Közélet

2016.01.23. 17:55

Nádor Szálló: lesújtó a jövőkép

Idén lesz 170 éves a Nádor Szálló, amely még a rendszerváltás előtt bezárta kapuit, és másfél évtizeden át üresen állt, pár esztendeje pedig csak mélygarázsként és galériaként funkcionál. A Danubius Hotels Group vezérigazgatója, dr. Deák Imre a szálloda jövőjéről minden eddiginél pesszimistábban nyilatkozott, s úgy összegzett: ha így megy tovább, akkor nemcsak a Nádor, de még a Palatinus Hotel sorsa is kérdésessé válik.

Mészáros B. Endre

Rosszabb jön?

Dr. Deák Imre, a Danubius Hotels Group vezérigazgatója így összegzett a pillanatnyi helyzetről: – Pécsiként duplán sajnálom, hogy nincsenek jó híreim. A városban a gazdasági környezet és az idegenforgalmi mutatók sem kedveznek a szállodaiparnak. A Pátriát bezártuk, hátha ez javít a Palatínus (mely egyébként a Nádorral közös területen áll) működésén, ám ez nem jött be. Így a Nádor felújítása egyáltalán nincs napirenden, de nincs aktív tervünk az eladására sem. Ha azonban ez így folytatódik, akkor még a Palatínus sorsa is bizonytalanná válik.

Elöljáróban egy elgondolkodtató felvetés: legalább negyvenöt évesnek kell már ahhoz lenni, hogy valaki még emlékezzen, milyen volt egy Gössert büntetlenül (legalább 18 évesen!) felhajtani a körgalériás sörözőben. Napjainkban pedig már nem kávézni, vagy beszélgetni térnek be ide a pécsiek, hanem az autójukat letenni a mélygarázsban.

Holott itt volt egykor Pécs Pilvax kávéháza, ahol találkozott a művészvilág, Lázár Ervin, Csorba Győző, Eck Imre, Haumann Péter és társaik, no meg itt születtek a nagy üzletek is.
Az 1846-ban átadott épület pedig szemmel követte, termeiben végighallgatta a város felemelkedését, polgári fejlődését.

[caption id="" align="alignleft" width="650"] A kupolaterem az épület kiürítésekor
[/caption] 

A szálló 170 éve kétemeletes változatban harminc szobával kezdte meg működését. Karrierje a XX. század elején indult meg igazán, amikor teljesen újjáépítették, közel nyolcvan szobával, perzsaszőnyegekkel, velencei kristálycsillárokkal. Az 1920-as években már (a Palatinusszal összekapcsolva) 220 fős étterme, 100 fős kávéháza, ugyanekkora vadászterme, 120 fős sörözője is volt.

Új sorozat

A „Pécs épített értékei” sorozatunk a város büszkeségeit, legendás épületeit, dicső történelmi örökségeit, művészi kincseit igyekszik bemutatni. Ezúttal a városi elhelyezkedésében, társadalmi szerepében központi pozíciót betöltő Nádor Szállóval foglalkozunk.

A nyolcvanas évek végére azonban az épület állapota annyira leromlott, hogy minden részét be kellett zárni. Az önkormányzat döntéseket hozott a helyreállításáról, aztán 1999-ben 70 millió forintért mégis eladta a Danubius Hotelsnek. Első körben Széchenyi-terves segítséggel konferenciaközpontot, négycsillagos hotelt terveztek kétmilliárd forintos költséggel, de végül csak egy mélygarázs lett belőle, valamint a Pécs főterére néző homlokzatot újították fel. Az EKF-évre, 2010-re ismét 55 szobás wellness-hotelről beszéltek, de ebből sem lett semmi. 2009-től működik itt egy kiállítótér, de lényegi változás nem történt.

A tulajdonos továbbra is a Danubius Hotels, s évről évre azzal zárnak le minden kérdést, hogy a gazdasági környezet most nem kedvez a szállodaépítésnek. Garázs és galéria tehát van, de ebből a nyomasztó és omladozó térből továbbra is nagyon hiányoznak az emberek.



Fontos dátumok

1846: Megépül a 30 szobás Nádor Szálloda

1902: Az épületet lebontják, és 75 szobás hotel épül a helyére

1989: Bezárják a szállodát és egységeit

1993: az önkormányzat testületi döntése: a szállót eredeti formájában helyre kell állítani

1999: árverésen 70 millió forintért a Danubius Hotels Group veszi meg a létesítményt

2001: pécsi építészek terve győz a 2 milliárdos felújításra kiírt meghívásos pályázaton

2005: elkészül a mélygarázs és a homlokzatfelújítás

2009: galériává alakítják az éttermi részt

2014: a galéria működtetését átveszi a PTE

1902: Az épületet lebontják, és 75 szobás hotel épül a helyére

1989: Bezárják a szállodát és egységeit

1993: az önkormányzat testületi döntése: a szállót eredeti formájában helyre kell állítani

1999: árverésen 70 millió forintért a Danubius Hotels Group veszi meg a létesítményt

2001: pécsi építészek terve győz a 2 milliárdos felújításra kiírt meghívásos pályázaton

2005: elkészül a mélygarázs és a homlokzatfelújítás

2009: galériává alakítják az éttermi részt

2014: a galéria működtetését átveszi a PTE Új sorozat A „Pécs épített értékei” sorozatunk a város büszkeségeit, legendás épületeit, dicső történelmi örökségeit, művészi kincseit igyekszik bemutatni. Ezúttal a városi elhelyezkedésében, társadalmi szerepében központi pozíciót betöltő Nádor Szállóval foglalkozunk. A kupolaterem az épület kiürítésekor -->

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!