2024.09.20. 10:50
A legjobb forgatókönyv is nagyon ijesztő: ilyen radikálisan alakul át az időjárásunk
A mostani szélsőséges nyár csak a kezdet volt. Egy új kutatás nagyon ijesztő eredményre jutott azzal kapcsolatban, hogyan alakul át az időjárásunk a következő években.
Megállíthatatlan az éghajlat változása és egyre rosszabb lesz az időjárás
Forrás: Shutterstock
Fotó: aleks333
„Számításaink szerint még a legjobb forgatókönyv esetén is 1,5 milliárd embert érintenek majd a gyors változások” - idézi a kiadott közlemény Bjørn Samset fizikust, a norvégiai Nemzetközi Éghajlatkutató Központ (CICERO) munkatársát. A tudós szerint még ehhez az optimistább becsléshez is az kellene, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátását drasztikusan csökkentsük, ez viszont továbbra sem történt meg. Carley Iles, a CICERO klímakutatójának és munkatársainak modellezése szerint, ha minden változatlanul marad, és az emberiség nem tesz semmit, a gyakorivá váló szélsőséges időjárás a Föld népességének 70 százalékát fogja sújtani.
Sajnos a modellek szerint a változások egy része már visszafordíthatatlan, az egyetlen dolog, amit tehetünk, hogy felkészülünk az elkövetkezendő egy-két évtizedben egyre sűrűbben jelentkező extrém időjárási viszonyokra.
Egyre gyakoribb lesz és egyre durvább hatásokkal jár
Ezekre a szélsőségekre már most látunk bőségesen példákat: a Kopernikusz Klímaváltozási Szolgálat adatai szerint a Föld északi féltekéjén még nem tapasztaltak ilyen forró nyarat a mérések kezdete óta, a déli féltekén pedig rekordmeleg telet mértek.
Ez a globális hőmérséklet-emelkedés végzetes természeti tüzeket, árvizeket, viharokat és aszályokat hozott magával, amelyek megtizedelik a termést, és egyre szélesebb körű éhínséghez vezetnek, kedvező feltételeket teremtve több betegség terjedéséhez is.
Iles és csapatának modellezése szerint a további szélsőséges időjárási változások még az eddig tapasztaltaknál is gyorsabban fognak bekövetkezni. Ez növeli annak az esélyét, hogy még szélsőségesebb hőmérsékleti, szél- és csapadékviszonyok alakulhatnak ki egymás után vagy akár egyszerre. Példának okáért az ún. „száraz villámlás” előfordulásának növekedése a nagyobb szárazsággal párosulva világszerte gyakoribb és intenzívebb erdőtüzeket okoz. 2022-ben pedig egy súlyos hőhullámot Pakisztánban azonnal példátlan árvíz követett, amely emberek millióit érintette.
A társadalom aggasztóan sebezhetőnek tűnik a szélsőségek nagymértékű változásával szemben, különösen, ha egyszerre több veszélyforrás is növekszik”
- magyarázza a kutatócsoport a Nature Geoscience című szakfolyóiratban megjelent tanulmányban, amit az Origo szemlézett.
Bulvár-celeb
- Felismernéd ezen a gyerekkori fotón a Megasztár felfedezettjét?
- Palik László megmutatta a barátnőjét
- Itt az igazság: kiderült, miért mondott fel Keserű Balázs, az Álommeló győztese
- Kiderült, melyek idén a legjobb bejglik
- Látta már a világ leghatalmasabb karácsonyfáját? Nem kell a tengerentúlra utazni érte