2023.04.05. 10:31
Április minden hetében élvezhetjük az egyetemi színház előadásait
A Janus Egyetemi Színház (JESZ) áprilisban sem hagyja a színházkedvelő közönséget cserben, hiszen változatos programokkal jelentkezik a tavasz második hónapjában is.
A JESZ már évek, sőt évtizedek óta fontos és elismert szereplője lett Pécs városának színházi életének. Bemutatóik sikeresek, és Magyarország számos jelentős fesztiváljára is kijutottak. Azonban nemcsak a város, hanem a PTE szerves részévé is vált a Janus Egyetemi Színház, hiszen felismerték benne a közösségteremtő erőt is. Áprilisban is több előadással készülnek a nagyérdeműnek, amelyek között egy vendégelőadás is lesz.
Gyújtogatnak
A hónapot Várnagy Kinga előadásával, az Anyanyelve magyar című darabbal nyitották meg. Folytatni pedig április 6-án és 11-én a Biedermann és a gyújtogatók című művel fogják. A darab a svájci német nyelvű szerző, Max Frisch tollából született, ami egy tandráma tanulság nélkül. A címszereplő hajnövesztőárus és milliomos, aki fél az emberiséget fenyegető gyújtogatóktól. Ebből kifolyólag pedig igyekszik kedvesnek lenni hozzájuk, még a házába is befogadja őket, remélve, hogy ő egyedül megmenekülhet az általános tűzvészben.
Főhajtás a professzor előtt
A nagy népszerűségnek örvendő A professzor vallomása színmű is látható lesz két alkalommal – április 13-án és 14-én – a JESZ-ben. A darab Füzes János nagymonológja Romhányi György professzorról, aki nemnemzedékek példaképe, és már életében legendává vált akadémikus, kórboncnok. Mindezt egy olyan világban érte el, ahol még nem létezett internet és közösségi média. Szellemi hagyatékát szájról szájra adták közzé. Ő sokkal több volt, mint a tantermi nagyelőadások prominense, egy letűnőben lévő, de vissza-vissza térő „egyetemi műfaj” egyik utolsó képviselője, és a mind személytelenebbé váló oktatási módszerek ellenzője.
Nem kívánt hagyaték
Április 14-én a székesfehérvári Örökség Csoport vendégelőadása lesz megtekinthető a JESZ-ben. Az örökség címet viselő darab egy borsodi faluba kalauzolja a nézőt. Ide érkezik anyja halála miatt a Németországban dolgozó orvos. Az édesanyának gyermekorvosi praxisa volt, amelyet a főhős örököl meg, de nem akarja megtartani örökségét. És miközben intézi a praxis körüli ügyeket, rájön, hogy anyja nem csak egy jóságos doktornő volt. A mű főkérdésévé az válik, hogy képes-e tenni bármit – lehet-e etikusan cselekedni egyáltalán.
A szemét körül vesz minket
A hónapban április 25-én, 26-án és 27-én az egyetemi társulat bemutatója, a Trash-t is újra színpadra állítják. A JESZ tagjai az internetes trash videók világában merülnek el, és próbálják kibontani ezt a fogalmat, valamint az általa felvetett kérdéseket. A darab egy olyan szeméttömörítőbe dob minket, mint amilyen Luke Skywalkert és társait is foglyul ejtette az Egy új reményben. A társulat darabja arra keresi a választ, hogy mit kezdhetünk a világunkat eluraló szellemi, kulturális hulladékkal, és hogy egyáltalán lehet-e ezzel kezdeni valamit.