2019.03.05. 17:30
2,5 milliárd forintból fejleszt a Pétáv
Továbbra is folytatja fejlesztéseit a Pétáv Pécsi Távfűtő Kft. A városszerte futó program keretében Pécsen új, modern hőközpontok jönnek létre, a jelenleginél több fogyasztók csatlakozhatnak a távhőellátásra, emellett vezetékcseréket is végrehajt a vállalat.
Fotó: Laufer László
Csaknem 2,5 milliárd forint összköltségű fejlesztésbe kezdett a Pétáv Pécsi Távfűtő Kft. Az ötven százalékban pályázati forrásból megvalósuló projekt részleteit sajtótájékoztató keretében ismertette Vida János, a cég ügyvezető igazgatója, valamint Decsi István alpolgármester.
– Köszönet jár a Pétáv Kft-nek, hiszen évtizedek óta biztosítja a magas színvonalú szolgáltatást. Ugyanakkor azt is tudnunk kell, hogy ezek a rendszerek idősödnek és nem mindig tudják a fenntarthatóságot szolgálni. A most induló beruházások a korábbiaknál gazdaságosabb üzemeltetést, magasabb színvonalú szolgáltatást tesznek lehetővé – mondta Decsi István. Hozzátette, a cég minőségi szolgáltatásának és stabil működésének köszönhető, hogy egyre vonzóbb a távhőrendszer, ennek is köszönhető, hogy új fogyasztók csatlakoznak a rendszerhez.
Vida János kifejtette: a beruházások során tíz hőközponti körzetből 74 új, korszerű hőközpont jöhet létre, ami gazdaságosabb üzemeltetést tesz lehetővé, s biztosítja új ügyfelek csatlakozását a tisztán megújuló energiaforrásokból létrejövő távhőhöz való hozzáférést.
A szakember kiemelte, hogy a fejlesztéseknek köszönhetően jelentősen csökken a hőveszteség, s a megújuló rendszerre nagyfogyasztók rácsatlakozhatnak. Az idén a Pécsi Tudományegyetem uszodája, a Hunyor Diákszálló, az Általános Orvostudományi Kar új elméleti Tömbje, valamint a Centrál Liget Lakópark és a Pátria Szálló, jövőre pedig várhatóan a gyárvárosi rendőrőrs, a Pécsi Kodály Zoltán Gimnázium és Sportcsarnok, a Gyárvárosi Általános Iskola, a tűzoltóőrs és az új vásárcsarnok, emellett a Zsolnay Vilmos úti földgáz üzemű kazánházak forróvízrendszerre történő csatlakoztatása is a tervek között szerepel.
Korszerűbb vezetékekre váltanak
A felszínen vezetett, utólagos szigetelésű távhővezetékek folyamatosan ki vannak téve a környezeti, valamint külső rongáló hatásoknak, ennek következtében a szigetelés védő burkolata megsérül és az állaga romlik. A felszíni vezetékek emiatt magasabb karbantartási költséget jelentenek, a sérült szigetelésük miatt pedig megnő a hőveszteségük. A földben vezetett, előre szigetelt vezetékek aránya nem éri el a 30 százalékot. A Pétáv kijelölt egy hozzávetőlegesen 110 nyomvonalméter hosszú felszínen vezetett szakaszt, amit új, korszerű technológiával készült, hosszú élettartamú, előreszigetelt vezetékkel terveznek kiváltani.– A pályázati aktivitás nem ismeretlen a Pétáv életében, a legutóbbi Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) pályázatainál 1,5 milliárdos összberuházás mellett 1,3 milliárd forint pályázati támogatásban részesült a cég. A most induló projekt összköltsége 2,5 milliárd forint, 50 százalékos feltételezhető pályázati támogatással – mondta Vida János.