2018.10.31. 20:00
Minden hétvégén keményen isznak a magyar kamaszok
A magyar középiskolás fiúk a legnagyobb ivók, a lányok pedig dobogósok korosztályukban, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai tinédzserek alkoholfogyasztását felmérő jelentése szerint.
Hazánkra nézve egészen meghökkentő statisztikai adatok láttak napvilágot az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tizenévesek alkoholfogyasztását felmérő jelentésében. A nemrégiben publikált kutatási eredmények szerint, a magyar kamaszlányok isznak Európában a harmadik legtöbbet, valamint a magyar kamaszfiúk a kontinens legnagyobb ivói.
A 2002 és 2014 között készült felmérésben a WHO harminchat ország fiataljait hasonlította össze, és állított fel egy listát arról, hogy a 15 éves lányok, illetve az ugyanennyi idős fiúk hány százaléka volt már legalább kétszer részeg életében, s e tekintetben érték el hazánk fiataljai ezt az „előkelő” eredményt. Ugyan a kutatás nem tér ki külön a megyénkre, de mi természetesen kíváncsiak voltunk arra, hogy mennyit, hogyan és miért isznak Baranya tinédzserei.
– A huszonnyolc fős osztályomból van 10-15 ember, aki szinte minden egyes hétvégén jár inni és bulizni – árulta el lapunknak egy 17 éves pécsi gimnazista. – Bemegyünk ilyenkor este nyolc körül a belvárosba, elkezdünk „alapozni” (buli előtti intenzív alkoholfogyasztás – a szerk.) az utcán vagy egy olcsó kocsmában. És miután már többen „szétcsapták” magukat, elindulunk éjfél után egy szórakozóhelyre bulizni. Leginkább sört és bort iszunk nagy mennyiségben, emellett néhány rövid is lecsúszik, de az a lényeg, hogy üssön.
A pécsi középiskolás hozzátette, hogy többen már általános iskola végén vagy gimnáziumi évek elején elkezdenek alkoholt fogyasztani. Szerinte legtöbben ezt azért csinálják, hogy rövid időn belül jól érezzék magukat, és menőnek számít, aki sokat tud inni. Emellett a baranyai tinédzser még egy idekapcsolódó veszélyre is felhívta figyelmünket: a szóban forgó estéken videók is készülnek a vállalhatatlan állapotokról, amik később elkezdenek terjedni a kárörvendő ismerősök között.
Nagy problémát jelent az alkohol
– Magyarországon az alkoholnak valamiért jóval kiváltságosabb megítélése van, mint bármilyen más tudatmódosító szernek. Fogyasztását a hagyományaink miatt teljesen normálisnak gondoljuk, pedig országunk egyik legsúlyosabb problémája – nyilatkozta korábban lapunknak Szemelyácz János, addiktológus. – Ha tönkremenő családokról, erőszakos bűncselekményekről, családon belüli erőszakról beszélünk, akkor a háttérben szinte biztosan az alkohol húzódik meg.
Kétfajta fogyasztót szokás megkülönböztetni: az egyik a „megküzdéses”, aki problémák elől menekül valamilyen szerhez, a másik a „fokozásos”, aki unatkozik, és ezért választja ezt az utat. A többség – a tinédzserek is – az utóbbihoz tartozik: azért isznak, mert nincs jobb dolguk.
A fiatalok túlnyomó része a „nagyivás” megnevezésű alkoholfogyasztási formát preferálja: rövid időn belül 5 egységnyi alkoholt fogyasztanak el – egy egységnek minősül egy korsó sör, egy pohár bor vagy egy rövidital.