2021.12.29. 17:43
Vigyázni kell a gyógyteákkal, mutatjuk mire kell figyelni
Sokan nem gondolnak bele, de a gyógyteákat is túladagolhatjuk.
Fotó: Katona Tibor
Minden gyógyteának van egy adagolási módja, amivel érdemes tisztában lenni. Várandósság és szoptatás ideje alatt ajánlatos kerülni őket, krónikus betegség, kisgyermek és idősek esetében pedig egy szakembert kell megkérdezni a fogyasztásról. Érdemes azt is tudni, hogy az étvágyjavító teák magában, édesítőszer nélkül fejtik ki legjobb hatásaikat.
A ginseng a keleti népgyógyászat kedvenc növénye, hiszen vitalizál, stressz és fáradtság ellen eredményesen hat, de pont ezért, mivel ennyire intenzíven stimulál, óvatosan kell vele bánni. Szívbetegség, magas vérnyomás, szorongásos betegség esetén szükséges a kezelőorvos véleményét kikérni. Felpörgeti a szervezetet és alvászavarokat is okozhat.
Az orbáncfű két helyen is kifejtheti jótékony hatását. Bőrgyulladások kezelésére szolgál és segít a stressz és alvászavarok kezelésében is. Amiért óvatosan kell vele bánni az az, hogy a szedett gyógyszerekkel (antidepresszánsokkal és fogamzásgátlókkal) kölcsönhatásba lép és nem tudni, hogy milyen eredményeket okoz.
A borsmenta a karcsúsodni vágyók körében népszerű, de mivel a gyomorszájat ellazítja, így a refluxosoknak igen óvatosan kell vele bánni.
Egy csésze tea elkészítése nem bonyolult, ennek ellenére mégis komoly ismeret szükséges a terápiás hatások eléréséhez. Egy egészséges embernek is árthatnak a nem megfelelő adagolási módok, nem beszélve azokról, akik az alapbetegségeikre szednek gyógyszert. Ezek interakcióba léphetnek a teák hatóanyagaival, ezért érdemes a patikában rákérdezni, hogy a gyógyszereinkre milyen teát ihatunk.