2024.08.02. 14:45
Nem ismernek lehetetlent: harmadik lett a Magyar Szervátültetettek Szövetségének válogatottja
Harmadik helyen végzett a Magyar Szervátültetettek Szövetségének válogatott csapata a 2024-es Szervátültetettek és Művesekezeltek Európa-bajnokságán, aminek az idei évben Lisszabon városa adott otthont. A huszonöt országból érkezett több mint 500 versenyzővel szemben a magyar csapat 56 sportolója 10 sportágban bizonyította, hogy a szervátültetés nem jelent akadályt a kimagasló sportteljesítmény elérésében.
Forrás: Magyar Szervátültetettek Szövetsége
Körösztös Csaba hét éve dializált pécsi sportoló: örökletes policisztás vesebetegsége miatt művesekezelésre jár és vesetranszplantációs várólistán várja az életét megváltoztató telefonhívást. Hat éves kora óta úszik és vízilabdázik, művesekezelés mellett is folytatta a sportolást. Két évvel ezelőtt vett részt először a kontinensviadalon, ahol két arany- és két bronzéremmel tért haza, idén viszont még ennél is nagyobb sikert ért el, ugyanis az úszóversenyt megelőző éjszakai művesekezelés ellenére négy arany- és egy ezüstérmet szerzett. Továbbá érdemes megjegyezni, hogy a Szervátültetettek Dél-dunántúli Egyesületének elnökeként segíti sorstársait.
A legfiatalabb magyar versenyző, a 16 éves, kombinált vese- és májátültetett Varga Dominik két bronzérmet gyűjtött be asztaliteniszben. A csapat legidősebb tagja, a 72 éves, szívátültetett Pengő László úszásban remekelve 4 arany- és 1 ezüstérmet nyert. A magyar csapat egyetlen tüdőátültetett versenyzője, a 22 éves Jakucs Edina is kiemelkedő teljesítményt nyújtott, egyéniben ezüst-, női- és vegyes párosban pedig két aranyérmet szerezve asztaliteniszben.
Az Európa-bajnokság legeredményesebb férfi versenyzője a magyar csapatból került ki: a 21 éves, csecsemőkora óta májátültetett Domonkos Ádám az egyéni úszásnemekben négy aranyérmet tehetett zsebre, majd tagja volt az ezüstérmes vegyesváltónak és az aranyérmes gyorsváltónak is, ezenkívül az 5 km-es utcai futásban is ezüstérmes lett.
A máj-, szív-, tüdő-, csontvelő-, és vesetranszplantált, valamint művesekezelt – veseátültetésre váró – magyar sportolók összesen 55 arany-, 46 ezüst- és 28 bronzérmet szereztek, amivel harmadik helyen végeztek a nemzetek összesített pontversenyében, ezzel méltón képviselve hazánkat.