Többszörösen kötelezi a név

2022.12.24. 10:27

Családjából hozza a kultúra szeretetét Molnár Ferenc dédunokája

Molnár Ferenc Az üvegcipő című darabját az író dédunokái és ükunokája is megtekintették a Pécsi Nemzeti Színházban. Lukin Ágnessel, az egyik dédunokával, sikeres televíziós rendezővel beszélgettünk.

Mohay Réka

Fotó: Zábrádi Mariann

A név kötelez, mondják, ez többszörösen is igaz Lukin Ágnesre. Nem „csak” egy világhírű író dédunokája, szülei igen elismert zenepedagógusok voltak: több generáció nevelkedett Lukin László és Horváth Eszter ének-zene tankönyvein, Lukin László a Zenélő Órák tévéműsort vezette. A művészi véna az egész, népes családban megjelenik. Lukin Ágnes nagyapja Horváth Zoltán író volt, nagybáty­ja Sárközi Mátyás Londonban élő író, szintén nagybáty­ja Horváth Ádám tévérendező, de előfordul a rokonságban operaénekes, karnagy és zeneszerző is. 

– Nincsenek véletlenek – mondta Lukin Ágnes, miután a család művészi beállítottságáról kérdeztük. 

– Mi otthon olyan nevelést kaptunk, hogy reggeltől estig zene szólt, a szüleim már fiatalon elhatározták, annyi gyermeket szeretnének, hogy egy kamarakórust alakíthassunk! Természetes volt, hogy hangszeren is tanultunk játszani

 – emlékezett vissza. 

Molnár Ferenc leszármazottjaként az író színpadra állított műveit máig figyelemmel kíséri annak érdekében, hogy méltóak legyenek a szerző emlékéhez. A Hofra Színházi és Irodalmi Ügynökség keretein belül adnak engedélyt a bemutatásra, a család tagjai megnézik a premiereket is. 

– Hetven éve, 1952-ben hunyt el Molnár Ferenc, így jövőre hivatalosan lejár a jogutódi kötelezettségem. Én azonban halálomig ápolni fogom az emlékét. Ahol csak tudok, továbbra is gondoskodom arról, hogy amire oda tudok figyelni, az rendben legyen és Molnár Ferenc New Yorkban a sírban nyugodtan fekhessen ezután is 

– fogalmazott a dédunoka. 

Lukin Ágnes szerte a világon képviseli a világhírű író munkásságát. New Yorkban, születésének 140. évfordulója alkalmából nagyszabású megemlékezést szervezett, de hazánkban is figyelemmel kíséri a szerző műveinek feldolgozásait. 

– Lenyűgöző előadást láttam Kiskunlacházán, ahol tíz–tizenöt éves gyerekek adták elő a Pál utcai fiúk musicalt fantasztikus, európai színvonalon. Már kétszer is elmentem megnézni. Ez is Molnár hagyatékának az ápolása: viszem a hírét, ahova csak tudom, milyen csodálatos ez a produkció. A Pál utcai fiúk a mai napig megható számomra. Hazaszeretetről, árulásról, barátságról, az adott szó erejéről és a megbocsátásról is tanulhatunk belőle – számolt be Lukin Ágnes. 

A dédunoka maga is sikeres karriert tudhat maga mögött, televíziós rendezőként a mai napig tevékeny. 

– Mindenevő voltam és vagyok, a híradótól kezdve a reggeli műsorokig sokféle adásban vettem részt. Rengeteg élő közvetítést rendeztem, ez volt az én specialitásom. Nagy büszkeségem a Budavári Palotakoncert, amelyet minden évben én rendezhetek meg. Máig dolgozom, nyugdíjasként is, kisebb zenei csatornákkal is együttműködöm, de sokáig foglalkoztam sporttal is, amit szintén nagyon szeretek 

– számolt be pályájáról Lukin Ágnes. 
 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában