Gyermeki látásmód

2019.01.27. 11:30

Az alkotóközösségben elhiszik, hogy ők is értékesek

A gyermekotthonban, lakásotthonban élő fiatalok a társadalom perifériájáról, szociális problémákkal küzdő családokból kerülnek ki. A bennük rejlő értékek, képességek kibontakoztatását segíti az alkotó tevékenység.

Tóth Viktória

Fotó: Löffler Péter

Lélek tükrök címmel nyílt különleges kiállítás Pécsett, a Civil Közösségek Házában. A Csontváry Képzőművészeti Stúdió Egyesület gondozásában létrehozott tárlat a baranyai és pécsi gyermekotthonokban, lakásotthonokban élő gyermekek, fiatalok és az egyesület régi felnőtt tagjainak alkotásaiból merítkezik.

Fekete fehér művek, csupa szín és forma alkotások, mosolygós napocska, bús fellegek. Mind-mind a kis alkotó lelkének leiratai. A kiállításon látható képek nem az ábrázolásra építenek, hanem az önkifejezés módjára, egyszerű technikai megoldásokat alkalmazva. Esztétikai értékük éppen ebben rejlik.

Platthy István művészetterapeuta, művészeti vezető szerint a gyerekek életének gyakori velejárója volt a hányattatottság, a szeretethiány, az alacsony kulturális szint, agresszív légkör, az elhagyatottság, emiatt érzelmileg sérültek.

– A művészeti alkotóközösségünk a bennük rejlő értékek, képességek kibontakoztatását, fejlesztését vállalja fel. Egy olyan sajátos művészetterápiás módszert alkalmaz, amely képes a bennük lévő lelki traumákat előhívni, hogy azt a képzőművészet nemes eszközeivel szimbolikusan megjeleníteni tudják. Így a bennük lévő lelki problémákból, gondokból művészeti értéket tudnak létrehozni. Ez egy olyan alapképességet fejleszt bennük, amely életük bármely területén kamatozhat és a későbbiek során is átsegítheti őket sok nehézségen.

Poór Anna (képünkön) a Szent Mór Katolikus Általános Iskola tanulója volt, most önkéntesként jár a gyerekotthonokba, segíti az egyesület munkáját.

– Művészetterapeutának készülök, az egyesület rajz­programja a pedagógián túl terápiás jelleggel is folyik. Ez a módszer jó lehetőség arra, hogy a gyerekek indirekt módon, a saját ritmusukban oldják a szorongásukat.

Horváth Anita sokatmondó rajzait is kiállították. A fiatal lány a pécsi gyermekotthonban nőtt fel, kezdetben úgy érezte nem elég tehetséges, nem tud rajzolni, ám Platthy István meggyőzte, hogy járjon a szakkörbe.

– Valamit meglátott bennem, azt mondta én is tudok rajzolni, és a műveim értékesek, így egyre többet jártam a szakkörbe. De nem azért mert olyan ügyes voltam, hanem mert elhitette velem, hogy értékes az, amit csinálok. Mint állami gondozott, mint hátrányos helyzetű nagyon fontos volt, hogy valaki bízzon bennem, lássa az értékeimet. Tény, hogy a rajzaink mögött mély gondolatok, érzések vannak. Az itt kiállított művemet évekkel ezelőtt rajzoltam, tegnap láttam újra, és azt gondoltam: micsoda visszacsatolás.

Mindig várják az alkotni vágyókat

Az 1989-ben alapított Csontváry Képzőművészeti Stúdió Egyesület elsősorban a Baranya Megyei Gyermekvédelmi Központ és Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat Gyermekotthonában és megyei lakásotthonaiban tevékenykedik, az ott nevelkedő gyerekek és fiatalok számára folytat képzőművészet-terápiát és tehetséggondozást. Emellett külső foglalkozásaikra pécsi alkotóműhelyükbe is várják az érdeklődőket, ahová elsősorban családban élő fiatalok, és saját élményen keresztül tanulni vágyó művészetterapeuták járnak.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában