PR-cikkek

2016.05.09. 12:03

Elmélyült tudást kínál a képzés

A Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kar Regionális Politika és Gazdaságtan Doktori Iskola idén is felvételt hirdet. (x)

BAMA

Az iskola Közép-Európában elsőként indította el a Ph.D. szintű regionális tudományi képzést 1996-ban. A program fókuszában a városok, megyék vagy ezek feletti régiók gazdaságával és azok fejlesztésével kapcsolatos kérdések vizsgálata áll. A kutatások célja a régiók saját adottságaik bázisán történő fejlesztése, a területi különbségek enyhítése. A képzésről beszélgettünk az iskola vezetőjével, Varga Attila professzorral, aki több ezer nemzetközi hivatkozásával az egyik legismertebb magyar közgazdászkutató.


– Hogyan fejlődött a doktori iskola az alapítás óta?

– Buday-Sántha Attila professzor által alapított iskolánk az elmúlt évtizedben a hazai regionális gazdaságtani és gazdaságpolitikai doktori képzés vezető, magas szinten elismert intézményévé vált. A hagyományok bázisán négy éve továbbfejlesztettük a képzés programját. A közgazdasági alapok és a korszerű empirikus kutatásokat támogató elemzési módszerek megerősítése mellett az egyéni kutatómunka szervezett támogatása, és a képzés nemzetközi láthatóságának fokozása került a törekvések középpontjába.


– Milyen intézményekkel állnak kapcsolatban?

– Tanáraink kapcsolatrendszere révén doktori iskolánk nemzetközi beágyazottsága az egyik legerősebb a gazdaságtudományok területén. Folyamatos kapcsolatokat ápolunk Európa és az USA több vezető regionális tudományi kutatóműhelyével, ilyenek többek között a London School of Economics, a Barcelonai Egyetem, a Chicagói Egyetem, vagy a West Virginiai Egyetem. Nemzetközi és hazai finanszírozású projektjeink, mint a 6-os és 7-es EU Keretprogramok, az EU Horizon 2020, vagy a Magyar Tudományos Akadémia egyetemi kutatóhely támogatása, közös kutatásokat finanszíroznak, melyekbe hallgatóink is bekapcsolódhatnak, így a részvétel anyagi vonzatain túl szakmai tapasztalatokat szerezhetnek, kapcsolatokat építhetnek. Igen gyakran látogatnak hozzánk élenjáró hazai és külföldi kutatók, és tanáraink is sűrűn kapnak meghívást rangos nemzetközi kutatóhelyekre. Kutatóműhelyeink munkája révén számos komoly figyelmet kapott eredményre jutottunk. Kiemelkedő példaként szólunk arról a regionális vállalkozási indexről, melyet a Szerb László professzor által vezetett nemzetközi kutatóhálózat az Európai Bizottság felkérésére készített el a közelmúltban.


Hogyan segíti a doktori iskola a hallgatók fejlődését?

– A színvonalas kutatási eredmények ösztönzése céljából vezettük be szervezett kutatástámogató rendszerünket. Tanulmányaik kezdetétől négy féléven keresztül segítjük diákjainkat abban, hogy nívós tudományos publikációkat készíthessenek. Iskolánk pályázatokkal, ösztöndíjakkal támogatja a hazai és nemzetközi konferenciákon, nyári egyetemeken való részvételeket. A kutatástámogatással koordináltan az első négy félévben sajátítják el a hallgatók a szükséges szaktudományi ismereteket és empirikus módszertani tudást. A legkiválóbbak pedig rangos nemzetközi kutatóműhelyekben tehetnek szert újabb tudásra, és szerezhetnek tapasztalatokat, építhetnek kapcsolatokat. Tudatos segítséget nyújtunk hallgatóinak, hogy tanulmányaikat sikeresen befejezzék és fokozatukat megszerezzék.


– Kiknek ajánlják a képzéseket?

– Azoknak az ambiciózus, a gazdaságtudományi kérdések és a gazdaságfejlesztés iránt érdeklődő mesterdiplomát szerzetteknek, akik igénybe kívánják venni egy nemzetközileg jól beágyazott, szisztematikus kutatástámogatással bíró program előnyeit. Nem csak a közgazdasági és üzleti képzést szerzettek, de felzárkóztató ismeretek nyújtásával más társadalomtudományokról (például szociológia, politikatudomány, pszichológia), vagy a matematikai háttérrel érkezők előtt is nyitva áll iskolánk kapuja. A program által segített színvonalas publikálási eredmények, a hazai és nemzetközi kutatói hálózatokba való bekapcsolódás támogatása jó esélyt kínál végzettjeinknek hazai és nemzetközi álláskeresésük során, hiszen nemcsak az egyetemi közegben, hanem minisztériumokban, gazdaságfejlesztéssel foglalkozó szervezetekben, EU-intézményekben, ismert nemzetközi szervezeteknél (pl. OECD) is elhelyezkedhetnek.

Tudnivalók

– Jelentkezési határidő: 2016. május 23.

– A programról bővebben: http://ktk.pte.hu/kepzesek/phd/rega

– Elérhetőség: email: [email protected], telefon: +36 (72) 501-599/23337, vagy személyesen.

Az összeállítás a PTE KTK támogatásával készült.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!