2018.10.08. 14:00
Zsiga István jelszava: „Tisztelet a múltnak, üzenet a jövőnek”
Zsiga István több országos gasztronómiai szervezet vezetőségében ténykedik, de a baranyaiak onnan is jól ismerhetik, hogy évtizedeken át volt a Nádor Szálló étteremvezetője és a Palatinus Szálló egyik főnöke. A nemrégiben Városháza emlékéremmel díjazott szakember már nyugdíjas, Komlón él, de azért még odafigyel a sikeres tanítványaira.
– Milyen volt a Nádor Szállóban dolgozni?
– Erős barátság kötött a Dunántúli Napló akkori munkatársaihoz, a színészekhez, egyetemi tanárokhoz, jeles írókhoz, cégvezetőkhöz, egyházi személyekhez. Mert hihetetlen társasági élet volt nálunk azokban az évtizedekben, s ma már elképzelhetetlen az a baráti viszony, ami akkoriban a személyzet és a vendégek közt kialakult.
– Mire a legbüszkébb a vendéglátós évtizedekből?
– Mindig az vezérelte a munkám, hogy: tisztelet a múltnak és üzenet a jövőnek. Kiváló mesterektől tanulhattam a szakmát, legendás séfektől, vendéglátós szakemberektől, és a jól bevált hagyományokat igyekeztem továbbadni a tanítványaimnak, a szakmai alázatról szólt minden mozzanat. Azt pedig külön ki kell emelni, hogy óriási szeretetet kaptunk az elődöktől, amit ugyancsak igyekeztünk átadni.
– Mi az, amit személyesen hozzátett a múlt örökségéhez?
– Hamar felfigyeltek rá, hogy szeretek és tudok a fiatalokkal foglalkozni, így előbb tanulófelelős majd oktatási előadó lettem. Továbbá a nemzetközi vacsoraestek, a mindennapi éttermi rendezvények kapcsán szerzett tapasztalatok révén jutottam el az országos gasztronómiai szervezetek vezérkarába, ahol úgy hiszem, nem vallottam szégyent.
– Népszerű lett a szakácsmesterség. Hogy állunk most európai összevetésben?
– Több mint száz mester van Baranyában, és elmondhatom, hogy országos és nemzetközi összevetésben is jól áll a térség, szakemberekben és minőségi éttermekben egyaránt. Országos szinten pedig Oscar-díjas, 14 szeres világkupagyőztes séfjeink vannak.
– Úgy látom, akad még néhány kitüntetés a vitrinjében.
– Két éve megkaptam a Magyar Gasztronómia Követe kitüntetést, a szakmai életműdíjat 15 éve vehettem át, nemzetközi elismeréseim vannak, megvan minden, ami itthon elérhető. Ám nem ez a legfontosabb, az tett mindig boldoggá, ha segíthetek másoknak.
– Mi a kedvenc étele egy ilyen bennfentes szakembernek?
– A magyaros konyhai értékek, a régiós specialitások. Közülük is a paprikás csirkét, a töltött káposztát, a húsleveseket emelném ki.
„Tanári” pályafutása volt
Zsiga István 1954-ben született Kaposváron. Ott végzett emelt szintű vendéglátóipari iskolát és 1973-tól dolgozott a pécsi Nádor Szálló éttermében a hely 1989-es bezárásáig. Ezt követően a Palatinus Szállóhoz került, ahol az étterem helyettes vezetője volt és oktatott a Kereskedelmi Szakközépiskolában. A Magyar Gasztronómiai Szövetség Pécs és Környéke Régió elnöke, a Schnitta Sámuel a Magyar Éttermi Kultúráért Egyesület titkára. A mestervizsga-bizottság elnökségi tagja. Tavaly óta nyugdíjas, azóta Komlón él. Négy gyereket nevelt fel, akik már mind negyven felettiek.