Labdarúgás

2024.11.06. 15:19

Megyei foci: sorra szűnnek meg a csapatok!

A labdarúgás már korántsem számít egyeduralkodó sportnak hazánkban. Baranyában a megyei foci továbbra is népszerű, de az elmúlt 25 év lesújtó adatokat mutat.

Tóth Dávid

A megyei foci továbbra is szívügye a Baranya vármegyei embereknek, így időről-időre igyekszünk érdekes témákkal szolgálni olvasóinknak. 

Megyei foci
A megyei foci még mindig nagyon népszerű, de a nézők száma is elkezdett ritkulni
Fotó: Löffler Péter

Ezúttal azonban egy lesújtó adatot tudunk közölni: 25 évvel ezelőtt még 106 csapat nevezett a vármegyei felnőtt bajnokságokba, mára ez a szám csupán 55. 

A Baranyai Futball Hátország Facebook-oldalán közzétett fotó szerint az elmúlt 3 év adatai alapján Baranya vármegye a 4. legrosszabb ebből a szempontból, 14 százalékos a visszaesés.

Fotó: Baranyai Futball Hátország 

A Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) adatbankja szerint a Baranya vármegyei felnőtt bajnokságokban 65 csapat szerepel jelenleg.

  • Vármegyei I.: 9 csapat (Mohács, Bóly, PTE-PEAC, Villány, Komló, Siklós, PVSK, Nagykozár, Harkány)
  • Vármegyei II.: 14 csapat 
  • Vármegyei III.: 32 csapat 

Megszűnhet a megyei foci?

Ennyire talán nem borús a helyzet, de érdemes odafigyelni a tendenciákra. Évről-évre kevesebb a csapat a megyei labdarúgásban ennek pedig több oka is van. 

A futball már rég nem egyeduralkodó

Már nem azt a világot éljük, ahol a gyerekek fognak egy labdát, és a grundon focizzák át a napot (természetesen iskola után), ma már sokkal több fajta sportra (úszás, karate, kézilabda, kosárlabda, stb.), szabadidős foglalkozásra járnak a gyerekek, mint 25 éve. Lényegesen kevesebb gyerekből kell felépíteni az egyesületeket, a követelmények pedig egyre durvábbak. Ráadásul a klubok egymással harcolnak a gyerekekért.

Az már nem is akkora meglepetés, hogy sok helyen az ificsapatokban is találunk 30 év feletti játékosokat, talán ennek fényében is érdemes lenne átgondolni a szövetségeknek az utánpótlás követelményeket. Sok csapat megszűnésében játszott közre, hogy nem tudtak utánpótlás csapatokat kiállítani, ezáltal pedig a várt támogatások sem érkeztek meg.

Az akadémiák felelőssége 

A tehetséges utánpótlás játékosokért sorban állnak az akadémiák, amellyel nincs is probléma. Érthető, hogy a legtehetségesebb gyerekeket próbálják kiemelni, ám visszafelé egyáltalán nem működik a dolog. Az akadémia leigazol egy fiatalt egy kisebb klubból, ahol létszámgondokkal küzdenek, majd a leigazolt gyermek nem kap megfelelő lehetőséget, esetleg nem tud beilleszkedni megfelelően, ám ilyenkor nem irányítják vissza korábbi klubjához. Több ilyen esetről is tudunk, amelynek általában az a vége, hogy a játékos eltávolodik a futballtól.

A pénz is befolyásoló tényező

Korábban foglalkoztunk már azzal, hogy egyes osztályokban milyen pénzeket lehet keresni a labdarúgásban, ez a téma pedig tökéletes idevág. A megyei focicsapatok pénzbeli juttatásokkal is versenyeznek a játékosokért, aki pedig nem tud fizetni, az szépen lassan a megszűnés felé halad. A játékosok - értékrendjük szerint - plusz tíz-, húszezer forintért akár közvetlen riválishoz is hajlandóak átigazolni. Nem mehetünk el a fenntartási költségek mellett sem, egyre nehezebb a rezsiköltséget is kigazdálkodni.

Mit tehet egy sportegyesület?

Mindennek az alapja lehet egy jó közösség kialakítása, akik még társadalmi munka keretén belül is hajlandóak azért tenni, hogy az adott egyesület körülményei megfelelőek legyenek. Egy állandó szponzor bevonása pedig nagyban hozzájárulhat a zökkenőmentes működéshez. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a bama.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában