2 órája
Isztambulba jutottak a Zsolnay-vázák - itt láthatja, hogyan
Nagyszabású kiállítás nyílt Isztambulban a magyar és török művészet közös értékeinek bemutatására. A tűz művészete - török hatások a magyar üveg- és kerámiaművészetben címmel kiállítás látható péntektől a Török és Iszlám Művészetek Múzeumában Isztambulban, a török-magyar kulturális évad egyik kiemelt zárórendezvényeként - közölték a szervezők az MTI-vel.
Forrás: MW
Fotó: Hegedűs Márta
A tárlat anyagában a 16. századtól, a török hódoltság korától kezdve napjainkig nyúló időszak gazdag üveg és kerámia tárgykultúrájából és művészeti alkotásaiból szerepelnek ikonikus darabok. Ezek között a látogatók megtekinthetik a Zsolnay gyár különleges eozinvázáit, a híres mátrai 3D-festésű hímes palackokat vagy Girgl Henrik török motívumokat felsorakoztató, savazásos technikával készült poharait - írták a közleményben.
A műtárgyak a Herendi és Zsolnay porcelánmanufaktúrák, a Laczkó Dezső és a Wosinsky Mór Múzeum, a Sík Attila Gyűjtemény, a Kortárs Kerámiaművészetért Alapítvány és a Nemzetközi Kerámia Stúdió gyűjteményéből származnak.
A Mátra-régió jellegzetes hímes palackjai is helyet kaptak a kiállításon, közöttük az úgynevezett darus váza is, mely motívum a török művészetben is népszerű volt. Az 1800-as évekből pedig Girgl Henrik műhelyéből mutatnak a török hatást is mutató míves vázákat és poharakat, melyek a mesterre jellemző savazásos technikával készültek. A tárlat kortárs üveg és kerámia művekkel is kiegészül.
Mint írták, a török művészet hatása mély nyomot hagyott a magyar tárgykultúrában, különösen az üveg- és kerámiaművészet területén. Az egyszerű kerámiaedényeken éppúgy megfigyelhetők a keleti minták, mint a gazdagon díszített bokályokon, amelyek motívumai máig jelen vannak a népművészetben. Ez a gazdag kulturális örökség az évszázadok során a magyar kézművesség meghatározó elemévé vált, olyan örökséget teremtve, amely egyszerre tükrözi a magyar és a török kultúra egyedi elemeit, miközben időtlen kapcsolatot ápol e két művészeti világ között - emelték ki.
A kiállítás, amelynek kurátorai Szilágyi B. András és Fusz György voltak, a Bohus-Lugossy Alapítvány és a Kortárs Kerámia Művészetért Alapítvány szervezésében, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Külgazdasági és Külügyminisztérium, Törökország Kulturális és Turisztikai Minisztériuma, a Magyar Művészeti Akadémia, a Liszt Intézet Isztambul, Veszprém Vármegye, a Pannon Egyetem, a Gül Baba Örökségvédő Alapítvány és a Synergy Construction támogatásával jött létre.
A tűz művészete - török hatások a magyar üveg- és kerámiaművészetben című csütörtökön nyílt kiállítás december 18-ig látható Isztambulban. A kiállítás fővédnöke Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter.