2019.12.06. 06:00
Rajtakapták és perelik a Google-t, mert „lopott”
Igazolni tudja az egyik legnagyobb, ha nem „a” legnagyobb zeneszöveg kereső, hogy a keresőóriás tudatosan károsítja meg őket.
Forrás: Shutterstock
A Genius azért perel, mert a Google rendületlenül másolja az általuk évek alatt, nagy munkával felvitt és tárolt dalszövegeket, és felhasználja azokat a keresési eredményekben. A dolog úgy működik, hogy a dalszövegekre keresőknek a Google – és partnere, a LyricFind – jeleníti meg teljes egészükben a találatokat, s így óriási forgalomból (bevételtől) esnek el.
Hogy a dalszövegeiket a keresőóriás csakugyan eltulajdonítja, azt ügyes trükkel tudják bizonyítani.
Zseniális csapdát állított ugyanis a nevéhez illően a Genius a Google-nek, hogy bebizonyítsa, az ő munkájukat lopják: úgy helyezték el az aposztrófokat (hiányjeleket) a gondatlanul tőlük „átvett” dalszövegekben, mint a morzekódokat.
Így aztán, aki egybeolvasta ezeket, kódolással ezt kapta:
„red handed”, vagyis magyarul: „lopáson értünk”.
Szerintük az ilyen „tartalomszerzési módszer” versenyellenes.
Ráadásul sérti a cég általános szolgáltatási feltételeit, ezért 50 millió dollár kártérítésre tartanak igényt, közölte a Genius.
Ők az adatbázisaikra tíz év munkáját és több tízmillió dollárt költöttek, amit
a Google tisztességtelen módon lenyúl.
Pedig felfigyelhetettek volna az ügyre, mert még júniusban a The Wall Street Journal is hozta a Google-nek írt figyelmeztető levelüket.
A szembeötlő bizonyítékok ellenére sem biztos, hogy az adott jogi szituációban a Genius nyerni fog, mondta a The Verge-nek John Bergmayer, a Public Knowledge fogyasztói érdekképviseleti csoport jogi igazgatója.
Szerinte aggasztó, hogy a Google ennyire nagy, túl erős lett, roppant sokat tud, és ez a fölény általában is hátrányosan érinti versenyjogi szempontból a kisebb vállalatokat.