2 órája
Mindenszentek: Így csöppenünk a mennyországba a pécsi székesegyházban
Mindenszentek ünnepe közeleg a katolikus egyházban. A pécsi székesegyházba lépve rögtön az ünnep mögött rejlő üzenettel találkozhatunk: a mennyországot, valamint a megdicsőült és a még küzdő lelkek egységét ábrázolták a templom mennyezetén és falain. Mindenszentek alkalmából érdemes ellátogatni a különleges katedrálisba.
A pécsi székesegyház szentek sokaságát tárja látogatói elé ábrázolásain keresztül. Mindenszentek ünnepe november 1-jén a katolikus gondolkodásban a megdicsőült egyház ünnepe. Ezen a napon azokat a szenteket és üdvözült lelkeket ünnepelik, akik már eljutottak a mennyországba. Így a kanonizált, szentté avatottakon kívül minden olyant, akik sokaságuk miatt nincsenek külön feltüntetve a naptárban.
A katolikus hagyomány három különböző „egyházról” beszél:
- küzdő egyháznak nevezi a földi hívek még küzdelmeket vívó közösségét
- szenvedő egyháznak a tisztítótűzben lévő lelkek csoportját
- és a diadalmas egyház a mennyországba érkezett lelkek társaságát.
Mindenszentek napja ez utóbbi csoportot helyezi a középpontba. A katolikus tanítás fontos gondolata az egyház e három ágának egysége, akik a szentek közösségét alkotják. Emögött az a hit áll, miszerint az isteni szeretet összekapcsol minden élőt és holtat.
Ha belépünk a pécsi székesegyházba, azonnal e gondolat vizuális megjelenítését tapasztalhatjuk: a templom mennyezetén szentek sokasága jelzi a mennyországot, akik imádsága a szentmisén zajló ünneplés során összekapcsolódik az alattuk összegyűlt hívó közösségével.
A mennyezet rombusz alakú középső képsorában az orgonánál Keresztelő Szent Jánost láthatjuk, majd a tizenkét apostolt úgy, hogy az áruló Júdás helyére választott Mátyás helyett a templom társvédőszentje, Pál kapott helyet. Őket a mennyezeten további négyszögletű mezők övezik: ötvenhat szent, Krisztus korától a 18. századig.
Mindenszentek ünnepén érdemes betérni a pécsi székesegyházba
A pécsi székesegyház szentek ábrázolásaiban rendkívül gazdag, a mennyezeten túl a falakon is további szenteket mutat be. A főhajó ablakai között tíz ószövetségi próféta (Izajás, Jeremiás, Ezekiel, Dániel, Ozeás, Joel, Ámosz, Abdiás, Jónás és Náhum), a szentély ablakai között az első századok egyházatyái láthatóak (Atanáz, Nazianzi Szent Gergely, Aranyszájú Szent János, Ágoston, Bernát, Vazul, Ambrus, Jeromos, Nagy Szent Gergely és Aquinói Tamás).
A főhajó négy szegletében az ószövetségi Melkizedek, Áron, Mózes és Illés látható, míg a szentély négy sarkában az evangélisták, Máté, Márk, Lukács és János foglalnak helyet.
A szentély oszlopain négy magyar szent, négy erény megtestesítőjeként jelenik meg: Szent László az igazságosság, Szent Imre az önmegtartóztatás, Szent Margit a mértékletesség, Szent Erzsébet a jótékonyság erényében mutat példát.
A székesegyház főfülkéjében, a szentélyben Krisztus ül mennyei trónján az igazság végső diadalát hirdetve, a megdicsőült mennyei állapotot jelezve. A katedrális déli bejárata fölött Kiss György félköríves domborműve a magyar szentek hódolatát jeleníti meg Szűz Mária és a kis Jézus előtt.
Apostolok (nagy képek a mennyezeten, az orgonától kezdve):
- Keresztelő János
- Júdás Tádé
- Simon
- Ifjabb Jakab
- Tamás
- Máté
- Bertalan
- Fülöp
- János
- Idősebb Jakab
- András
- Pál
- Péter
Egyéb szentek (a főfülke felől időrendben a jobb és bal soron felváltva haladva. Jézus korától a 18. századig):
- Szent Anna
- Szent Mária Magdolna
- Szent István diakónus
- Remete Szent Ignác
- Szent Polikárp
- Szent Anaklét Pápa
- Szent Anastasia
- Szent Barbara
- Szent Fábián pápa
- Szent Cecília
- Szent Ciprián
- Szent Lőrinc
- Szent Flórián
- Szent Sebestyén
- Szent Ágota
- Szent Ágnes
- Szent György lovag
- Szent Lúcia
- Szent Vince
- Alexandriai Szent Katalin
- Szent Ilona
- Szent Miklós
- I. Szent Szilveszter pápa
- Szent Mónika
- Remete Szent Antal
- Remete Szent Pál
- Szent Márton püspök
- Aranyszavú Szent Péter (Chrysologus)
- Szent Benedek
- Alamizsnás Szent János
- Szent Lipót
- Szent Bonifác
- Szent Rozália
- Szent Hedvig
- Assisi Szent Ferenc
- Szent Domonkos
- Szent Klára
- Szent Ferdinánd
- Páduai Szent Antal
- Szent Rókus
- Nepomuki Szent János
- Sienai Szent Katalin
- Xavéri Szent Ferenc
- Kapisztrán Szent János
- Paolai Szent Ferenc
- Loyolai Szent Ignác
- Avilai Szent Teréz
- Borromei Szent Károly
- Kosztka Szent Szaniszló
- Szent Alajos
- Borgia Szent Ferenc
- Szent Róza
- Kalazanci Szent József
- Szalézi Szent Ferenc
- Szent Fidelis
- Liguori Szent Alfonz