2015.02.11. 16:03
Szelektív gyűjtés: több ezer kuka gazdátlan
Míg a kertvárosi területen a háztartások háromnegyede használja az új szelektív gyűjtőedényeket, addig a megyeszékhelynek van olyan körzete, ahol háromból csak egy háztartás vette át a kék és barna kukákat.
Összességében több mint 25 ezer szelektív gyűjtőedény kiosztását tervezték Pécsett, de lapunk értesülései szerint jelenleg több ezer kuka vár még használóira a Biokom telephelyein. Érdekes módon a város Mecsek-oldali részén tapasztalható a legnagyobb érdektelenség az új hulladékgyűjtési módozat után, itt a háztartások alig egyharmada vette át eddig a színes kukákat.
Azokban a városrészekben, ahol már korábban is élhettek ezzel a lehetőséggel a háztartások, gyakorlatilag egy-két nap leforgása alatt 80 százalék fölé emelkedett a lefedettség. Azonban azokban a körzetekben viszont, ahol eddig ismeretlen volt ez a gyakorlat, ugyanennyi idő alatt mindössze 30 százalék körül alakult az edényért jelentkező, és azt rendeltetésszerűen használó háztartások aránya.
– Az edények átvétele, illetőleg használata nem kötelező – mondta érdeklődésünkre Merza Péter, a Pécsi Városfejlesztési Zrt. vezérigazgatója, aki egyben hangsúlyozta. – Természetesen az a cél, hogy minél több háztartás használja, otthoni előválogatásával támogassa a Mecsek–Dráva Hulladékgazdálkodási Program keretében kiteljesedő szelektív gyűjtési lehetőséget.
Eddig vegyes képet mutatnak a használati tapasztalatok is. Míg a háztartások túlnyomó többségében – a társasházas övezetekben is – a rendeltetésüknek megfelelően használják az új kukákat, kis számban, de vannak renitens alkalmazók is. Előfordul, hogy a lakó a színes kukákba is vegyesen gyűjti a kommunális hulladékot, illetve ötletszerűen rakja ki a különböző edényeket az egyes szállítási napokon.
Még átvehetők
Az edények kiosztásával megbízott Biokom hirdetések útján is felhívja az érintettek figyelmét, hogy mikor és hol vehetik át a térítésmentesen biztosított új edényeket. Aki ezt elmulasztotta, az a cég telephelyein jelentkezhet a színes kukákért. A kommunális hulladék számára rendszeresített szürke kukák mellé kerülhet a kék színű szelektív gyűjtőedény, amibe papír, műanyag (PET-palack), fém, vegyes göngyöleg (pl. tejesdoboz) rakható. A barna színű házi komposztálóba háztartási szerves hulladék (pl. gyümölcshéj és csutka, fű, növénynyesedék) kerülhet. Ürítésüket körzetenként kéthetente végzik.
Vidékre is elért
A Mecsek–Dráva Program szelektív gyűjtőprogramja elért a megye vidéki városaiba, településeire is. Míg a Pécs-környéki falvakban a megyeszékhelyéhez hasonló szisztéma szerint folyik a gyűjtés, addig a távolabbi, de a programhoz kapcsolódó településeken szelektív gyűjtőszigeteket helyeztek ki a környezetbarát lakók számára. Vegyes módszer érvényesül a kisebb városokban, ahol a házi szelektív gyűjtésre, illetőleg a gyűjtőszigetek használatára egyaránt lehetőség nyílik. A tapasztalat szerint a vidéki lakosság főként a PET-palackok és tetrapack dobozok elkülönített gyűjtésében jeleskedik.
Televízió a kukában
Míg a „rutinos” szelektív gyűjtők gyakorlatilag minden szakmai és környezeti feltételt teljesítenek, a program első fél éve során akadtak negatív fejlemények is. A családi házas övezetekben inkább csak olyan esetekre figyeltek fel, hogy a színes szelektív gyűjtőkbe is válogatás nélkül került a kommunális hulladék, a lakótelepeken már sokkal vegyesebb a helyzet. Előfordult már, hogy felfeszítették a piros társasházi gyűjtőket, amikbe, mint korábban is megírtuk, tv, porszívó, sőt döglött nyúl és egyéb nem odavaló tétel, többek között veszélyes hulladéknak minősülő festék is került.