Közélet

2016.02.20. 15:20

A százéves Schlauch-villák még ma is keresettek

Schlauch Imre programot indítottak több városrész rehabilitációjára. De ki volt az a Schlauch Imre? Mikor és mit alkotott, s mi látható még belőle? Nos, a több mint 100 éves Schlauch villatelep a vasútállomás felé, a Szabadság utca mentén ma is megtalálható.

Mészáros B. Endre (Dunántúli Napló)

Pazar lista

Schlauch Imre (1840–1904) erdélyi származású építőmester, akinek a cége olykor ezer embert is foglalkoztatott. A munkásai húzták fel a századforduló legmonumentálisabb középületeit: köztük a Pécsi Nemzeti Színházat, a Takarékpénztárat, a Szerecsen patikát. Tervei alapján valósult meg a Nemzeti Casino, a Nádor Szálló szecessziós átépítése, jött létre az állomás melletti református templom. Emellett reprezentatív bérházakat és polgárházakat is épített. A pécsi köztemető K parcellájában van a sírja.

A XIX. század végén az Indóház utca keleti részén a beépítetlen Majláth rét terült el. Schlauch Imre építőmester pedig jó érzékkel ismerte fel, hogy az éppen ekkor épülő vasútállomás jelentősen meg fogja növelni a belvárosba vezető utca mentén a területek értékét. Megvásárolta a Majláth rétet és öt egyemeletes, valamint 13 földszintes villát húzott fel rá, miközben három új utcát is nyitott. Schlauch épületeit a Bécs környéki villák ihlették meg, és ezekhez a pécsi német neoreneszánsz villákhoz (akkoriban már a szecesszió hódított, így kicsit korszerűtlennek tartották ezt az építkezést) igen hasonlóak találhatók a soproni Lővérekben.

A házak közös jellemzője a terméskő lábazatú szuterén, az ablakok fölötti téglaív, és a zárt erkély a földszinten. Az utca első és utolsó villája fachwerkes tornyot is kapott, de ebből ma már csak az egyik látható. Napjainkban a házak többsége kisebb toldásokat kapott, többet felújítottak, de áll még szinte valamennyi épület.

A 18 villa megépülésével annak idején 23 új lakás született, mindegyik villában 5 szoba, 1 konyha, 1 cselédszoba és 1 fürdőszoba helyezkedett el. Főként értelmiségiek vették bérbe a lakásokat, de a telep így is veszteségesen működött, az emeleti részekre pedig nehéz volt bérlőket találni. 

Összességében a Schlauch villatelep 110 évvel ezelőtt elindított egy folyamatot, miszerint egy jól tervezett lakótelep képes közösséget teremteni és itt indult Pécsett a kertváros gondolat is.

[caption id="" align="alignleft" width="650"] Az utca egyik villáján még látható a fachwerkes torony
[/caption]

Utcanevek

A villák 1901 elejére készültek el,  a beköltözést csak az hátráltatta, hogy ekkor még javában zajlott az utcák kiépítése. A kis városrész fő utcáját eredetileg Imre utcának nevezték el (minden „Szentnek” maga felé hajlik a keze: így hívták az akkori főispánt – Fejérváry Imre, a polgármestert – Majorossy Imre, és az építőmestert is – Schlauch Imre), az egyik összekötő szakasz pedig a feleségéről a Gizella nevet kapta (ma is ez a neve). A villákat Schlauch Imre, a tulajdonos bérbe adta, de az üzlet összeségében veszteséges volt.

Ritka az eladó

A Schlauch-villák külsőre változó állapotban vannak, de még masszívan áll minden épület. Miként a lakóktól megtudtuk, az elmúlt húsz évben nagyon kevés tulajdonosváltás, értékesítés történt, inkább családon belül öröklik itt az ingatlanokat. A házak nagy előnye a kis kert, kívül elegánsak a fa mintázatok, belül nagy a belmagasság, ami galériák kialakítására alkalmas. Egy szint úgy 100 négyzetméter nagyságú, a szuterén inkább csak tárolóknak való, de mivel a tetőtér is beépíthető, így van, ahol megfelezték két otthonra a házat.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!