2021.02.15. 10:55
Ma ünnepli születésnapját Richter József
Február 15-én ünnepli 70. születésnapját Richter József Kossuth- és Jászai Mari-díjas artistaművész, érdemes művész.
Balatonlelle, 2018. július 15. Richter József Kossuth-díjas artista a Magyar Nemzeti Cirkusz elõadásán, a Cirkuszok éjszakája rendezvényen Balatonlellén 2018. július 14-én. Mögötte fia, ifjabb Richter József, a Magyar Nemzeti Cirkusz igazgatója (j). MTI Fotó: Lakatos Péter
Forrás: MTI
Fotó: Lakatos Péter
A nagy múltú Richter cirkuszi dinasztiából származik, cirkuszuk Berlinben a Brandenburgi kapu előtt állt. A híres családi vállalkozásról szóló első feljegyzés 1821-ben keletkezett.
Abban az évben leégett a cirkusz, helyét pedig a Renz Cirkusz foglalta el. A sors keze, hogy 1972-ben éppen a Renz cirkuszi dinasztiának egyik női tagját, Carolát vette el feleségül.
Akkoriban mindketten a híres német Althoff Cirkusznál dolgoztak, Richterék az elefánt- és az akrobatikus zsokészámaikkal, Carola pedig a családjával csimpánz- és medveszámmal lépett fel. A nyolc hónap közös munka alatt egymásba szeretek.
Richter Józsefet a cirkuszdinasztiák hagyományai szerint kora gyermekkorától szülei készítették fel az artistapályára, már hat-hét évesen közös számot csinált apjával.
1965-ben leszerződtek az állami cirkuszhoz, ahol saját produkcióival léptek fel, kézegyensúlyozó és elefántszámok mellett púpos tevékkel és futballozó kutyákkal, később olyan kiváló lovasakrobata műsorszámmal, amely a világ egyik legjobb ilyen jellegű produkciója volt.
Az első külföldi fellépésére tizennégy évesen került sor, már a Magyar Cirkusz és Varieté hivatásos artistájaként.
Kezdetben szüleivel, később feleségével járta a világ legnagyobb cirkuszait. A Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztiválon 1974-ben Ezüst Bohóc-díjat nyert, majd 1995-ben megalapította és csaknem két évtizedig igazgatta a Magyar Nemzeti Cirkusz utazó sátorcirkuszát, az ország legnagyobb utazó cirkuszát. Elefánt és lovas akrobatikus produkcióikkal felléptek a világ összes nagy cirkuszában.
Később a Magyar Cirkusz és Varieté Nonprofit Kft. (MACIVA) cirkuszművészeti főtanácsadója, majd 2012-től 2015-ig a Fővárosi Nagycirkusz igazgatója volt.
Richter Józsefet 1982-ben Jászai Mari-díjjal, 2004-ben a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjével tüntették ki. 2014-ben érdemes művészi címet kapott. 2017-ben magyar artisták között elsőként és a mai napig egyetlenként Kossuth-díjjal tüntették ki.
Házasságából két fiú született, Flórián 1977-ben, József 1992-ben. Mindketten folyamatos hazai és külföldi szerepléseikkel ápolják a cirkuszi tradíciót. Flórián apja produkcióját fejlesztette tovább és ezzel a számmal szülei monte-carlói győzelme után harminc évvel 2004-ben ugyanott Ezüst Bohóc-díjat kapott, majd 2008-ban szintén a Monte-carlói Nemzetközi Cirkuszfesztiválon a magyar artisták közül egyedüliként elnyerte az Arany Bohóc-díjat, 2012-ben pedig megkapta a Magyar Arany Érdemkeresztet.
Ifj. Richter József pedig az egyetlen magyar Arany Pierrot-díjas artista, aki a 10. Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztiválon bemutatott csoportos lovas akrobata produkciójával nyerte el az első díjat, majd 2015-ben Ezüst-díjat nyert a Massy Nemzetközi Cirkuszfesztiválon, a Bukaresti Nemzetközi Cirkuszfesztiválon pedig 2017-ben az Arany-díjat vette át.
Richter József ma is aktív, azt vallja, neki most még inkább mindenhez értenie kell, mert egyszerre nemcsak artista, cirkuszalapító, igazgató, de ha utazik a cirkusz, akkor sofőr, valamint apa, nagypapa és zenész is.
A 70 éves Richter Józsefet Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár is felköszöntötte a Fővárosi Nagycirkusz Dinasztiák című előadásán vasárnap.
Borítókép: Richter József Kossuth-díjas artista a Magyar Nemzeti Cirkusz előadásán, a Cirkuszok éjszakája rendezvényen Balatonlellén 2018. július 14-én