2009.01.27. 16:11
A baranyai kultúra igazi apostolai
A régió kulturális életében az elmúlt három évtizedben meghatározó szerepet betöltő Ifjúsági Ház a fiatal tehetségek gondozásáért végzett kiemelkedő munkájáért a Baranya Megyei Kulturális Szövetség Nívódíját kapta meg a hétvégén, a Magyar Kultúra Napján.
A pécsi Ifjúsági Ház (ma már Pécsi Ifjúsági Központ) 1975. augusztus 20-án nyitott, az akkor csúcson lévő Apostol együttes koncertjével. Az intézmény létrejöttén túl a pécsi származású énekes, Dunda, vagyis Meződi József volt a buli ünnepeltje. Megjegyzendő, az indulást áprilisra kalkulálták, s bár akkor ez nem volt EKF-projekt, azért a kulturális objektum átadása csúszott néhány hónapot.
Vidéken először itt játszott a Hobo Blues Band
Hobó (Földes László) úgy került az IH-val kapcsolatba, mint a Magyar Hanglemezgyártó Vállalat munkatársa. Hozzá tartoztak a komolyzenei klubok, így a pécsi is. Egyszer megemlítette a ház vezetőinek, hogy Rolling Stones-könyvet fordít, és ír is egyet, majd arról számolt be, hogy csinál egy blueszenekart. Rögtön felkínálták neki a vidéki bemutatkozási lehetőséget, így játszott először Pécsett a Hobo Blues Band. Méghozzá akkora sikerrel, hogy máig ők tartják a látogatottsági rekordot a Balokány Ifjúsági Parkban, 1600 fizető nézővel.
Mi több, eredetileg egy szinttel magasabbra tervezték, de pénzhiány miatt a harmada lemaradt a létesítménynek. Még egy érdekes adalék: akkor 14 millió forintba került a teljes beruházás. Mindez azonban nem akadályozta meg az intézményt abban, hogy az elmúlt harminc évben a város ifjúsági kulturális mozgásának az irányítója legyen, miközben megfordultak itt az ország legkeresettebb művészei, előadói.
A ház éves költségvetése kezdetben 600 ezer forint volt, és öt ember szervezte a programokat. A zenit két éve volt, 110 milliós éves kerettel, és 41 alkalmazottal. Ebből azóta 28 millió forintot már lefaragtak, és a dolgozói létszám is 26 főre csökkent - tudtuk meg Orcsik Ferenctől, a PIK jelenlegi igazgatójától. A látogatók, érdeklődők száma azonban stabil, 130 ezren kíváncsiak rendre az itt zajló programokra.
Létesítményből pedig egyre több lesz, ma már idetartozik a Szivárvány Gyermekház, a KRESZ-park, a Mecseki Kisvasút, a Balatonon három százférőhelyes ifjúsági tábor, sőt a vidámpark is. Utóbbinak egyébként csak a kezelője a PIK, mert bérleményben egy vállalkozás működteti. Apostol, Hungária, Hobo Blues Band, napjaink csúcszenekarai közül a Kispál és Borz, Quimby, After Crying, de akár egy egész oldalon át sorolhatnánk a koncertező sztárokat, hiszen minden legendás hazai könnyűzenei előadó megfordult itt.
Ám nem csak pop-rock bulikról híres az IH. Kezdetben a mozija volt az egyik legkeresettebb rész, telt házzal mentek a vasárnapi matinék, a különböző filmklubok. A rendszerváltás után aztán a plazamozik vették át a főszerepet s a ház is alkalmazkodott az új igényekhez. Rockvonalon persze most is aktív az IH, a „garázszenekaroknak” a Start Klub állandó fellépési lehetőséget teremt, s most egy hanglemezkészítő stúdiószettet is beüzemelnek, így a kezdő bandák az első CD-jüket is elkészíthetik. Ha pedig zene, akkor a vonósokról is érdemes szólni. A társaság a házzal egyidős, s azon képzett muzsikusokból verbuválódott, akik nem választották zenei tanulmányaik után a hivatásos utat.
Felejthetetlen pop-rock bulik a Balokányligetben
Nagy Sándor, az Ifjúsági Ház nyugdíjas igazgatója úgy öszszegzett, szenzációs bulikra emlékezik, de ha ki kell emelni valamit, akkor nála a balokányligeti Ifjúsági Park koncertjei kerülnek az élre. A könnyűzenei sztárok sorában az „Apostol”-i indítás után például az akkor fellegekben járó Hungária szerepelt itt, és aztán minden legendás honi banda eljutott ide a Fonográftól az Omegáig. Az LGT is bejelentkezett, sőt, Presser Piciék külön kérték, hogy a frissen alakult (1976-ot írunk) Szélkiáltó legyen az előzenekaruk.A dzsessz ugyancsak állandó vendég, a Metronóm Klub a tehetségeknek ugródeszka, a befutott előadóknak állandó játéklehetőség. A Blues Café egy másik réteget céloz meg, míg a Tilinkó Népzenei Klub a folklórt karolja fel. Ide kapcsolódik a Tanac táncegyüttes pályafutása is. Itt volt mindig az otthonuk, 25 éve indultak a pályán, s ma a régió egyik leghíresebb társasága.
Amire a fiatalok körében igény támadt, annak itt mindig helyet teremtettek. A legújabb ilyen közösség az irodalombarátoké, az ifjú alkotók közt szépreményű költők, írók bontogatják szárnyaikat. Egyébként ennek hagyománya van. A hetvenes években hasonlóképpen kezdte egy fiatal csapat, köztük Parti Nagy Lajos, Csordás Gábor, vagy Meliorisz Béla. Sőt, Parti Nagy nemrégiben kijelentette, nem biztos, hogy ő ma író lenne, ha nincs ez a kör.
A képzőművészeti tárlatokon, szakkörökön Bencsik Istvántól Kígyós Sándoron és Lantos Ferencen át Németh Pálig, a művészeti szabadiskola jelenlegi vezetőjéig minden fontos térségi alkotó bemutatkozott. Előadást tartott a fiataloknak a házban Vasarely, Kulin György. A Balczó-film bemutatója pedig hajnalig tartó emlékezetes beszélgetésbe torkollott. A városi ifjúsági színjátszás ugyancsak itt született újjá három éve, Bagossy László vezetésével. A gyermekeknek ugyanakkor az Unger Pálma, N. Szabó Sándor kettős a Sziporka Társulattal helyezi igen magasra a lécet. Működik egy zenés musicalstúdió, valamint egy eurodance csoport is, vagyis teljes a színházi paletta.
Nem véletlen ez a kínálat, hiszen ez a város mindig híres volt aktív fiataljairól. Mert közel hatvanezer diák tanul Pécsett, tele energiával, érdemes tehát építeni a kísérletező kedvükre.
A közművelődés további kiemelkedő szereplői
A Magyar Kultúra Napja baranyai ünnepségén Kozármislenyben más megyei szervezetek is jutalmazták a térség legjobb kulturális szakembereit, csoportjait.A Magyar Népművelők Egyesületének baranyai szervezete Lemle Géza-díjat adományozott Papp Jánosnak, aki évtizedek óta dolgozik a közművelődésben.
A Hosszúhetényi Általános Művelődési Központ igazgatóhelyettese számos helyi hagyományteremtés kezdeményezője.
A Baranyai Emberekért Szövetség oklevelet adott át a Pécsi Magyar–Finn Társaság számára a magyar–finn kulturális kapcsolatok magas színvonalú ápolásáért. A társaság idén ünnepli fennállásának 35. éves évfordulóját.
A Baranyai Honismereti Egyesület oklevelet nyújtott át Ravazdi Lászlónak, az egyesület alapító tagjának, a Szigetvári Várbaráti Kör elnökének.
A Pécs Baranyai Kórus és Zenekari Szövetség elismerő oklevelet adott Kunváriné Okos Ilonának, az idén 45. éves születésnapját ünneplő Mátyás király Általános Iskola tanárának, az iskolakórust húsz éve vezető karnagynak, aki Pécs gyermekkórusának és
a Városközponti Iskola pedagóguskarának is a megalapítója.
A Magyar Népművelők Egyesületének baranyai szervezete Lemle Géza-díjat adományozott Papp Jánosnak, aki évtizedek óta dolgozik a közművelődésben.
A Hosszúhetényi Általános Művelődési Központ igazgatóhelyettese számos helyi hagyományteremtés kezdeményezője.
A Baranyai Emberekért Szövetség oklevelet adott át a Pécsi Magyar–Finn Társaság számára a magyar–finn kulturális kapcsolatok magas színvonalú ápolásáért. A társaság idén ünnepli fennállásának 35. éves évfordulóját.
A Baranyai Honismereti Egyesület oklevelet nyújtott át Ravazdi Lászlónak, az egyesület alapító tagjának, a Szigetvári Várbaráti Kör elnökének.
A Pécs Baranyai Kórus és Zenekari Szövetség elismerő oklevelet adott Kunváriné Okos Ilonának, az idén 45. éves születésnapját ünneplő Mátyás király Általános Iskola tanárának, az iskolakórust húsz éve vezető karnagynak, aki Pécs gyermekkórusának és
a Városközponti Iskola pedagóguskarának is a megalapítója. Felejthetetlen pop-rock bulik a Balokányligetben Nagy Sándor, az Ifjúsági Ház nyugdíjas igazgatója úgy öszszegzett, szenzációs bulikra emlékezik, de ha ki kell emelni valamit, akkor nála a balokányligeti Ifjúsági Park koncertjei kerülnek az élre. A könnyűzenei sztárok sorában az „Apostol”-i indítás után például az akkor fellegekben járó Hungária szerepelt itt, és aztán minden legendás honi banda eljutott ide a Fonográftól az Omegáig. Az LGT is bejelentkezett, sőt, Presser Piciék külön kérték, hogy a frissen alakult (1976-ot írunk) Szélkiáltó legyen az előzenekaruk. -->