2023.01.15. 09:35
Indul a harc a korrupciós botrányba belebukott Eva Kaili székéért
Megnevezték jelöltjeiket a baloldali pártok – az Európai Parlament jövő heti plenáris ülésén dől el, ki ülhet a brüsszeli korrupciós botrányban játszott főszerepe miatt tisztségéből felmentett és letartóztatott alelnök, a görög szociáldemokrata politikus, Eva Kaili helyére. A megüresedett székért versengő baloldali képviselőcsoportoknak kulcsfontosságú, hogy kié lesz a pozíció, mert már elkezdődött a 2024-es parlamenti választási kampány is.
2022. október 10-én a marokkói fővárosban, Rabatban készített kép Eva Kaili görög szocialista képviselőről, az Európai Parlament alelnökéről, akit korrupció gyanújával vizsgálati fogságba helyezték Belgiumban 2022. december 11-én
Forrás: MTI/EPA
Fotó: Dzsalal Morsidi
Az Európai Parlamentben (EP) kirobbant korrupciós botrány továbbra sem csitul, a testület képviselői plenáris ülésre gyűlnek össze a jövő héten. A strasbourgi tanácskozás napirendi pontjai között szerepel a mentelmi jog felfüggesztésének megkönnyítése az EP-képviselők esetében, illetve a korrupciós ügyben letartóztatott Eva Kaili volt európai parlamenti alelnök utódjának megválasztása – írja a Magyar Nemzet.
A lap arról számol be, hogy a pozíció elnyerésére pályázik a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége (S&D) jelöltje, Marc Angel luxemburgi EP-képviselő, aki úgy nyilatkozott, hogy "a körülmények nem egyszerűek", de azon a véleményen van, hogy bár Kaili mellett a botrányba többek közt Marc Tarabella és Marie Arena szocialista EP-képviselők is, ha ő nyerné el az alelnöki tisztséget, akkor az érintett szociáldemokraták – felelősséget vállalva tettükért – javíthatnák az átláthatóságot az uniós folyamatokban.
A cikk arról is beszámol, hogy a Zöldek jelöltje nem más, mint Gwendoline Delbos-Corfield, az a francia baloldali politikus, aki korábban azért lobbizott, hogy az EP ne hagyja jóvá a magyar helyreállítási tervet, valamint tagja volt annak az ún. tényfeltáró delegációnak, amely 2021 szeptemberében azért látogatott hazánkba, hogy górcső alá vegye a jogállamiság helyzetét.
A váratlanul felszabadult alelnöki pozíció megragadása azért is fontos a képviselőcsoportoknak, hogy még inkább hallatni tudják hangjukat az uniós testületben, amely immár a 2024-es választásokra készül – hívja fel a figyelmet a cikk szerzője.
Az eredeti cikket ITT lehet elolvasni.