Legyünk óvatosak!

2023.11.17. 09:38

Online csalás: a magyarok több mint húsz százaléka vált már áldozattá

Kiber-bűncselekmények helyi nyomozása elnevezésű szakmai napot szervezett a Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitányság és a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda szakemberének közreműködésével november 14-én a Mátrix Projekt keretében a bűnügyes kollégáknak.

Czeczon Enikő

Illusztráció

Fotó: Dmytro Tyshchenko

Több kategóriája létezik a kiber-bűncslekményeknek, amelyek felderítési nehézségei azonosak, amelyek a legtöbb esetben az online identitást elfedő szolgáltatások használatához és a technikai újdonságokhoz kapcsolódnak. A megoldási lehetőségeket a közvetlen nemzetközi együttműködési formák alkalmazásában, a nyílt forrású adatgyűjtésben és az online profilalkotás aktív használatában, illetve az állomány rendszeres továbbképzésében kell keresni.

A szakmai nap megnyitóján dr. Harmati Béla r. ezredes, bűnügyi rendőrfőkapitány-helyettes elmondta, hogy a virtuális térben megjelent bűncselekmények elkövetésének változatossága okán kiemelten fontosnak tartja, hogy a bűnügyi munkatársak az előttük álló kihívásokra felkészülten, naprakész információkkal, szakszerű munkavégzéssel tudjanak reagálni.

Az interaktív képzést a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Kiberbűnözés Elleni Főosztály Felderítő Osztály alosztályvezetője, dr. Herédi István r. százados tartotta a bűnügyi szakembereknek.

A rendőrség a Black Friday, a karácsony közeledtével még inkább felhívja a figyelmet az online vásárlás veszélyei, valamint arra is, hogy hogyan ne váljunk csalás áldozatává a hálón. Közösségi oldalukon az alábbi javaslatokat olvashatjuk a témában:

– Soha ne utaljon pénzt, ha Ön az eladó!

– Legyen tisztában azzal, hogy eladóként Ön pénzt csak fogad, nem küld!

– Online piactereken vagy más, interneten keresztüli értékesítésnél az a legbiztonságosabb, ha a fizetést a bankszámlájára kéri a neve és a bankszámlaszáma (vagy másodlagos azonosítója) megadásával.

– Legyen éber! Ahhoz, hogy bankszámlájára pénzt utaljanak, Önnek nincs szüksége semmilyen programra, és a netbanki profiljába sem kell bejelentkeznie!

– Soha ne adjon meg további bankszámla adatokat, felhasználói fiókazonosítókat, jelszavakat e-mail útján, sms-ben vagy akár telefonon érkező kérésre sem!

– Soha ne töltsön le ismeretlen programot vagy applikációt számítógépére, mobiltelefonjára, főleg ne egy linkre kattintva!

– A csalás és a tényleges jogosulatlan átutalás között akár napok is eltelhetnek, ezért amint azt észleli, hogy csalás áldozatává vált, azonnal, késlekedés nélkül jelentse az esetet bankjánál, és tegyen feljelentést a rendőrségen!

További hasznos információkat, aktualitásokat és tanácsokat az online térben elkövetett csalások megelőzésével kapcolatban https://kiberpajzs.hu/ oldalán talál.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában