2011.10.20. 18:40
Elcoteq: nyereség és bezárás
Hosszú idő után törte meg a hallgatást az Elcoteq Magyarország Kft. Csütörtökön dr. Krippl Zoltán jogi és kommunikációs ügyekért felelős igazgató nyilatkozott a Dunántúli Naplónak.
Mint kifejtette, bár a mai napig nyereségesen működik, az Elcoteq Magyarország Kft. nem tudta elkerülni az anyavállalat hitelfelvétele miatt kialakult helyzetet, a pécsi gyár működését végül a zárolt számlák lehetetlenítették el. Dr. Krippl Zoltán már nem lát reális esélyt az Elcoteq helyzetének feloldására, ugyanakkor hangsúlyozta, a helyi cégvezetés mindent elkövet, hogy a dolgozók járandóságainak vagyoni fedezetét biztosítsa.
[caption id="" align="alignleft" width="334"] Az óriási üres polcok is jelzik, hogy mekkora volumenű termelés zajlott itt
[/caption]
– Amikor a találkozót egyeztettük, azt mondta, portaszolgálat éppen még van. Valóban nincs túl nagy élet a gyárban.
– Van villany és fűtés is. De az akasztófahumort félretéve, tényleg alig van mozgás a telephelyen. A még meglévő egy megrendelőnk számára alig 100-150 ember dolgozik, a többi, még állományban lévő dolgozó állásidejét tölti. Ők lehetnek úgy 1300-an.
– Korábban, amikor több százas, ezres munkaerő-felvételről kérdeztük, említette azt a vízióját, hogy nehogy valamikor ugyanilyen elbocsátásokról kelljen beszámolni.
– Ha eszembe is jutott a kérdés, ki gondolta volna ezt néhány éve, amikor több mint hétezren dolgoztak a cégnél Pécsett, de még idén év elején sem merülhetett fel senkiben a gyár bezárásának lehetősége. Hozzáteszem, ha csak rajtunk múlik, most sem lenne így.
– Ezt hogy érti?
– Jelen helyzetünkben talán hihetetlenül hangzik, de az Elcoteq Magyarország Kft. a mai napig nyereségesen működik. Ezért tragikus látni a 21. század technikájával felszerelt hatalmas, közel negyvenezer négyzetmétere gyárat üresen, benne a sok millió eurós gépeket leállítva, és tragikus elküldeni több ezer embert. Különösen abban a tudatban, hogy a termelésnek piaca is van.
– Akkor mi vezetett a mélyrepüléshez?
– Anyavállalatunk, az Elcoteq SE még 2009-ben mintegy 100 millió eurós hitelt vett fel egy több európai bankból álló konzorciumtól. Idén júniusban vált világossá, hogy körülbelül a tartozás felét már nem tudja visszafizetni az anyavállalat. Mivel a kölcsönhöz az Elcoteq Magyarország Kft. nyújtott kezességet, ezért cégünk számláit előbb zárolták, majd minden érkező tételt leemeltek a hitelező bankok. Ez gyakorlatilag ellehetetlenítette a működésünket.
– Ha egyre kevesebb embernek is, de azóta mégis háromszor adtak fizetést.
– Az érintett bankok között akadt olyan, nem magyarországi pénzintézet, amely nem zárolta a számlát, és engedte a kifizetéseket. Így két hónapig tudtuk az anyacég számláján keresztül a beszállítókat és a dolgozókat kifizetni. Amikor az anyavállalat felszámolás alá került, akkor ez a lehetőség is megszűnt, és ma minden kifizetés csak a hitelező bankok előzetes írásbeli hozzájárulásával lehetséges.
– Mi lesz a sorsa a még állományban lévő dolgozóknak?
– Nincs más lehetőségünk, csak a csoportos létszámleépítés, amiről a jogi előírásokhoz igazodva november elején kapnak értesítést az érintettek.
[caption id="" align="alignleft" width="334"] Már üresek a korszerű gyártósorok az Elcoteq pécsi telephelyén
[/caption]
– Van remény arra, hogy megkapják bérüket, végkielégítésüket, a beszállítók benyújtott számláik ellenértékét?
– Ennek menete ugyanaz, mint amit már elmondtam, a kifizetés az anyavállalati hitelezők hozzájárulásával történhet meg. Itt helyben a cégvezetés arra törekszik, hogy a dolgozók kifizetésének vagyoni hátterét teljes körűen biztosítani tudja.
– Az utóbbi hónapokban alig jött információ közvetlenül a cégvezetéstől. Miért?
– Talán az elmondottakból is kitűnik, hogy a helyi vezetés keze teljes mértékben meg van kötve. Ugyanakkor élénk háttérmunka folyt azért, hogy legalább a soros fizetéseket utalni lehessen. Rendőri szaknyelven „a nyomozás sikere érdekében” nem volt hivatalos információ.
– Az anyavállalat felszámolás alatt, ezt valószínűleg a pécsi cég sem kerülheti el. Az utolsó fázishoz közelítve lát esélyt a megoldásra?
– Reálisan nézve nem sokat. A vevői kör elolvadt, nincs konkrét befektetői ajánlat. Ami még tartja a reményt, az az infrastruktúra és a többezres szakképzett munkaerő megléte. Ha a Mechlabor–Hantarex–Nokia–Elcoteq sort nézem, az az ötven év adhat némi bizakodást a folytatásra. Valószínű már valami más néven.
Százmilliók mentek el
Az Elcoteq nem csak a munkahelyek tömege – számítások szerint a 7500 fős csúcsfoglalkoztatás idején a beszállító, kiszolgáló partnerekkel együtt közel 10 ezer embernek adtak munkát, több mint 20 ezer család megélhetéséhez hozzájárulva – miatt érzékeny veszteség a város, illetőleg a megye számára. A cég legjobb éveiben mintegy 700 milliós iparűzési adót fizetett, esztendőnként 30 és 80 millió közötti összeggel támogatta a helyi sport- és kulturális életet, évi 10 milliós nagyságrendben járult hozzá a szak- és egyetemi képzéshez. Távozásával ezekről is le kell mondani.
Segítségre kész
A város önkormányzatának természeti és emberi erőforrás fejlesztési bizottsága tegnap közvetlen tájékoztatást kapott az Elcoteqtől a cég helyzetéről. Kővári János, a bizottság elnöke lapunknak nyilatkozva elmondta, hogy a város bekapcsolódik a munkaügyi központ által kidolgozás alatt álló európai uniós forrásteremtő pályázatba, ami az állásukat vesztő dolgozók újra elhelyezkedését, képzését, vállalkozóvá válását segíti.A város emellett befektetővonzó kiajánlásában is kiemelten szerepelteti az Elcoteqtől távozó munkaképes, jól képzett munkaerőt.
A város emellett befektetővonzó kiajánlásában is kiemelten szerepelteti az Elcoteqtől távozó munkaképes, jól képzett munkaerőt. Az óriási üres polcok is jelzik, hogy mekkora volumenű termelés zajlott itt Már üresek a korszerű gyártósorok az Elcoteq pécsi telephelyén -->