2021.01.20. 17:30
Hamarosan dönt a PTE szenátusa
A #freeSZFE mintájára a Pécsett tanuló, az egyetem esetleges fenntartóváltását elutasító diákok létrehoztak egy közösségi oldalt, a Free PTE-t. Amint írták, céljuk, hogy „összehozzák a PTE olyan egyetemi polgárait, akik nem értenek egyet az országszerte több egyetemet fenyegető átállással”.
Automatikusan generált description
Fotó: Löffler Péter
Akár már holnap döntés születhet a Pécsi Tudományegyetem modellváltásáról, jelesül arról, hogy állami alapítású, közfeladatot ellátó, közérdekű vagyonkezelő alapítvány által fenntartott intézmény lesz-e. A lehetséges fenntartóváltás ellen tiltakozva – a Színház és Filmművészeti Egyetem diákjai által működtetett #freeSZFE mintájára – Pécset tanuló egyetemisták létrehoztak egy közösségi oldalt, a Free PTE-t.
Azt írták magukról, olyan összefogásról van szó, amely kiáll a szabad felsőoktatás mellett, és elutasítja az alapítványi fenntartású intézményi modell kialakítását. Az oldalt pedig azért hozták létre, hogy „összehozza a PTE olyan egyetemi polgárait, akik nem értenek egyet az országszerte több egyetemet fenyegető átállással. Céljuk, hogy a lehető legtöbbet megtegyék annak érdekében, hogy intézményük demokratikus keretek között működhessen.” Egy másik bejegyzésükben pedig azt, hogy „nem akarunk forradalmat robbantani, amíg nincs okunk rá”.
A szerveződés egyébként az EHÖK-kel szemben is keményen fogalmazott, mint közölték, úgy tűnik, hogy nem segíti őket a hallgatói önkormányzat. A Free PTE szerint ők annyit kértek, hogy „ne úgy üljenek az üléseken a hallgatói képviselők, hogy nem kommunikáltak magukkal a hallgatókkal”. Az EHÖK azonban már korábban világossá tette, hogy a kérdésben nem világnézeti vagy politikai célok mentén, hanem kizárólag a szenátus elé került előterjesztés alapján, szakpolitikai, oktatáspolitikai szempontok figyelembevételével fogja kialakítani az álláspontját.
Az egyetem honlapján a témával kapcsolatosan egyébként az olvasható, hogy a PTE-vel január második hete óta tárgyal fenntartója, az Innovációs és Technológiai Minisztérium az intézmény lehetséges modellváltásáról. Erről hírlevelekben, a PTE weboldalán, az UnivPécs.com-on és a PTE közösségimédia-csatornáin is tájékoztatta az egyetem polgárait a PTE vezetése.
Azóta a kari fórumokon is megkezdődtek a diskurzusok ezzel kapcsolatban. Modellváltás esetén a PTE állami alapítású, közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány által fenntartott egyetem lenne. A kérdés nyitott, a PTE állásfoglalása a szenátus döntésének függvénye lesz, amelyre várhatóan január 21-én, a szenátus ülésén kerülhet sor.
Kedden egyébként például a pécsi bölcsészkar kari tanácsa is véleménynyilvánító, tehát nem perdöntő szavazást tartott, amelyen egyáltalán nem dőlt el egyik irányba sem a mérleg nyelve: hét nem, hét igen és hét tartózkodás született a modellváltásról.
Modellváltó egyetemek, és azok az intézmények, amelyekkel tárgyal az ITM
2019. július 1.: a Budapesti Corvinus Egyetem állami fenntartású egyetemből alapítványi fenntartású magánegyetemmé vált.
2020. augusztus 1.: a Corvinustól eltérő finanszírozási elv mentén, de alapítványi fenntartóval működik az Állatorvostudományi Egyetem, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, a Neumann János Egyetem, a Soproni Egyetem, a Széchenyi István Egyetem és a Miskolci Egyetem is.
2020. szeptember 1.: Színház- és Filmművészeti Egyetem.
2021. február 1.: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (a korábbi Szent István Egyetem).
2021. szeptember 1.: Pannon Egyetem.
Akikkel jelenleg tárgyal a kormány:
Debreceni Egyetem, Dunaújvárosi Egyetem, Pécsi Tudományegyetem, Semmelweis Egyetem, Szegedi Tudományegyetem
A Pécsi Tudományegyetemet érintő folyamat
2021. január 8.: a Pécsi Tudományegyetem vezetése és a dékáni kar tájékozódó megbeszélést folytatott dr. Bódis József államtitkárral.
január 12.: az innovációs és technológiai miniszter a négy orvos- és egészségtudományi egyetem vezetőivel egyeztetett a modellváltás lehetőségéről.
január 13.: tájékozódó megbeszélés a szaktárca képviselői és az érintett egyetemek adminisztratív képviselői között, tájékoztató kiküldése hírlevél formában a PTE polgárai részére.
január 14.: kibővített Dékánok Tanácsa – megerősítő szavazás a további tárgyalások folytatására; tárcaközi egyeztetőfórum az egyetemi vezetők jelenlétében, tájékoztató anyagok megküldése: szervezeti egységvezetők, EHÖK, FDSZ.
január 15–20.: kari fórumok dékáni szervezésben, és más belső szervezetekkel folytatott egyeztetések az egyetemen belül.
január 16.: újabb tájékoztató hírlevélben tájékoztatta a PTE polgárait az egyetem vezetése.
január 21.: szenátusi határozat.