Rudolf Péter 60 éves lett, az Üvegtigris pedig szintén a napokban nagykorú. 18. születésnapja alkalmából a Bors 18 legendát gyűjtött össze az ország kedvenc vígjátékáról.
Ízirájder, öcsém, ízirájder! – ha Üvegtigris, ez a beszólás mindenkinek azonnal eszébe jut. Vagy Csoki másik szállóigévé vált mondata: „Anyámmal élek, Babettával járok, macskám van, és ne is legyek kemény?”
Lali, az Amerika-mániás büfés (Rudolf Péter) és öt barátja: Gaben, az autónepper (Reviczky Gábor), Róka, a piti csencselő (Gáspár Sándor), Cingár, a szaxofonos (Szarvas József), Csoki, az infantilis (Csuja Imre) és Sanyi, a bolond hajléktalan (Horváth Lajos Ottó) ma már kultikus figurák.
Az első rész, amit 18 éve, 2001. október 18-án mutattak be, hatalmas sikert aratott a moziban 130 ezer nézővel, de az évek alatt csak nőtt a rajongótábor. A folytatást (2006), majd a harmadik részt (2010) majdnem 600 ezren nézték meg. Íme, 18 legendás történet Rudolf Péter első filmrendezéséről, amelyből többet ő osztott meg néhány éve egy Origo-interjúban.
1. Rudolf Péter egy este kilépett a színházból, és egy idegen férfi a kezébe nyomott egy csomagot mondván: egy Búss Gábor Olivér nevű miskolci újságíró küldi. Így került Péterhez az Üvegtigris forgatókönyve.
2. A címzett egy évig el sem olvasta a forgatókönyvet. Az író aztán az egyik legjobb barátja lett.
3. Az eredeti cím Lali’s Drive volt.
4. A színész első olvasatra végigröhögte a könyvet. Tudta, ha filmet akar valaha rendezni, ennek kell lennie.
5. Kis túlzással 48 óra alatt állt össze a teljes alkotói gárda.
6. Felvetődött: nem Rudolf Péter játssza Lalit, hiszen a főszerep mellett rendeznie is kellett. De meggyőzte magát, mivel érezte, hogy köze van a karakterhez.
7. Szándékosan nincs helységnév a filmben. Az alkotók érzékeltetni akarták a fővárostól való távolságot, gondolták, kitesznek egy táblát: „412 km-re Budapesttől”, de ilyen tábla, persze, nem létezik.
8. Az utolsó jelenetben az addig csak becenéven emlegetett karakterek bemutatkoznak a rendőröknek (és egymásnak). Ennek valós történet az alapja: Rudolf Péternek régi barátja a Korál basszusgitárosa, Samu. Egyszer a Vígszínház büféjében ücsörögtek, amikor bemondta a portás: „Fekete Tibort várják a bejáratnál”. Erre meglepetésére felpattant Samu.
9. Majdnem nem Csuja lett Csoki. Azért döntöttek mégis mellette, mert tudott macsó és szerethetően szánalmas lenni. Az ország megszerette azt, akit addig csak szinkronhangként ismert.
10. Sanyika figurája eredetileg nem lett volna ilyen túlmozgásos, de az őt alakító Horváth Lajos Ottó ötletére átírták a karaktert. A film után az emberek azt hitték, tényleg flúgos, hiszen nem ismerték a színészt. Kell nagyobb dicséret?
11. Egyszer megjelent egy házaspár a büfénél, nem tudták, hogy forgatás van. A bent álló Lali magyarázkodás helyett közölte: ők az ezredik vendégek, ingyen kapják a kávét.
12. Rudolf Péternek nyelvész az édesapja, akinek állítólag sértette a szemét a sok káromkodás a könyv olvasásakor.
13. Kokó úgy került a filmbe, hogy együtt focizott Rudolf Péterrel, aki felkérte a szerepre.
14. A film után gombamód szaporodni kezdtek az Üvegtigris nevű büfék, a név ugyanis nem volt levédve, csak a logó. Az igazi Üvegtigris egyébként azóta is működik az eredeti helyén és nevén.
15. Eredetileg egy Solymár környéki helyszínt álmodtak meg a háttérben a Pilissel. A tó egyébként Tinnye és Piliscsaba között van.
16. Rudolf Péteréknek van az Őrségben egy háza, s ottani szomszédjukról kiderült: a tó környékén volt katona. Amikor Laci bácsi beteg lett, a színész-rendező megkérte a vágót, gyűjtse ki azokat a jeleneteket, amikben a tó szerepel. Az összeállítás elkészült, de egy napot késtek: Laci bácsi meghalt.
17. A stáb sokat tanakodott, hogyan oldják meg a rablós jelenetet, erre pár nappal a forgatás vége után valójában is kirabolták a tinnyei postát.
18. A filmet komoly műtét előtt álló kamaszoknak is szokták vetíteni, hogy ne izguljanak. Rudolf Péter pedig hallott olyan emberről, aki magához tért a kómából, majd az Üvegtigrisből idézett.
Borítókép: Reviczky Gábor, Horváth Lajos Ottó, Gáspár Sándor, Rudolf Péter, Csuja Imre és Szarvas József színészek közös fénykép készítéséhez állnak össze az Üvegtigris 3 című film forgatásán a Pest megyei Tinnyén. Az első Üvegtigris 2001-ben készült, és bár a mozikban nem aratott zajos sikert, televíziós bemutatója és DVD-kiadása után kultfilmmé vált. Az Üvegtigris 2-őt 2006-ban mutatták be, és az utóbbi 15 év legsikeresebb premierjét produkálta, az első hétvégén 120 ezren, összesen mintegy 310 ezren nézték meg.