2010.09.25. 14:14
Fesztiválok sora a Koncertközpontban, s több könnyűzenei sztár lesz
Színházigazgatót ugyan nem választott legutóbb a pécsi közgyűlés, de a város kulturális életének legalább ennyire meghatározó pozíciójába, a Pécsi Kulturális Központ élére újabb ciklusra nevezték ki Laknerné Brückler Andreát, aki 15 éve irányítja az intézményt.
– Ha azt mondom, Pécsi Kulturális Központ, a pécsi polgár nem tudja hova tenni az intézményt. Ha viszont Pécsi Napokról, Tavaszi Fesztiválról beszélek, rögtön képben van. Milyen fesztiválkör tartozik a teamhez?
– Nem kevesebb, mint 13 nagyprojektet szerveztünk 2010-ben, s ennek jó része visszatérő fesztivál, csak néhány olyan egyedi rendezvénysorozat volt közte, mint például a Pécs Cantat. A Sétatér Fesztivál, a nyári térzenék és táncházak a névjegyünknek tekinthetők, a Pécsi Napok immár 20 éves, de a Bordalfesztivál is nagykorú lett az idén. A kultúrfővárosi ranghoz találtuk ki a JazzHíd sorozatot, miként a kuriózum Balkán Világzenei Találkozót is.
– Mekkora költséggel gazdálkodik a központ?
– Nehéz forráselemzést adni, mert évről évre jelentős mértékben változik. Az önkormányzat az intézmény működéséhez csak az alapokat biztosítja, a dolgozók bérét és a rezsiköltséget. Emellett a különböző önkormányzati keretekből tudunk eltérő mértékű pénzt szerezni, s mindezt igyekszünk központi forrásokkal kibővíteni úgy, hogy évente félszáznál több pályázatot adunk be. Sajnos ezen a területen nincs olyan automatizmus, mint a színházak vagy a szimfonikus zenekarok esetében, ahol a város támogatásának arányában adják a központi segítséget. Összességében az idei 13 projektre 240 millió forintot használunk fel, ám ez a visszaforgatott bevételeket is tartalmazza.
– Ez volt eddig. Most viszont jelentősen megváltozik a Pécsi Kulturális Központ szerkezete.
– Januártól a Pécsi Ifjúsági Központ is hozzánk tartozik, így lesz egységünk a Zsolnay Negyedben, rezidens rendezvényszervező intézménye leszünk a Koncertközpontnak, de dolgoznak majd munkatársaink a Dominikánus Házban, a Boldogság Házában, a Széchenyi téri infopontban, a Szivárvány Gyermekházban is.
– Megváltoznak ennek következtében a klasszikus fesztiválhelyszínek is?
– Eddig azért volt sok szabadtéri rendezvényünk, mert ehhez voltak megfelelő helyszínek. Most a Zsolnay Negyed, a Koncertközpont megnyitása bizonyosan átalakítja némiképp a műsortervet. Bizonyos, hogy a Tavaszi Fesztivál beköltözik a Koncertközpontba, de ez a jövője a JazzHídnak, a világzenei találkozónak is. Eddig a teremhiány miatt több nagy sztárt is le kellett mondanunk. Januártól viszont jöhetnek már az ezer férőhelyes hangversenyterembe a jazz-, pop-, musicalcsillagok. Ami eddig történt: bevezettük a minőségi programokat Pécsre, bebizonyítottuk, hogy van rá igény, most pedig jöhet a helyszín- és léptékváltás!
– Januárig van még három hónap. Milyen sztárokra készülhetünk addig a PKK programjain?
– Október közepén a JazzHídra jönnek neves muzsikusok Szerbiából és Horvátországból, a pécsi zongorista Szabó Dani New York egyik felkapott szaxofonosával, Gregory Tardyval érkezik, az ugyancsak Pécsről származó jazzgitáros Gadó Gábor pedig a Németországban élő japán zongoraművésznő, Aki Takasével, de itt lesz Joe Zawinul Syndicate-je is, sajnos már a legendás billentyűs nélkül. A november eleji világzenei műsorban újra hallhatjuk King Ferus Mustafovot, két rangos török és egy román csapatot, Lajkó Félix pedig szerb barátokat hoz magával.