2018.01.28. 07:00
Hisznek a szőlőmag különleges erejében
Példaértékű és egyedi technológia alkalmazásával gyártanak magas antioxidáns-tartalmú, szőlőmagőrlemény-alapú táplálékkiegészítőket Villányban. Az uniós támogatással megépült üzemet nemrég avatták fel.
Speciális, az eddig ismerteknél nagyságrendekkel nagyobb és kitűnő felszívódású, szőlőmagőrlemény-alapú táplálék kiegészítőket gyártanak a Bock Borászat Kft.-nél. Az ebből készült tabletta és liszt ipari méretű előállításához szükséges gyártási technológia kifejlesztése szintén fontos célja volt a vállalkozásnak.
– Hiszünk abban, hogy a szőlőben fantasztikus dolgok vannak, amiből mindent meg nem fedeztünk fel – mondta Bock József a szőlőmagüzem keddi, ünnepélyes üzemavatóján. – A megvalósítást még tavaly tavasszal kezdtük, és magát a szőlőmagot, illetve az abból készült termékeket folyamatosan ellenőrzik a kutatók. A kísérletek már most azt bizonyítják, hogy ez egy egyedülálló és kitűnő termék.
Az üzem látványa is önmagáért beszél: a kutatás-fejlesztési projekt egy teljesen új technológiát használ, így a szőlőmagőrlemény felülete és pórusszerkezete megváltoztatásának hatására a szőlőmag polifenol-tartalma jól fel tud szívódni a szervezetben. Ez azt jelenti, hogy az itt készült tablettából elég csupán egyet bevenni naponta, és a magas antioxidáns-tartalom igen pozitív élettani hatást biztosít.
– A termékek csak természetes anyagokat tartalmaznak – tette hozzá a szakember. – Az üzem egyelőre csak próbaüzemen működik, és párhuzamosan folynak a táplálékkiegészítőkkel kapcsolatos kutatások is, melyek eddig nagyon jó eredményeket mutatnak.
Rövid idő alatt dolgozzák fel
A szőlőmagüzem gondolata már 2015-ben felmerült a borászatban. Ekkor ugyanis maga Bock József készíttetett saját magának szőlőmaglisztet, melynek elkezdte érezni pozitív élettani hatásait. Ezután már csak egy pályázatra volt szükség, és egy ötletre: így született meg a szőlőmagtabletták elképzelése. Ebbe vonták bele a Pécsi Tudományegyetem kutatóit, így egyedi feldolgozás és eljárás körvonalazódott. A több mint egymilliárd forintos beruházáshoz az unió 60 százalékos támogatást nyújtott. Bock József elmondta azt is, hogy a szőlőmagot a lehető legrövidebb idő alatt dolgozzák fel, amit tisztán és igen gyors ütemben szárítanak le. A legjobb ehhez a kékszőlő, melyben magas az antioxidáns-tartalom.
Több színtéren is dolgoznak, kutatnak
A szőlőmagüzem végső kapacitását majd júniusban éri el. A tervek szerint ekkora már folyamatosan tud majd terméket produkálni. Jelenleg kisebb mennyiségeket dolgoznak fel, miközben párhuzamosan dolgoznak a kutatók is.
Folyamatosan zajlik a speciális, magas hatóanyag-kioldódást elősegítő, innovatív felületkezelési eljárás kifejlesztése. Fontos szegmens a technológiai paraméterek összehangolása, az alapanyagok, a félkész és késztermékek minőségbiztosítási ellenőrzése. Végül az itt kifejlesztett és optimalizált technológiát építik be az üzembe.
Közben hamarosan kezdődik a piackutatás a későbbi értékesítési törekvésekhez. Első körben a gyógyszertári beszállítókat keresik meg.