baranyai körkép

2019.01.10. 11:30

Ne merészkedjünk a jégre csúszkálni, még veszélyesek a tavak!

Ahogy hidegebbre fordul az idő, úgy húznak egyre többen korcsolyát. Vannak, akik nem a műjégpályákon, hanem inkább a nyílt vizeken szeretnének hódolni a sportnak. Olvasóink arról érdeklődtek, milyen szabályok vonatkoznak a befagyott tavakon a korcsolyázásra.

Mészáros Rita

Fotó: Laufer László

Ezen a télen tartós lehűlés még nem volt, persze néhány fagyosabb nap már többször előfordult. Még decemberben a befagyott sikondai horgásztóról készült képek járták be az internetet, a kistapolcai Borbála-horgásztónál pedig figyelmeztették a tulajdonosokat, szedjék ki a csónakokat a vízből, nehogy befagyjanak.

Az elmúlt napokban ismét hűvösebbre fordult az idő, ráadásul kiadós havazás is elérte a megyét. A téli sportok szerelmesei már birtokba is vehették a pécsi sípályát a Misinán. Ebben az évszakban a síelés mellett a korcsolyázás is népszerű. Vannak azonban olyanok, akik nem szeretnék beérni a műjégpályákkal, és inkább a befagyott tavakon űznék ezt a sportot. Ez azonban csak megfelelő jégvastagságnál lehetséges, akkor is különös elővigyázatossággal.

Amennyiben a jég az állóvizeken megfelelő vastagságúra hízik, a helyi önkormányzatok jelölhetnek ki olyan területeket, amelyek alkalmasak a téli sportokra, addig tilos és veszélyes is a jégre menni. Egy felnőtt embert biztonságosan nyolc centiméter vastag jégréteg bír el, egy kisebb csoportot 12, míg a szánkóknak legalább 18 centiméter vastag jégréteg kell a biztonságos közlekedéshez.

Igaz, hogy a tavakon már kezd befagyni a vízfelszín, biztonságosan korcsolyázni viszont még nem lehet a vékony jégen. Az orfűi önkormányzat tájékoztatása szerint az Orfűn, Abaligeten és Kovácsszénáján található tavakon a jég jelenleg nem alkalmas a sportolásra, ezért korcsolyázni tilos. Ha valaki mégis rámerészkedne, az szabálysértést követ el. Amennyiben a jég vastagsága eléri a legalább 10 centimétert, az önkormányzat kijelöli a korcsolyázásra alkalmas területeket. Vannak azonban olyan helyek is, ahol egyáltalán nem szabad korcsolyázni, ilyenek a kikötők, veszteglőhelyek, valamint a folyóvizek. Éjszaka, korlátozott látási viszonyok között ugyancsak tilos a jégen tartózkodni.

A korcsolyázás szerelmeseinek rossz hír, hogy a hosszú távú előrejelzés sem biztat tartós lehűléssel, komolyabb havazással. Éjszakánként sem kell nagy fagyokra készülni, a nappalok pedig kifejezetten enyhék lesznek, a hétvégén és jövő hét elején akár öt-hat fok körül is alakulhat a hőmérséklet.

Mit tehetünk, ha megtörtént a baj?

A szabad vizek befagyott felületén csak akkor szabad tartózkodni, ha az kellő szilárdságú, nem olvadt, nem mozog. Ha gyanús ropogást, recsegést hallunk, azonnal feküdjünk le, hogy minél nagyobb felületen terheljük a jeget és próbáljuk meg a legközelebbi biztos pontot hason csúszva elérni.

Beszakadás esetén a jég szélébe kapaszkodva a lábunkkal lökhetjük magunkat a part felé, közben kérjünk segítséget. Kerüljük a felesleges mozdulatokat, így megőrizhetjük a ruházatunkban kialakult szigetelő légréteget. Ha partot értünk, azonnal menjünk meleg helyre, szárítkozzunk meg, igyunk forró italt. Felelőtlenül ne kezdjünk mások mentésébe, mert az csak tetézheti a bajt, inkább hívjunk segítséget!

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában