2019.03.01. 07:00
A sütés-főzés helyett a vendéglőt választjuk
Gyors ütemben nőtt a vendéglátóhelyek forgalma az elmúlt években. Sokan választják a kényelmet az otthoni főzés helyett, még ha így többet is kell költeni.
Egymást érik az éttermek Pécs belvárosában, amelyeket egyre többen keresnek fel. Egy hétköznap, a déli órákban azt tapasztaltuk, sokan térnek be valamelyik vendéglátóhelyre ebédelni.
– Csak nemrég nyitottunk, de már most is tapasztaljuk a forgalom növekedését – tudtuk meg egy pécsi vendéglátóstól. – A legtöbben a déli és esti időszakban térnek be.
Sok étterem menüajánlatokkal várja a vendégeket kora délután. A kedvező árú ebéd miatt pedig leginkább a közelben dolgozók ugranak be. Az esti időszakban megváltozik a vendégkör, főként fiatalokkal telnek meg a belvárosi helyek, akik nem annyira az ételeket, inkább a különböző italokat, koktélokat keresik.
A szakemberek azt is elárulták, hogy a vendégek többsége magyar, de az egyetemen tanuló külföldi diákok is szívesen látogatják a pécsi éttermeket, bárokat. Jellemző, hogy a jeles alkalmakat, születésnapokat az éttermekben ünneplik meg az emberek, amire készülnek is, előre lefoglalják az asztalt. Mások viszont csak egyszer-egyszer térnek be, mert éppen útba esik a hely.
A vendéglátósok tapasztalatait, miszerint jelentősen nőtt a vendéglők forgalma az utóbbi években, alátámasztják a Központi Statisztikai Hivatal adatai is. A fogyasztás 2010 és 2017 között csaknem tízezer forinttal nőtt a Dél-dunántúli régióban, egyre több pénzt költünk el a vendéglátóhelyeken. A legfrissebb adatok szerint éves szinten 29 130 forintot hagyunk ott az éttermekben.
Annak ellenére, hogy többet fogyasztunk a vendéglőkben, az egységek száma csökkent az elmúlt években. Öt éve még jóval több mint kétezer hely működött Baranya megyében, tavaly ez a szám már csak 1900 körül volt.
Amíg a vendéglők forgalma gyors ütemben nőtt, az élelmiszerboltoknál már sokkal szerényebb forgalomnövekedés tapasztalható. Vagyis ahelyett, hogy otthon főznénk meg a vacsorát, inkább étteremben fogyasztunk.
Mindezek mellett a turizmus fellendülése is hozzájárulhatott a vendéglátóhelyek forgalmának növekedéséhez, hiszen ha egy család nyaralni megy, jellemzően nem magára főz, hanem az éttermet választják.