elég magas fizetést vihet haza.
A tanfolyam-közvetítő oldalak gyűjtése alapján rengeteg a betöltetlen, OKJ-s végzettséggel megpályázható állás az informatika területén is, szinte aranyat érnek a jól képzett, programnyelveket ismerő webfejlesztők. A kereskedelem területén is megduplázódott a munkaerőhiány az elmúlt négy évben. Ezt jól mutatja az is, hogy a multicégek, áruházláncok szinte versengenek a dolgozókért, folyamatosan növelik a fizetéseket.
Az egészségügy iránt érdeklődő diákoknak a pécsi PTE Szociális és Egészségügyi Szakgimnázium és Szakközépiskola is jó választás lehet. A jelentkezési feltétel itt is az érettségi bizonyítvány és az egészségügyi alkalmasság. A diákok többek között gyakorló ápoló, fogtechnikus, gyógymasszőr, mentőápoló, kardiológiai asszisztens képzésre is beiratkozhatnak, s a legtöbb szak tekintetében két év a tanulmányi idő.
Nem minden képzés térítésmentes
Az OKJ-s képzés választásánál egy dologra nagyon kell figyelni: nem mindegyik ingyenes. Megkülönböztethetünk tanfolyami rendszerű és iskolarendszerű képzéseket. A tanfolyami rendszerű képzésekért fizetni kell, a tanfolyam díját a képzést szervező intézmény határozza meg. Ezeknek a tanfolyamoknak az előnye, hogy rövidebb idő alatt elvégezhetőek, mint az iskolarendszerű képzések.
Az iskolarendszerű képzések indulhatnak nappali, esti vagy levelező rendszerben. Négy éve, 2015 júniusától az állam már két szakma megszerzését biztosítja ingyenesen. Nappali tagozaton 25 éves korig, esti tagozaton korhatár nélkül lehet ingyenesen tanulni. A nappali tagozatosok jogosultak diákigazolványra, családi pótlékra, árvasági ellátásra, egészségbiztosításra. Az esti tagozaton tanulók estis diákigazolványt igényelhetnek. Az ingyenes képzések zömét a szakképzési centrumok alá tartozó iskolák indítják és néhány egyházi és alapítványi iskola is szervez ingyenes képzéseket.