2007.10.06. 14:19
Belénk lát a gép - hatszázmilliós MR-t tesztelnek Pécsen
Magyarországon egyedülálló az a diagnosztikai berendezés, amelynek próbaüzeme pénteken kezdődött meg a Pécsi Diagnosztikai Központban. A hatszázmilliós értékű gépből Európában tíz, az egész világon is csak harminc van.
[caption id="" align="alignleft" width="300"] A szupermodern készülék a test teljes ábrázolására alkalmas, tizedmilliméteres pontosságú felbontással, akár 3 dimezióban (fotó: Pásztor É.)
[/caption]A Pécsi Diagnosztikai Központ épületéhez egy új szárny kapcsolódik, az udvaron a munkások rendezik a terepet, a futurisztikus építmény belsejében pedig már tesztelik a német Siemens cég gépét, a mágneses rezonancia alapján működő diagnosztikai berendezést.
A világszínvonalú MR-berendezést kérésünkre igen szemléletesen mutatta be dr. Dóczi Tamás akadémikus. A Pécsi Tudományegyetem Idegsebészeti Klinikájának professzora a következőket mondta:
„Ha mondjuk egy kozmetikai világcég új terméket szeretne piacra dobni, természetesen olyan reklámra van szüksége, ami a legjobban megérinti a hölgyeket, a fogyasztókat. Nincs más dolga tehát, minthogy tesztelje azt a tíz-tizenöt kampányfilmet, amit az emberei elkészítettek. A célszemélyeket befektetik a funkcionális MR-be, és lejátsszák nekik egyenként a reklámokat, utána pedig megnézik, hogy miként reagáltak rá ösztönösen.
Meg sem kell kérdezni őket, hogy melyik tetszett; az agyban lejátszódó folyamatok beszédesebbek annál, mint amit el tudnának mondani. Ez a berendezés még az agyban lejátszódó szimpátiafolyamatok mértékét is jelzi.”
A szupermasina persze nem csak a reklámipart lendíti előre: a professzor szerint a diagnosztikai berendezés haszna a tudomány és a gyógyítás terén szinte beláthatatlan. Alkalmas a népbetegségnek számító fájdalom, a szédülés, az epilepszia vagy éppen a depresszió speciális gyógyítási folyamatainak kidolgozására. Az epilepszia például minden századik embert érinti. A betegség sebészeti úton is gyógyítható – ennek a gyógyításnak egyik hazai központja eddig is Pécs volt –, és Dóczi Tamás szerint az epilepsziagóc helyének minden eddiginél pontosabb meghatározásával az eddigieknél jóval több embernek lesz esélye a gyógyulásra.
Dr. Komoly Sámuel professzor, a Neurológiai Klinika igazgatója többek között a derékfájások okainak kutatója. Mint mondta, e fájdalmak könnyen krónikussá válnak, tönkretéve az emberek életminőségét, befolyásolva az életvitelét. Kevesen tudják azonban, hogy a fájdalom az agyban olyan emlékeztető lenyomatot hagy, ami megnehezíti a gyógyulást, és akkor is fáj, amikor már semmi baja a deréknak, a gerincnek. Az említett emlékeztető lenyomatot kell ahhoz eltüntetni, hogy a beteg meggyógyuljon.
A professzor úgy véli, hogy a jó diagnosztika révén ugrásszerűen javulhat az idegsebészeti és neurológiai gyógyítás, új gyógyítási módok kidolgozása válik lehetővé.
Mit profitálhat ebből a kisember? Nos, biztos lehet abban, hogy személyre szabott gyógymódban lesz majd része. Másrészt a berendezés szívóhatása azonnal érezhető lesz, hiszen nemcsak a régió nehezen diagnosztizálható betegei kerülnek Pécsre, hanem az ország minden pontjáról érkeznek majd.
Minden eddiginél tökéletesebb képek a szervezetről
A Pécsre telepített gép világviszonylatban is a legjobbak közé tartozik. Alkalmas a teljes test ábrázolására, intelligens többcélú vizsgálati eszközeivel, két- illetve háromdimenziós ábrázolási technikáival a milliméternél is finomabb felbontású térhatású képeket készít. Az élő szervezet működésének minden eddiginél tökéletesebb feltérképezését biztosítja. Képes az egyes agyközpontok mélyére hatolni. Egy baleset után pillanatok alatt kimutatja, hogy hol és milyen mértékben roncsolódott az agy, a lábadozó beteg esetében pedig azt, hogy milyen lesz a várható életminősége. Azaz, mennyire roncsolódtak, vesztek el esetleg örökre a beszéd-, látás-, emlékezés-, járás- stb. képességei. Amerikában ma már az igazságügyi hazugságvizsgálat eszköze is lett, hiszen az agyban lejátszódó izgalmi folyamatok is mérhetők segítségével. A pécsi MR-berendezést elsősorban a ideggyógyászat, idegsebészet, szívsebészet és onkológia orvosi szakterületeken szeretnék szolgálatba állítani, de természetesen más szakmák számára is nyitva áll a kapu.
Az országban páratlan idegtudományi központtá fejlődhet a pécsi részleg
Az orvostudomány csúcstechnológiáját jelentő 3 Tesla térerejű mágneses rezonanciás berendezést a Neuro CT Pécsi Diagnosztikai Központ Kft. vásárolta a német Siemens cégtől. A beruházás 600 millió forintba került. Az új készülék a különböző agyközpontok aktiválódását azonnal és nagy pontossággal ábrázolja, és képes bizonyos agyi-biokémiai változások mérésére is, ami nemcsak az orvoslásban, hanem a pszichológiai, bölcsészettudományi, biológiai, anatómiai kutatásokban is használható, sőt az sem kizárt, hogy a közgazdaságtudomány is profitálhat belőle. Például egy reklám hatását azonnal le lehet mérni a szimpátiával vagy az ellenszenvvel kapcsolatos agyközponti aktiválódás mérésével.Dr. Dóczi Tamás akadémikus szerint nyugodtan megfogalmazhatjuk, hogy a Pécsi Diagnosztikai Központ jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy olyan klinikai „idegtudományi központ” jöjjön létre Pécsett, amely páratlan az országban, és nemzetközileg is a legmodernebb technológiai színvonalon működhet.
Amint azt Németh Béla ügyvezető igazgató lapunknak elmondta, a beruházás a tudományt, az oktatást és a gyógyítást egyaránt szolgálja. Mindennek jogi hátterét a Pécsi Tudományegyetemmel 2007 tavaszán kötött konzorciumi forma biztosítja. Jelezte azt is, hogy a diagnosztikai berendezésen a tudományos célú munkák rövidesen megkezdődnek, s úgy tervezik, hogy januártól a gyógyító-diagnosztika is startolhat. Utóbbi financiális hátterét a már elnyert OEP-kapacitások keretein belül fogják biztosítani.
A gépet többnyire azokban az esetekben fogják bevetni, ha az eddigi diagnosztikai módok nem elégségesek a pontos diagnózis elkészítésére.
Dr. Dóczi Tamás akadémikus szerint nyugodtan megfogalmazhatjuk, hogy a Pécsi Diagnosztikai Központ jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy olyan klinikai „idegtudományi központ” jöjjön létre Pécsett, amely páratlan az országban, és nemzetközileg is a legmodernebb technológiai színvonalon működhet.
Amint azt Németh Béla ügyvezető igazgató lapunknak elmondta, a beruházás a tudományt, az oktatást és a gyógyítást egyaránt szolgálja. Mindennek jogi hátterét a Pécsi Tudományegyetemmel 2007 tavaszán kötött konzorciumi forma biztosítja. Jelezte azt is, hogy a diagnosztikai berendezésen a tudományos célú munkák rövidesen megkezdődnek, s úgy tervezik, hogy januártól a gyógyító-diagnosztika is startolhat. Utóbbi financiális hátterét a már elnyert OEP-kapacitások keretein belül fogják biztosítani.
A gépet többnyire azokban az esetekben fogják bevetni, ha az eddigi diagnosztikai módok nem elégségesek a pontos diagnózis elkészítésére. A szupermodern készülék a test teljes ábrázolására alkalmas, tizedmilliméteres pontosságú felbontással, akár 3 dimezióban (fotó: Pásztor É.) -->