2024.02.11. 17:00
A szabályos követési távolságra figyelmeztet a rendőrség
A Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitányság közösségi oldalán az információátadásra és az ezáltal való balesetmegelőzésre is hangsúlyt helyez. A napokban a fékút és a féktávolság különbsége, illetve a biztonságos követési távolság kapcsán tettek közzé informatív bejegyzést.
A kép illusztráció
Forrás: Shutterstock
Fotó: Dmitry Kalinovsky
– A fékút fogalmát gyakran összekeverik a féktávolsággal. A fékút a fékpedál megérintésétől a megállásig megtett utat jelenti. A féktávolság pedig az észleléstől a megállásig megtett út – hangsúlyozza a hatóság, s egy „képlet” segítségével is érzékelteti a tudnivalókat: féktávolság = reakcióidő alatt megtett út + fékút.
– Egy közlekedési helyzetben a járművezető agya feldolgozza a forgalmi szituációt és ha az a döntés születik, hogy fékezni kell, a következő mozzanat, hogy a láb a fékre tapos és bekövetkezik a fékezés, amely a szükséges sebességcsökkenéssel vagy megállással jár
– folytatják a tájékoztatást.
Arról is beszámolnak, mely tényezőktől függ a fékút hossza: a fékberendezés működési késedelmétől, a jármű sebességétől, a kerék és talaj kapcsolatától, illetve az útburkolat állapotától, az útviszonyoktól, a járműre ható erők nagyságától, valamint a fékezés intenzitásától.
A közúti forgalomban a biztonságos követési távolságnak két másodperc alatt megtett út felel meg, ezért a KRESZ szerint járművel másik járművet csak olyan távolságban szabad követni, amely elegendő ahhoz, hogy az elöl haladó jármű mögött – ennek hirtelen fékezése esetében is – meg lehessen állni.