2020.09.17. 13:30
Érték is lehet a hulladék, ha újrahasznosítják
„El kell érnünk, hogy a hulladék minél nagyobb arányban bekerüljön a körforgásba és újrahasznosuljon” – mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkára szerdán, az M6-os autópálya mellett a Fejér megyei Ráckeresztúrnál.
Budapest, 2020. augusztus 28. Szemetet szednek a MÁV Zrt. munkatársai a Tisztítsuk meg az Országot! program sajtótájékoztatója után a Rákos vasútállomás rakodóterületén 2020. augusztus 28-án. Megkezdődött a Tisztítsuk meg az Országot! projekt második lépése, a belföldi vasútvonalak környékének megtisztítása az illegális hulladéktól a MÁV Zrt. közreműködésével. MTI/Kovács Tamás
Forrás: MTI
Fotó: Kovács Tamás
Boros Anita erről a Klíma- és természetvédelmi akciótervben az illegálisan lerakott hulladékok felszámolására indított Tisztítsuk meg az Országot! elnevezésű projekt közúti mintaprogramja záró sajtótájékoztatóján beszélt.
Az államtitkár rámutatott, hogy a kormány több eszközzel tudja támogatni a hulladékok illegális lerakásának megakadályozását és újrahasznosításuk arányának növelését.
Boros Anita közölte: a projekt pilot időszakában több közreműködő szervezettel a vasúti területek és közutak mentén, erdőterületeken, valamint az Országos Vízügyi Főigazgatóság bevonásával Vásárosnaménynál
vizsgálják azt, hogy milyenek az illegális hulladéklerakási szokások, milyen a szeméthalmok összetétele, mennyisége, minősége.
Eltűnnek az út menti szeméthalmok
Szilvai József Attila, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy az országos közúthálózat mentén több mint 300 területen, 400 nagyobb, koncentrált illegális lerakóhelyet találtak mintegy 4300 köbméternyi hulladékkal. Ezeket meg fogják szüntetni.
A vezérigazgató örömének adott hangot, hogy
egy hónapja tisztították meg a sajtótájékoztató helyszínéül szolgáló, az M6-os autópálya lehajtója melletti területet és azóta nem raktak le újabb hulladékot oda.
Szerinte ez azt bizonyítja, hogy ha tiszta és szép egy terület, akkor nehezebben indul meg az illegális hulladéklerakás.
Jelezte: az összeszedett hulladékot szétválogatták, így kiderült, hogy 25 százaléka építkezésből származott, volt benne kis részben zöldhulladék és elektronikai eszközök is, de a legnagyobb része lakossági vegyes hulladék.
A vezérigazgató arról is beszélt, hogy kollégái évente átlagosan több mint 10 ezer tonna illegális hulladékot, vagyis egy kisebb megyeszékhely kommunális hulladékának megfelelő szemetet gyűjtenek össze az utak mentén.