2018.08.09. 09:54
Megemlékeztek Japánban a nagaszaki atomtámadás áldozatairól
Az Egyesült Államok a második világháború végnapjaiban dobott atombombát a városra; 74 ezer ember vesztette életét a támadásban és utóhatásainak következtében 1945 végéig.
A nagaszaki támadás 73. évfordulójának megemlékezési ünnepségén mintegy 5800-an vettek részt, köztük túlélők, az áldozatok hozzátartozói, António Guterres ENSZ-főtitkár és Abe Sindzó japán miniszterelnök.
A jelenlévők egyperces néma csenddel adóztak az áldozatok emlékének helyi idő szerint 11 óra 2 perckor. Hetvenhárom évvel korábban ebben az időpontban dobták le a Fat Man (Kövér ember) néven is ismert atombombát egy B-29-es bombázó fedélzetéről.
„Sajnálatos módon, 73 évvel az események után az atomháború réme még mindig kísért”
- hívta fel a figyelmet Guterres. Ő az első hivatalban lévő ENSZ-főtitkár, aki részt vett a nagaszaki megemlékezésen.
„Az atomfegyverekkel rendelkező államok hatalmas összegeket költenek arzenáljaik modernizálására” – mutatott rá.
„Több mint 1700 milliárd amerikai dollárt költöttek 2017-ben fegyverekre és hadseregekre – a legtöbbet a hidegháború vége óta” – tette hozzá.
„Eközben az atommentesítési folyamatok lelassultak, sőt meg is álltak” – hangsúlyozta Guterres. „Sok ország adott hangot elégedetlenségének tavaly azzal, hogy elfogadta az atomfegyver-tilalmi egyezményt” – fűzte hozzá.
Taue Tomihisza, Nagaszaki polgármestere a csütörtöki megemlékezésen felszólította a japán kormányt, hogy írja alá a szóban forgó nemzetközi szerződést, és „erkölcsi kötelezettségét teljesítve vezesse a világot az atommentesítés felé”.
A nagaszaki támadást három nappal azután hajtotta végre az Egyesült Államok, hogy Hirosimára ledobták az első atombombát. A támadások hatására Japán 1945. augusztus 15-én megadta magát, és véget ért a második világháború.