2024.11.03. 06:30
Földönkívüli vagy ember? Hatalmas fekvő óriás foglalkoztatja a tudósokat
A Föld legszárazabb területén található a világ legnagyobb, emberszerű alakot ábrázoló geoglifája.
Az Atacama a világ legszárazabb sivataga
Forrás: Shutterstock
A chilei Atacama-sivatag területén egykor olyan emberek éltek, akik páratlan művészeti remekműveket hagytak az utókorra. Hatalmas talajrajzokat, azaz geoglifákat készítettek, amelyek a mai napig jól láthatók a levegőből. Nemrégiben egy újabbat fedeztek fel, amely egy óriási, emberszerű lényt ábrázol.
Az Atacama óriása nevet viselő, sokak szerint földönkívülire hasonlító figura 119 méter hosszú és a Cerro Unitá hegy lejtőjénél helyezkedik el – írja az IFL Science tudományos portál nyomán cikkében az Origo.
2020-ban a helyszínt védett nemzeti vagyonnak nyilvánították. Karsen Lambers, a Leideni Egyetem régészeti karának professzora könyvében úgy fogalmazott, hogy az Atacama óriása „a legnagyobb emberi alak, amelyet az őskorban hoztak létre”.
Így készültek a talajrajzok
Az Atacama-sivatag térségében több mint 5000 geoglifát fedeztek fel, ezek kora 1200 és 500 év közé tehető. Köztük vannak állatok, geometriai formák és egyéb szimbólumok.
A geoglifák kétféle technikával készültek: a felszín oxidált rétegének lekaparásával hoztak létre világosabb mintákat, vagy mozaikszerűen, kövekből építettek fel sötétebb alakzatokat. Egyes rajzok elkészítése során a két módszert kombinálták.
Az Atacama óriásának pontos célja és jelentése még mindig kérdéses. Egyes szakértők úgy vélik, hogy a geoglifáknak nagy kulturális és vallási jelentősége volt az itt élők számára. Marika Labas, a New Hampshire-i Egyetem kutatója egy 2012-es cikkében rámutatott arra, hogy a figura fejdíszéből kiálló négy tüske a Nap és a Hold bizonyos időszakokban való állásával hozható összefüggésbe. Némelyek szerint a minták csillagászati célokat szolgáltak, vagy Földön kívülről érkező látogatók üzenetei lehettek.
A világ más pontjain is találtak már geoglifákat, ezek közül a perui Nazca-vonalak a legismertebbek, több kiderül róluk az Origo cikkéből.