2021.10.15. 20:00
Elismerték Baranya legjobb teljesítményeit
A jubileumi Megye Nap alkalmából dr. Őri László, a Baranya Megyei Önkormányzat elnöke ezúttal Mohácson, a közelmúltban megújult Selyemgyár Kulturális Negyed patinás épületének konferenciatermében köszöntötte pénteken az ünnepi közgyűlésen megjelenteket – írja a Mohácsi Újság.hu.
Forrás: BMÖ
Amint azt Őri László említette, I. Lipót király 1694. október 10-én Baranya vármegyének címerpecsétet adományozott, s e közjogi aktusra emlékeztetve kereken 25 éve, 1966-ban október 10-ét a Megyei Közgyűlés a Megye Napjává nyilvánította.
– Egy évvel ezelőtt Jim Dornan amerikai professzort idézve mondtam, „Ha elég nagyok az álmok és a vágyak, akkor a körülmények nem számítanak.” Ezt a mondást kicsit átfogalmaztam Baranya megye jövőjére gondolva, és azzal fejeztem be a beszédemet, hogy elég nagyok az álmaink és vágyaink ahhoz, hogy semmi körülmény között ne mondjunk le róluk. Ez ma is érvényes. Nem mondunk le az álmainkról, Baranya fejlesztéséről, településeink gyarapodásáról, arról, hogy a baranyai emberek jobb minőségű életet élhessenek. Nem adjuk fel terveinket, pedig tudjuk: komoly és régóta felgyűlt hátrányokat kell behoznunk – kezdte ünnepi beszédét Őri László.
– Ma kijelenthetem, Baranya egy új, lendületes és sikeres korszak küszöbén áll, amit a kormány térségünket érintő már megvalósult, illetve folyamatban lévő infrastrukturális beruházásai teremtenek meg – hangsúlyozta a szónok, megemlítve az M6-os autópálya országhatárig terjedő szakaszának jelenleg is zajló építését, az M60 autóút első körben Szigetvárig tartó szakasza tervezését, az épülő mohácsi közforgalmú kikötőt, az elkövetkező évek vasúti fejlesztéseit, Kaposvár és Pécs között a tervek között szereplő négysávos autóút kiépítését, melyek Baranyát a stagnálás évtizedei után végre a fejlődés pályájára állítják.
A megyei közgyűlés elnöke kitért arra is, hogy Magyarország kormánya a következő 7 évben közel 86 milliárd Ft támogatást kíván nyújtani Baranyának, amiből új ipari parkokat, intézmények és utak építését, egyéb infrastrukturális fejlesztéseket tudunk megvalósítani.
Dr. Hargitai János országgyűlési képviselő, a Mohács 500 program miniszteri biztosa arról szólt, hogy a jövő urai vagyunk, s ahogy a helyi polgárok akarata nélkül a múltban sem történt semmi haladás, most is konkrét célokért kell közösen kiállni.
– A mostani kormányzatot nem kell győzködni az értelmes fejlesztések támogatásáról. Példa erre a mohácsi csata 500. évfordulójára kitűzött, sokirányú tervek megvalósításának támogatásán túl a kikötőfejlesztés, s amit most jelenthetek be az az, hogy a mohácsi híd építéséhez már nem csak a kiviteli tervek készítése eldöntött, hanem a beruházás pénzügyi megalapozása is megkezdődött – jelentette ki a nemzeti oldal politikusa.
Kitüntetéseket adományoztak a megye ünnepén
„Az év aranygyűrűs mérnöke” díjat idén a Baranya Megyei Mérnöki Kamara Degré András okleveles vegyészmérnöke, a Megyei Mérnöki Kamara Felügyelő Bizottságának elnöke vehette át. A Baranya Megyei Közgyűlés elnöke kitüntető díjban részesítette idén Czukor Antal nyugalmazott villamosmérnököt, az 1956-os Szövetség Baranya Megyei Elnökét.
Elnöki Kitüntető Díjban részesültek: Konkoly Zsófia paralimpiai bajnok, Nádoriné dr. Rohi Éva, Siklós Város Önkormányzatának jegyzője, Dr. Rózsai Barnabás egyetemi adjunktus (PTE), Sztipanov Szlobodáné, a Mohácsi Szerb Önkormányzat elnökhelyettese, Dr. Virág Orsolya Mária, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Baranya Megyei Adó- és Vámigazgatósága főosztályvezetője. Koltai Péter-díj: Horváth Milán 10. osztályos gimnáziumi tanuló. Nemzetiségekért díjat kapott Barics Arnold, a Kozármislenyi Horvát Önkormányzat elnöke. Közrend-Közbiztonság díj: Mácsai Antal tűzoltó ezredes, a Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője. Kulturális, Művészeti és Sajtó díj: Szatyor Győző Kós Károly-díjas népi iparművész. Baranya Fejlődéséért kitüntető díjat vehetett át Kollár László (Bikali Élménybirtok). Egészséges Baranyáért díjat kapott dr. Princz János háziorvos, a háziorvosok megyei kollegiális vezetője. Pro Comitatu Baranya kitüntető díjban részesültek a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Koronavírus Ellátó Központ szakdolgozói, ápolói közösségének tagjai.