2018.04.30. 10:30
A kávézó, ahol nem megy ki a divatból a diafilm
A televízió, később pedig az internet térhódítása előtt a családok többségében a diafilmezés volt az esti program.
A Filter Kultúrkávéházban minden kedd délután nosztalgiázni hívják a családokat, ahol fel lehet eleveníteni, milyen, amikor a vetítő égett, poros illata mellett fel-, vagy csak magunkban elolvasunk egy-egy történetet. A próbálkozás mindenképpen egyedi, hiszen a gyerekeket már olyan sok inger éri az animációs filmek világában, hogy egy falra vetített álló kép talán unalmas lehet számukra.
A Diafilm Délután ötlete Molnár Zsuzsanna fejéből pattant ki, aki rájött, hogy a rohanó világban még mindig van igény a diafilmezésre. Az ötletgazda egy éve költözött Pécsre, és azt tapasztalta, hogy a városban nincsen olyan kávézó, ahová a szülők a gyerekeikkel együtt beülhetnek, a kicsik színezhetnek, olvasgathatnak, vagy akár diafilmet nézhetnek míg a szülők beszélgetnek. A Diafilm Délután ötletével Zsuzsanna felkereste a Diafilmgyártó Kft.-t, és a cég azóta is nagy örömmel támogatja évi húsz új diafilmmel a rendezvényt. Ezen felül persze minden gyerek magával viheti kedvenc filmjét, Zsuzsanna pedig ezeket is szívesen elmeséli a gyerekeknek. A vetítés után minden gyerek kakaót és mézes kekszet kap a hangulatos kávézóban.
– Az első pár hónapban még nem sokan ismerték a programot, így a kávéház az összes óvodát és iskolát megkereste a lehetőséggel. Azóta egyre többen fedezik fel a lehetőséget, és visszajáró vendégeik is vannak – mondta Molnár Zsuzsanna. Két óvoda és három iskola járt már a kávéházban, ottjártunkkor a Sztárai Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola tanulói csodálkoztak rá a diafilmek csodálatos világára.
Hungarikum lett
A gyerekek egyik kedvence, a Bogyó és Babóca is megtalálható diafilmen. 2004-ben ez óriási lépés volt a diafilmgyártás életében, ugyanis a Bogyó és Babóca mese volt az első digitális technikával készült film, és ez adott új lendületet a ma már hungarikumnak számító diafilmgyártásnak. Azóta a könyvsorozat szerzője, Bartos Erika mesekönyveiben is számtalanszor ösztönözte a kisgyermekes családokat a diafilmezés fontosságára, családi összetartó erejére.