2023.09.05. 20:00
Együtt lép a PSN és a PEAC a közös cél felé
Nem csak a kézilabda pályán, de a tanulmányaik során is segíteni akarják a pécsi kötődésű sportolókat, hogy a legmagasabb szintet érhessék el. Ezért alakította át együttműködését a PSN Zrt. és a PEAC.
Fotó: Laufer László
Komoly változás következik a PSN Zrt.-Pécsi Sportiskola és a PTE-PEAC életében, ami a férfikézilabda-szakágat érinti. A továbbiakban ugyanis együttműködve igyekeznek a lehető legjobb pozícióba helyezni sportolóikat, de nem csak karrierjük, hanem tanulmányaik szempontjából is.
– A PSN Zrt.-nek eddig is volt egy együttműködési megállapodása a PEAC-cal, de ezt az elmúlt két évben, nem tudtuk igazán érvényesíteni – számolt be róla lapunknak Kovács Gábor, a PSN fiú-kézilabdaszakágának szakmai igazgatója, aki mostantól a PEAC vezetőedzője lesz. – Igazából nem voltak olyan korú gyerekünk, akivel számolhattak volna. Mostanra azonban Tóth János csapatának legidősebb gyerekei kinőtték az U18-at. Ezért ültünk le Szögi Balázzsal beszélni, hogyan és mit lehetne közösen felépíteni.
Az edző kollégát külön méltatta is Kovács, hogy iránymutatásával kijött egy olyan generáció, amelyből többen megléphetik most a felnőtt sportba vezető lépcsőfokot.
– Végül abban egyeztünk meg, hogy a PEAC felnőtt csapatának szakmai irányítását átvenném én Kovács Jenővel és Szente Gáborral. Az U20-as csapatot már a PSN Zrt. adná, és ehhez csatoljuk a teljes felmenő rendszert – folytatta. – A következő szezontól már ezzel a kooperációval indulunk el a bajnokságban, így is kezdtük el a munkát augusztusban. Rengeteg új játékos van a keretben, három serdülő, nyolc ifista, illetve hat ember megmaradt a tavalyi PEAC-ból. Ez végre egy olyan projekt, amit az egyetem, a szakma és a város is támogat. Ilyen szintű összefogás már nagyon régen volt!
A fiatalok így egy olyan helyen próbálgathatják a szárnyaikat, ahol bíznak bennük, ismerik és szeretik őket, ami megkönnyítheti az átállást szemben egy olyan klubbal, ahova szinte ismeretlenként érkeznének meg.
– Az utánpótlásunknak ez egy nagyon fontos lépés. Van már 250 fiú gyerek, hét bázis iskola, 20 fős edzői stáb, de hiába csináljuk, ha a fiatalok nem tudják, hol a kimenet. Most láthatják majd a srácok, hogy akik előtük egy vagy másfél órával edzettek, azok itt játszhatnak a felnőttben. Lesz miért edzeniük, hiszen ők is ezt akarják elérni – tette hozzá. – Ezt csak pécsi gyerekekkel, egyetemistákkal képzeltük el. Nem lesz külföldi, vagy pécsi kötődéssel nem rendelkező játékosunk.
Persze azzal sem elégednek meg, hogy az NB II.-re képeznek, hiszen a lehető legmagasabb szintet akarják nyújtani.
– Egy hároméves tervet tűztünk ki, ami során az NB I. B.-be kell jutni. Nyilván ez egy hosszú folyamat, hiszen a csapat nyolcvan százaléka még nem játszott felnőtt meccset – jelentette ki. – Reméljük előbb sikerül, de nem szabad türelmetlennek lennünk.
A sport viszont nem tart örökké, és ezt tudják a klubnál is, így nem csak az edzőteremben segítenek.
– A korábbiak azonban csak az egyik oldala az együttműködésnek. Jövőképet szeretnénk teremteni. Van egy olyan életpáya modell, ami az egyetemre való bejutásokat, az ottani tanulmányaikat segíti. Persze nem fogjuk helyettük megírni a felvételit, de tudjuk segíteni az itt létüket – emelte ki.